Baterije za bolju buducnost

U okviru poznate firme „Varta“ u avgustu prošle godine osnovana je posebna fabrika „Mikrobaterije GmbH“ u Elvangenu u pokrajini Baden-Virtemberg. Firmu koja u Elvangenu zapošljava 700 radnika, a ukupno 1.600 ih po svetu brine za plasman i proizvodnju, vodi dr Dejan Ilic. Od osnivanja do danas firma je postala poznata u Nemackoj, ali i širom sveta jer je savladala tehnologiju proizvodnje mikro-baterija koje se koriste kod mobilnih telefona, kompjutera, medicinske tehnike. Mikro-baterije proizvedene od litijum polimera mogu da se pune hiljadu puta a sa ekološkog aspekta su daleko ispred do sada proizvodenih baterija sa teškim metalima ili kobaltom, odnosno tecnim elektrolitom.

Veliki ugled

Prema strogim kriterijumima u odabrano društvo nemackih firmi mogu da udu samo oni koji imaju dobru organizaciju, proizvodnju i osoblje, podsticu preduzetnicku kulturu, uspešno se bave inovacijama, prisutni su na tržištu, ostvaruju dobar promet i zaradu, beleže stalni rast i razvoj i broj zaposlenih. Upravo sve ove uslove ispunila je firma dr Dejana Ilica „Mikrobaterije GmbH“ iz Elvangena i još jednom potvrdila svoj ugled u Nemackoj, ali i u Evropi i svetu.

Pocetkom juna dr Dejan Ilic je u ime firme „Mikrobaterije GmbH“ od predsednika Nemacke Johanesa Raua primio nagradu od dva miliona evra za projekat „Nove baterije i nova proizvodnja“.
– Na ovom projektu radi se vec pet godina i došli smo u završnu fazu kada nam ostaje period od dve godine za testiranje naših proizvoda. Za sada imamo saradnju sa najvecim svetskim proizvodacima elektronike i kompjutera kao što su IBM, Toshiba, Dell, Compaq, HP, Sony, Fujitsu, Siemens. Proizveli smo mikro-baterije koje mogu da se pune a koriste se u brojnim elektronskim i kompjuterskim uredajima. One su proizvedene od litijum-mangan oksida koji nije štetan za covekovu okolinu. Zamenili smo kobalt štetan po covekovo zdravlje, teške metale i tecni elektrolit koji su ranije bili u baterijama. Polimer tehnologija pomaže da se proizvedu baterije koje se mogu puniti hiljadu puta a posle upotrebe lako se preraduju – istice dr Dejan Ilic.
Nagrada za inovacije u industriji i to sa aspekta zaštite covekove okoline, cemu se u Nemackoj posvecuje velika pažnja i na tome je svakodnevno angažovano milion ljudi, svakako je podsticajna za dalje angažovanje. Potvrduje to i drugo veliko priznanje firmi „Mikrobaterije GmbH“ koja je uvrštena u knjigu „TOP 100“ gde se nalazi stotinu najuspešnijih srednjih firmi u Nemackoj.