Amerikanci ulažu u Srbiju

Posle nedavne posete Srbiji Desko Nikitović, generalni konzul SCG u čikagu, optimistički gleda na razvoj ekonomskih odnosa dve zemlje. Posebnu nadu budi i zvanično je potvrđeno da će poznati američki „Darby Fund““ investirati u Srbiju 55 miliona evra. Zadatak matice je da što pre i što bolje predstavi kvalitetne projekte svojih firmi ili Vlade ne bi li se sredstva iskoristila još ove godine, smatra naš diplomata.
– Cilj mog putovanja je bio da predstavnicima Darbija u najboljem svetlu prikažemo Srbiju, njenu makroekonomsku klimu i stabilnost i mislim da smo potpuno uspeli u tome. Odmah po povratku iz Beograda, predsednik Fonda, Robert Graham iz Vašingtona mi je javio da je svojim saradnicima preneo odlične utiske iz naše prestonice, i da smatraju da je dobra njihova odluka da Srbiju naknadno uključe u svoje planove. Do sada u Srbiju nije ušla ni jedna američka banka niti finansijska institucija, i ovo nam je bilo preko potrebno. čitav aranžman je naišao i na veliko odobravanje ambasadora Majkla Polta u Beogradu.“

Dolazak ozbiljnog fonda

Značaj ulaska Darby funda u našu zemlju nije samo ekonomski, već i politički, jer činjenica da je ta fondacija 2003. godine postala deo Franklin Templeton Investments fonda, koji je najveći u Americi(ima 453,1 milijarde dolara pod svojom upravom) dovoljno govori o njihovim mogućnostima. Fond je osnovao Nikolas Brejdi, koji je legenda u američkim finansijskim krugovima. Bio je ministar finansija u Reganovoj i Bušovoj administraciji, smatra se za jednog od najvažnijih kreatora velikog privrednog razvoja Amerike. On ima izuzetan uticaj i u ekonomskim i u političkim krugovima, pa činjenica da se saglasio da fond uđe u Srbiju, ima veliki politički značaj. Sada je predsednik Fonda Ričard Frenk, koji je bio i predsednik Svetske banke i ima izuzetne kontakte u samom vrhu američkih finansijskih i političkih krugova.

• Imali ste susrete sa predsednikom Tadićem, ministrima iz srpske vlade i nekim privrednicima. Šta je konkretno dogovoreno?
– Razgovarali smo sa ministrima Bubalom i Naumovim o ulaganjima u energetsku industriju, sa direktorom USAID-a, Kitom Simonsom, o uslovima za investiranje u Srbiju, uz napomenu da postoji nekoliko političkih prepreka. Razgovarali smo i sa predsednikom PKS, Slobodanom Milosavljevićem, sa ministrom za ekonomske odnose sa inostranstvom, Milanom Parivodićem, guvernerom Radovanom Jelašićem i predsednikom Srbije, Borisom Tadićem. Razgovarali smo i sa direktorom Aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu, Nebojšom Nedeljkovićem, a bio je i jedan razgovor o izgradnji centra za recikliranje smeća u užičkom regionu vrednog osam miliona evra. Na razgovore su stigli i predstavnici fonda iz Beča, Johan Bastin i Patrik Kleri, koji su razgovarali sa predstavnicima različitih firmi. Sada je na njima da odluče gde i koliko investirati. Naš cilj je da te investicije otovore što više novih radnih mesta i da se ta sredstva utroše u zemlji.

• Koliko će vremena biti potrebno za početak prvih projekata i jesu li investitori strogi u zahtevima za obezbeđivanje projektne dokumentacije?
– Teško je konkretno reći kada će krenuti prvi projekat, ali ja znam da oni već ozbiljno razmatraju neke ponude. Oni ne kupuju firme, već ulažu sredstva i u upravne odbore stavljaju svoje predstavnike, tako da je omogućena i kontrola trošenja uloženog novca, ali i pružanje pomoći savetima, iskustvom i uticajem. Imaju veliko iskustvo sa ulaganjem u zemlje u razvoju, u Aziji i Južnoj Americi, i ne mislim da će biti previše zahtevni, već će umeti da prepoznaju potencijal za stvaranje profita. Za sada će iz kancelarije u Beču pokrivati aktivnosti u našoj zemlji, ali postoji mogućnost i da otvore kancelariju u Beogradu. Ovo je samo početni iznos kapitala, a ubrzo može biti i uvećan.

• Sa predsednikom Tadićem ste razgovarali i o najavljenom bratimljenju Srbije i Ilinoisa. Planira li on dolazak u čikago?
– Naravno da je sve vezano sa aktuelnim zbivanjima u zemlji jer, što se bratimljenja tiče, ovde je sve spremno, sada je samo pitanje dogovaranja, logistike i kalendara. Verujem da će se to desiti do kraja godine“

Raditi na imidžu Srbije

U razgovoru sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem predsednik Darby funda Robert Grahama otvoreno je rekao da je o Srbiji znao veoma malo, uglavnom sa naslovnih strana američke štampe, i to negativno, kao i da je i sam bio skeptičan pri skupljanju sredstava u fond za Srbiju, pa je u prvom navratu i nisu stavili u svoj portfolio. Sada je u tom fondu 300 miliona evra, namenjenih istočnoj Evropi, a uverili su se da Srbija jeste dobro mesto za investicije. Naglasio je da u propagiranju naše zemlje moramo biti agresivniji i ozbiljnije je predstavljati svetu.

• Hoće li i avion „Jata“ do kraja godine sleteti u čikago?
– Razgovarao sam sa direktorom „Jata“, Nebojšom Starčevićem, ambasadorom Poltom i predstavnicima ekonomskog odeljenja njihove ambasade. Ispostavilo se da će ukidanjem saveznog ministarstva za saobraćaj direktorat za civilni saobraćaj morati da od američke civilne vazduhoplovne administracije ponovo zatraži neophodne dozvole, što potpuno menja proceduru i produžuje dobijanje licence za kraj godine. U pitanju je ceo dugolinijski saobraćaj, pa su svi pređašnji planovi dovedeni u pitanje. Ja sam iznosio argumente za neophodnost leta Beograd-čikago, i nadam se da će teškoće biti prevaziđene. Razočarani smo, jer smo očekivali let na proleće, ali najranije je za sada septembar u pitanju, i to let za NJujork. O čikagu se priča kao o paralelnoj destinaciji, a da li bi mogla dabude prioritetna još nije odlučeno. Nadam se da će prevagnuti naši argumenti.

• Predstavljanje srpske kulture u čikagu je i dalje „tanko“, šta ćete uraditi na tom planu i ima li sa tim u vezi nekih vesti iz Beograda?
– Ministar Kojadinović razume situaciju i prazninu u kulturnim sadržajima, sa kojom se mi srećemo u čikagu. Oni će podržati dolazak ansambla Narodnog pozorišta. Osim toga razgovarao sam i sa Darinkom Matić Marović, pa ćemo njeno gostovanje pripremiti za dane srpske kulture, koji će biti u isto vreme kada i konvencija Kongresa srpskog ujedinjenja. Potom, posle srpske premijere opere o Nikoli Tesli, očekuje se i premijera opere u NJujorku i u čikagu. Sa gradonačelnikom Beograda, Nenadom Bogdanovićem dogovorili smo obeležavanje godišnjice bratimljenja Beograda i čikaga – u junu ćemo organizovati mini filmski festival, povezaćemo jednu osnovnu i jednu srednju školu iz Beograda sa školama u čikagu, a ovde će doći i delegacije javnog gradskog saobraćaja, vodovoda i nekih drugih gradskih službi.