Vatra progutala vredne knjige

Posledice požara, koji je u četvrtak izbio na manastirskom imanju „Sveti Sava“ u Ilajnu vidljive su već po prolasku kroz kapiju koja vodi prema zgradi u kojoj su smešteni kaluđeri i rezidencija episkopa australijsko-novozelandskog.
Oko zgrade u kojoj su se nalazile trpezarija, kuhinja i sobe monaha izneti su delovi nagorelog nameštaja, ali i vredne fotografije, verske knjige i električni uređaji koji su bili zahvaćeni vatrom.
Požar je izbio u četvrtak u jednoj od monaških kelija. Brzo se proširio i na trpezariju i kuhinju, te na deo u kome živi bratstvo manastira u Ilajnu. Iako su vatrogasci uspeli da saniraju požar u roku od 45 minuta i spreče mogućnost da se vatra proširi na susedne objekte i šumu, naneta materijalna šteta je premašila prvobitno procenjenih 50.000 dolara. Služba za istragu verovala je da je uzrok požara zaboravljena upaljena sveća, ali postoji mogućnost da je uzrok i električna instalacija.
Od petka, na manastirsko imanje su tokom celog dana stizali vernici kojisu hteli da pomognu. Vladika Milutin, episkop australijsko-novozelandski, u Ilajn je stigao u četvrtak uveče.

Spasen „Tipik“ iz Hilandara

Tokom razgovora i obilaska vatrom oštećenog objekta, sinđel Petar Radulović je, ne skrivajući zadovoljstvo, otkrio da je, među izgorelim stvarima, ipak sačuvana najvrednija knjiga koju manastir poseduje. Reč je o „Tipiku“ donetom iz Hilandara, koji datira iz 1884.
– To je jedna radost, na svu ovu tugu koja nam se desila, ali i neke druge vredne knjige su sačuvane. Ipak, Božja ruka sačuvala je ono što treba da se čuva – kazao je, i sam srećan, episkop Milutin.

Vladika Milutin kaže da je obnova manastira već ranije bila u planu.
– Preduzeću sve mere sa sveštenstvom, posebno sa monaštvom, da se ovo stanje što pre sanira, te da manastir bude lepši nego što je bio. Akciju obnove baš smo nagovestili prošle nedelje u crkvi Svete Petke u Rokbenku i za tu svrhu sa igumanom manastira, ocem Teodorom, napravili smo veliki plan obnove i uređenja, ali u međuvremenu je izbio požar. Već u subotu imamo veoma važan sastanak, na kom će biti pokrenuto pitanje da imućniji ljudi u zajednici pomognu manastiru – kazao nam je episkop.

Sinđel Petar Radulović je izjavio da još nema zvanične verzije kako je došlo do požara.
Najveću borbu vatrogasci su vodili da zaustave širenje požara na rezidenciju episkopa, ali i na ostale manastirske objekte u kojima žive ljudi, kao i na šumu.
– Tu je bio veliki broj starih knjiga i vrednih ikona koje smo držali u kelijama. Nešto od toga je spaseno, ali neke vredne uspomene, kao što su rane fotografije manastira, uništene su.Jedan deo se čuva u rezidenciji i arhivi, tako da je sačuvan. Ipak, stare bogoslužne knjige, koje su najčešće donosili episkopi, nećemo moći da nadoknadimo.