Aktuelna dešavanja na Kosovu i Metohiji

U Plemetinu kod Prištine juče je stiglo šest kamiona humanitarne pomoći iz centralne Srbije, potvrdio je Tanjugu predsednik Srpskog pokreta otpora Momčilo Trajković, ali je apelovao da hrana i lekovi što pre satignu i do ostalih ugroženih Srba. Humanitarna pomoć potrebna je Srbima u Orahovcu, Velikoj Hoči, Štrpcu, Kosovu Polju i Goraždevcu, rekao je on.

U Lapljem Selu, gde je smešteno oko 170 Srba evakuisanih iz Obilića, sada je mirno, rekao je Trajković i dodao da je ombudsman za Kosovo i Metohiju Marek Novicki bio u srpskim selima i čini velike napore da pomogne Srbima.

U Kosovu Polju ima oko 150 Srba koje čuvaju snage Kfora, a u Plemetini, Prilužju i Babinom Mostu stanje je stabilno i Srbi su rešeni da ne napuštaju svoje domove, rekao je on, dodavši da je u Babinom Mostu Kfor uspostavio punktove na ulazu u selo i u centru naselja.

Trajković je ocenio da su u srpskom selu Crkvena Vodica nadomak Prištine potrebne dodatne snage Kfora i da je u razgovoru s ministrom odbrane Srbije i Crne Gore Borisom Tadićem insistirao da pojačanje bude poslato.

Žiteljima sela Grace u centralnom delu Kosova preti humanitarna katastrofa jer su ostali bez hrane, izjavio je Tanjugu Srbin iz tog sela Jovan Mihajlović. ‘Pojedini ljudi su išli od kuće do kuće tražeći hleb’, rekao je on u telefonskom razgovoru.

Mihajlović je apelovao da u to selu u blizini Vučitrna pomoć hitno bude dopremljena, jer je situacija krajnje alarmantna pošto nedostaju i lekovi i najneophodnija sredstva za higijenu. U Gracu živi oko 350 Srba, od kojih 130 dece i 50 starih.

Oko 200 žitelja srpskog sela Svinjare kod Prištine, koje su Albanci spalili 17. marta, sinoć su pod pratnjom Kfora stigli u severeni deo Kosovske Mitrovice. Najveći deo evakuisanih, sa kojima je razgovarao predsednik Srpskog nacionalnog veća Milan Ivanović, smešten je u studentsku menzu, dok je mali broj otišao kod rodjaka. Oni su u severni deo Mitrovice stigli iz južnog, albanskog dela grada, ali preko Zvečana, koje je u neposrednoj blizini.

Beskućnici iz Svinjara su 17. marta prebačeni u bazu francuskog bataljona Kfora u južnom delu Mitrovice. Odatle su juče, kamionima Kfora, tokom popodneva prebačeni u Zvečan, da bi sinoć konačno stigli u srpski deo Mitrovice.

Preostala 52 Srbina u Kosovskoj Vitini smeštena su u tri kuće oko tamošnje pravoslavne crkve i štite ih jake snage Kfora, rekao je sinoć Tanjugu Mitar Stanojević, direktor Osnovne škole u Kosovskoj Kamenici.

Srbi su juče u Vitini bezbedni zahvaljujući Kforu, koji maksimalno profesionalno obavlja svoj posao, ocenio je Stanojević. Humanitarna situacija u Vitini trenutno je dobra, a u dopremanje pomoći ima izvesnih problema zbog ‘papirologije’.

Do opšteg napada na Srbe na Kosovu i Metohiji 17. marta, u Kosovskoj Vitini živelo je oko 200 Srba. Za ova četiri dana niko od njih nije stradao. Bilo je pokušaja ubistva, a deca su evakuisana u srpska sela u okolini.

U Lipljanu je u subotu uveče oko 18 časova došlo do manjeg incidenta. Nakon što je u tom gradu iskljucena struja, grupa Albanaca zapalila je jednu od preostalih srpskih kuća koja se nalazi na izlazu iz Lipljana prema Dobrotinu, potvrdio je za B92 potpredsednik opštine Lipljan Borivoje Vignjević.

Vojnici Kfora uspeli su brzom akcijom da zaustave potpuno uništenje te kuće, rekao je Vignjević navodi i da u ovim trenucima grupa Alabanaca kruži oko mesta na kojem su smešteni preostali Srbi, ali da nema incidenata.

Veliki broj Roma sklonio se pred napadima albanskih ekstremista iz centralnog Kosova u Gračanicu, Laplje Selo i Preoce, srpska sela u okolini Prištine, izjavio je sinoć Tanjugu lider Srpskog pokreta otpora Momčilo Trajković.

Prema njegovim saznanjima, niko od tih Roma nije povredjen i proteklih nekoliko dana delili su i dobro i zlo sa Srbima, pred napadima albanskih ekstremista.