Vanredna situacija zbog nevremena

Iako nije bio krupan, grad veličine lešnika u kombinaciji sa olujnim vetrom potpuno je obrao ovogodišnji rod malina na imanju Tomislava Pavlovića u Gradini kod Kosjerića.

"Nema centimetra gde nije udarena, gde gradljika nije otkinula i na polovini je presekla", kaže Pavlović.

Grad je zbrisao kupine, žito, plastenik, polomio desetine crepova na kući, a na mestu gde su bile mlade stabljike kukuruza, ostalo je ogoljeno brdo.

Za dvadeset minuta, uništeno je dva i po hektara voća i povrća. Ništa nije bilo osigurano, a Tomislav kaže da je šteta oko sedam miliona dinara.

"Da bih sve to osigurao, trebalo bi da budem milijarder", kaže Tomislav, "a da sam milijarder, ne bih ovo radio. Sutra bih pristao da platim 500 evra godišnje za protivgradnu zaštitu. Nema veze što sam uništen ovog momenta, stvoriću 500 evra, ali da znam zašto, jer ne može osiguranje da me zaštiti na svim poljima."

Olujni vetar nosio je sve pred sobom, čupajući iz korenja i stoletna stabla u šumama. Posledice takvog nevremena neće se osećati samo ove sezone.

"Sravnilo je lastare i za dogodine, a ne samo za ovu godinu", ističe Dragomir Filipić, poljoprivrednik iz Kosjerića. "Nije samo u pitanju malina, nego sve – i livade i šljiva i jabuka…"

Prema rečima Miodraga Nikolića iz Seče Reke uništeno je povrće, krompir, livade – sve što je moglo da bude uništeno.

Poljoprivrednici kažu da je opština trebalo da poveća naknadu strelcima, jer za četiri hiljade dinara niko nije motivisan da dežura 24 sata, posebno o praznicima. Lokalna vlast kaže da se takvo nevreme nije moglo sprečiti, ali su razmere štete ipak mogle biti manje.

"Opština je nabavila dovoljno raketa, što je bilo do nje", kaže Milijan Stojanić, predsednik Opštine Kosjerić. "Kakva je komunikacija bila između HMZ i samih strelaca to ćemo saznati danas. I ko nije hteo da puca, moraćemo i sa njim da razgovaramo."

U Kosjeriću je zbog posledica elementarnih nepogoda i dalje na snazi vanredna situacija.

Read more