Američki obaveštajci stižu na Kosovo

Pripadnici 525. borbeno-izviđačke brigade su elita američke kopnene vojske, s najboljom obukom, najboljom tehnikom i solidnim ratnim iskustvom
Vojnici američkog kontingenta Kfora prilikom blokade jednog od alternativnih puteva na severu KiM (Foto Tanjug)

Kakve to vojnike iz sastava 525. borbeno-izviđačke brigade Vašington namerava uskoro da pošalje na Kosovo? Zašto baš njih i šta se sve o budućim namerama i potezima SAD u ovom regionu može zaključiti upravo iz činjenice da se šalje takva jedinica?

U proleće daleke 1983. bio sam gost američke 82. padobranske divizije u Fort Bregu, Severna Karolina. To je baza 18. vazdušno-desantnog korpusa kopnene vojske SAD, baza koja se prostire na oko 500 kvadratnih kilometara, tada su imali 157.000 zaposlenih ljudi, od čega 39.000 aktivnih vojnika, što je sve godišnje koštalo američke porezne obveznike oko 600 miliona dolara. Jer, Fort Breg je najveća američka baza za padobrance i specijalne snage. U okviru baze je i specijalni centar Džon Kenedi za obuku zelenih beretki, 4. grupe za psihološko ratovanje i 96. bataljona za civilno-vojne poslove. Welcome to Fort Bragg, home of the airborne pisalo je na velikom osvetljenom bilbordudesetak kilometara severozapadno od gradića Fejetvil.

Dakle, na Kosovo stižu specijalci iz Fort Brega, 525. borbeno-izviđačka brigada, koja je osnovna i, zapravo, glavna borbeno-obaveštajna jedinica celog 18. vazdušno-desantnog korpusa. U obaveštajno-kontraobaveštajnom smislu to je elita elite američke kopnene vojske. Imaju najbolju obuku, najbolju tehniku i sasvim dobra ratna iskustva. U vreme kada sam ja obilazio Fort Breg 525. brigada je u svom sastavu imala 1.400 ljudi, od kojih je 1.300 bilo stacionirano u Fort Bregu, a ostatak je bio u Teksasu i u Južnoj Karolini. Formacijski su tadašnju 525. borbeno-izviđačku brigadu činili: štab, štabno odeljenje za podršku, Prvi obaveštajni bataljon, 224. obaveštajni bataljon, 319. obaveštajni bataljon i 519. obaveštajni bataljon. Sve informacije o obaveštajnim grupama mogli ste da dobijete na telefon 919-396-2877, da odsednete u hotelu Normandija u samoj bazi, rezervacija 30 dana unapred na telefon 919-396-7275. Cena noćenja je bila 10 dolara uz popust komandanta baze.

Prošle su godine i danas je 525. borbeno-izviđačka brigada vazdušno-prevozna jedinica, bila je to i 1983. godine, ali je sastav brigade donekle promenjen. Sada brigadu čine: 319. obaveštajni bataljon, 519. obaveštajni bataljon, Prvi skvadron 38. konjičkog puka, 586. četa za elektronsku borbu i podršku i 29. četa za podršku. Brigada je u poslednje dve godine bila raspoređena u oblasti Spin Baldaka u Avganistanu. Komandant brigade je pukovnik Savijer Brunson. Jedinica dolazi na Kosovo da ostane devet meseci. Borbeno iskustvo je 525. brigada sticala je od Vijetnama 1965. godine, Grenade 1983, Paname 1989, Haitija 1994, četiri puta su bili u Iraku od 2004. do 2008. godine.

Osnovni zadatak 525. borbeno-izviđačke brigade jeste rad na prikupljanju svih obaveštajnih podataka na kopnu i u vazduhu, obaveštajne analize, kontraobaveštajni rad, elektronski rat i podrška, obaveštajne akcije dugog dometa.

Delovi 319. obaveštajnog bataljona 525. brigade bili su 1995. u Mađarskoj, Italiji i u BiH. Poslednje dve godine su boravili u području Kandahara, u Avganistanu. Komandant 319. bataljona je potpukovnik Dilan Karlson.

Pripadnici 519. obaveštajnog bataljona 525. brigadeproslavili su se svojevremeno i torturama nad ratnim zarobljenicima u zatvoru Abu Graib u Iraku. Inače, oni su specijalisti za HUMINT i SIGINT operacije, posebno za trening vojnih obaveštajaca. Bili su u Somaliji, u BiH i već ranije na Kosovu. Usko i direktno sarađuju sa američkim agencijama DIA i NSA. Komandant im je potpukovnik Kevin Mekaminč. Komandant Prvog skvadrona 38. konjičkog puka iz sastava 525. brigade je potpukovnik Džejms Gejlord, jedinica je trenutno u području Kandahara. Komandant 29. čete za podršku je kapetan Šin Mekinfi, a 586. čete za elektronsko ratovanje i podršku potpukovnik Erik Krajder.

Dolazak 525. borbeno-izviđačke brigade na Kosovo ne znači da bi ta jedinica eventualno i direktno učestvovala u slamanju bilo kakvog otpora Srba na severu pokrajine. To nije zadatak 525. brigade. Oni dolaze da u regionu budu oči i uši američke kopnene vojske sledećih devet meseci. Zato i treba očekivati povećan broj letova američkih bespilotnih letelica nad severom Kosova i nad jugom centralne Srbije. Američki obaveštajci dolaze i zbog Rusa i Južnog toka, putevi gasovoda uvek se i obaveštajno nadgledaju i prate. Vašington želi da se na vreme obaveštajno locira, da sve ima pod kontrolom. Tu je i obaveštajna obuka nove kosovske vojske, treba pomoći detetu koje ste porodili.

Što se tiče Srbije, mi nemamo razloga za bilo kakvu zabrinutost, mi smo odavno rekli da sve rešavamo mirno i diplomatski, da se svih drugih metoda unapred odričemo za sva vremena. Hoće li i nas pripadnici 525. brigade nadgledati i elektronski pratiti? Naravno da hoće, ali mi smo saveznici, pa je to i logično…