Amerika tražila pad Srebrenice

Ricard Holburk, državni podsekretar u prvoj Klintonovoj administraciji izjavio je francuskom nedeljniku „Pari Mac“ da su prve instrukcije, koje je svojevremeno dobio u vreme rata u Bosni, bile „da se žrtvuju Srebrenica, Goražde i DŽepa“ i da mu je te instrukcije dao Toni Lejk, tadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost SAD.

Holbruk dodaje da je on ovo odmah odlucno odbio. Na pitanje „Pari maca“ na šta se odnosi rec žrtvovanje – na teritoriju ili na stanovništvo, Holbruk je u mejlu od 25. oktobra odgovorio: „Na oboje“.

Novinarka Silvi Maton, autor intervjua sa Karlom del Ponte, objavljenog u istom broju, pošla je tragom informacije da je bosanska televizija “ Hajat “ objavila 19. novembra 2005. godine intervju sa Ricardom Holbrukom povodom desetogodišnjice Dejtonskog sporazuma u kojem on kaže: „Prve instrukcije koje su mi date bile su da se žrtvuju Srebrenica, Goražde i DŽepa… i mislio sam da je to pogrešno „. „Pari Mac“ dodaje da na ovaj intervju niko nije reagovao.

Nedeljnik je uokviren tekst o Holbruku objavio u sklopu intervjua sa Karlom del Ponte koja kaže da nije znala za ovu izjavu bivšeg americkog podsekretara i da ove njegove reci „otvaraju vrlo važna pitanja „.
Del Ponteova kaže da poseduje dokaz koji potice iz „druge ruke“ i potvrduje da su Miloševic, Karadžic i Mladic organizovali napad na Srebrenicu „. Tužiteljka Haškog suda tvrdi da isti dokaz iz „druge ruke“ govori u prilog tome da su medunarodni akteri za ovo znali, „da su znali da se priprema veliki masakr, da su o ovome razgovarali i da ništa nisu ucinili da to sprece“.

Del Ponteova kaže da je to bio zvanican sastanak i da svakako o njemu postoji zapisnik. „da smo mogli da upotrebimo ovaj dokaz pred sudom, sva istina o Srebrenici izašla bi na videlo“, kaže Del Ponteova povodom cinjenice da sud nije prihvatio dokaze „iz druge ruke“, odnosno one koji ne dolaze iz direktnih izvora.