Univerzitet u Birmingemu – mesto gde vlada hijerarhija znanja

univerzitet-u-birmingemu-–-mesto-gde-vlada-hijerarhija-znanja

Tatjana je diplomirla na Medicinskom fakultetu u Beogradu, specijalizirala pedijatriju i magistrirala hematologiju. Deset godina je radila u Dečjoj bolnici u Tiršovoj.

U Englesku odlazi na doktorske studije kako bi proširila svoja znanja, posebno u domenu matičnih ćelija.

„Da se vratimo u ono vreme, krajem osamdesetih godina, ako možete da zamislite jednog mladog lekara koji želi da se prikaže u najboljem mogućem svetlu, i fizički i psihički, ja odlazim u Birmingem u svojoj bundi, bila je zima, sa velikom šubarom, i ulazim u Institut, gde shvatam vrlo brzo da su svi u patikama, trenerkama, džinsu, poluisflekani i da niko ne obraća pažnju na spošašnji izgled i da su svi potpuno posvećeni svojim eksperimentima.

Jedne nedelje ja shvatam da ja bundu moram da zamenim trenerkom, pa to i činim, jer u atmosferi engleskog Instituta za istraživanje, hijerarhija raka po pitanju titula uopšte nije bila važna. Jedan od prvih šokova je bio da čuveni naučnik sedi na travi svakog dana sa studentima, jede svoj sendvič i svi ga zovu po imenu.

Jedina hijerarhija koja je tamo važila je bila hijerarhija znanja. Tako da kad sam promenila bundu za trenerku, shvatila sam da je u tom trenutku nivo mog znanja jako nizak i da za jedno izvesno vreme treba da budem nevidljiva, a to sam i radila, dok postepeno nisam ušla u celu naučnu igru i stekla reputaciju isključivo svojim eksperimentima i znanjem…onda sam počela da se pomaljam iz te pozadine. Znači, prvi utisak- kulturni šok“, iskrena je profesorka dr Tatjana Stanković.

Univezitet u Birmingemu spada među najbolje u svetu. Od 35000 studenata, njih 5000 dolazi iz 150 zemalja. Čitav kompleks ima više kanala od Venecije, 7 biblioteka, a čaj koji poželite serviraće vam robot.

Univerzitet može da se pohvali sa 11 dobitnika Nobelove nagrade.

Detaljnije