AMERIKA SPREMALA NAPADE NA KOSOVSKE SRBE

RUSIJA SPREčILA POGROM

• Zvanična Moskva pokvarila plan SAD i NATO-a da nasiljem isteraju Srbe iz južne pokrajine

Amerika i NATO su prošle godine, nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara, spremali napad na kosovske Srbe, ali ih je u tome, odlučnim protivljenjem, sprečila Rusija. Ovo se navodi u zvaničnom dokumentu Ruske Federacije o spoljnopolitičkim i diplomatskim aktivnostima u 2008. godini, a prenose beogradski mediji pozivajući se na neimenovani izvor iz obaveštajnih krugova.
U izveštaju na 164 strane, između ostalog, piše da je Rusija je u 2008. godini sprečila SAD i NATO da pribegnu nasilnim merama prema kosovskim Srbima, što je omogućilo izbegavanje destabilizacije regiona i principijelnu podršku međunarodnom pravu i integritetu Srbije.
Kosovski Srbi i vojnopolitički analitičari upućeni u kosovska dešavanja veruju da je planirano proterivanja Srba nakon 17. februara sprečila Moskva, ali i tadašnja Vlada Srbije svojim akcionim planom.

Kad se Holbruk izuva

Bivši načelnik VBA Momir Stojanović uveren je da su navodi zvanične Moskve istiniti.
– Rusija je sigurno imala snažan uticaj na zaštitu kosovskih Srba prošle godine! Kada sam ja od 1993. do 1999. godine bio načelnik bezbednosti Petog korpusa, imali smo validne informacije da su SAD u sprezi sa OVK-om – objašnjava Stojanović.
Blisku vezu SAD i šiptarske terorističke organizacije Ninoslav Krstić ilustruje i čuvenom scenom kada je tadašnji izaslanik SAD za Balkan Ričard Holbuk izuo cipele i seo za divan sa vođama OVK-a, vodeći prijateljski razgovor sa albanskim teroristima.

– Verujem da su ovi navodi istiniti, jer SAD je i te kako stalo do dobrih odnosa sa Rusijom koja postaje sve značajniji faktor u svetu i u vojno-bezbedonosnom smislu. Pogotovu sada, kada su SAD u dubokoj recesiji i nakon što su potrošili mnogo novca za rat u Iraku i Avganistanu. Upravo ovih dana mogli smo čuti da je Vašington zatražio pomoć od Moskve da se Rusija uključi u međunarodne intervencije. Rusija s naraslim međunarodnim uticajem u ovom trenutku može najviše da pomogne Srbiji da sačuva postojeće stanje u vezi s Kosovom, što preko svog prava na veto u Savetu bezbednosti, što preko uslovljavanja da li će prihvatiti učešće u Iraku, Iranu ili Avganistanu, ali i preko svojih prirodnih resursa od kojih uveliko zavisi energetska stabilnost zapadne Evrope – kaže za „Vesti“ general Ninoslav Krstić, bivši komandant Združenih snaga bezbednosti za jug Srbije.

Po ugledu na Hrvatsku

Ninoslav Krstić podseća da su Hrvati uz obilatu pomoć SAD, preko „Bljeska“ i „Oluje“, uspeli da proteraju najveći broj Srba iz Hrvatske i tako etnički očišćenu zaokruže državu. Takav plan je jedna od opcija koja postoji i za Kosovo.
– Pre neki dan državna sekretarka Hilari Klinton je izjavila da SAD nisu završile posao na Balkanu. Takva izjava s najvišeg mesta ide u prilog tezi da su SAD namerile da konačno reše i zaokruže državnost Kosova, koje do stolice u UN ne može da dođe ukoliko ne dobije saglasnost Rusije.

On podseća da je sličan scenario o proterivanju Srba, koji je dobrim delom i uspeo, bio 17. marta 2004. godine kada su predstavnici NATO-a na Kosmetu mirno gledali albanska divljanja nad Srbima i njihovom imovinom.
– Navešću vam primer sela Svinjari kada su predstavnici Kfora došli u selo pre albanskog napada, pokupili Srbe i odveli ih na obližnje brdo odakle su mogli da posmatraju kako im Albanci pale kuće. To samo govori koliko su predstavnici međunarodno- bezbednosnih snaga u pokrajini bili u dosluhu sa albanskim napadima od 17. marta – navodi Krstić.
Plan NATO-a i SAD u dogovoru sa kosovskim Albancima bio je da se uoči proglašenja nezavisnosti 17. februara organizuju napadi na ugledne srpske pojedince na severu Kosova kako bi se izazvala kontrareakcija. Srbi bi potom bili predstavljeni kao nasilnici, bio bi stvoren alibi za nezavisnost Kosova i mogućnost afikasnijeg pritiska na Srbe da se isele.

Lavrov: Kamen razdora

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov izjavio je nakon razgovora sa državnom sekretarkom SAD Hilari Klinton u Ženevi da „Kosovo predstavlja jedno od ozbiljnih razmimoilaženja između Moskve i Vašingtona“.
– Smatramo da je (jednostrano) proglašena nezavisnost Kosova nelegalna – rekao je Lavrov u subotu uveče posle prvog zvaničnog susreta sa novim šefom diplomatije SAD.
Klintonova je posle sastanka čestitala rukovodstvu Kosova prvu godinu nezavisnosti, dok je Lavrov upozorio da je nezavisnost Kosova „opasnost“ za stabilnost na Balkanu.

Marko Jakšić, jedan od srpskih lidera u pokrajini, kaže da ne zna da li su bili u pripremi atentati na viđenije kosmetske Srbe.
– Za atentat ne znam, ali znam da su nam tih dana pretili hapšenjem, a mnogi na Zapadu su se nadali da će Srbi u strahu napusti prostor Kosova i Metohije posle albanskog proglašenja nezavisnosti. To što je tada izbegnuto masovno iseljavanje možemo sigurno da zahvalimo diplomatskoj aktivnosti Rusije, ali i merama tadašnje Vlade Srbije. Beograd je tada pametno postupio što je pojačao svoje prisustvo na KiM. Obećali su zaposlenje i materijalna davanja za ljude koji su napustili institucije samoproglašene države i na više načina pokazali ovdašnjim Srbima da će se matična država boriti za pokrajinu i da vredi ostati i boriti se za svoju grudu – navodi Jakšić.