U Beču o ulozi medija u povezivanju matice i dijaspore

Tribinu je otvorio i prisutne pozdravio otac Nenad Mihajlović, starešina Hrama Svetog Save u Beču, gde se tribina održala, ističući značaj ovakvih razgovora i tema kojima se bavi bečka Prosvjeta.

U saoštenju Prosvjete piše da se prof. Srđan Mijalković, predsednik Prosvjete zahvalio gostima što su svoja iskustva i znanja odlučili da podele sa Srbima u Beču, s obzirom na veliku ulogu koju igraju mediji, kada je reč o povezivanju sa matičnom državom Srbijom u negovanju srpske kulture i ćiriličnog pisma.

O biografijama učesnika prisutne je upoznala prof. Svetlana Matić, sekretar Društva. Aleksandar Čotrić, narodni poslanik u Supštini Repulike Srbije, član Odbora za dijasporu i bivši zamenik ministra u Ministarstvu za dijasporu, je izrazio zadovoljstvo što je ponovo u Beču i napomenuo da je SPKD Prosvjeta jedna od najbrojnijih i najaktivnijih, po kvalitetu i broju manifestacija koje organizuje, po čemu je izdvojena u odnosu na druge srpske organizacije kojih ima, po nekim procenama, oko 1000 van Srbije.

„Mi u Srbiji i u Odboru za dijasporu izuzetno cenimo vaš rad i aktivnosti, a za pohvalu je posebno dobro osmišljen sajt, koji se neprekidno ažurira, pa smo upoznati i putem mejlova koje nam redovno šaljete, o svemu što radite“ , naglasio je Čotrić. Pisani mediji su, kako je rekao, u velikoj krizi, jednim delom zbog interneta, a i zbog satelitskog programa, koji su brži i dostupniji.

Danas u Srbiji se povećao broj listova, ali tiraži su im smanjeni. Najveći broj tiraža otpada na tabloide. Nema rubrika za kulturu. Samo se Politika i Večernje novosti štampaju na ćirilici. Istakao je emisiju Radio Beograda Večeras zajedno i Satelitskog programa RTS-a Srbija na vezi, koje se bave temama vezanim za život i kulturno-prosvetne aktivnosti Srba u dijaspori i regionu. Podsetio je na pisane medije, koji izlaze u regionu i dijaspori, kao što su, Naša reč, Književni život, Mostovi, Nedeljne novine, Bjela pčela, itd.

Ljubomir Ćorilić, književni kritičar, antologičar i pesnik je pored predstavljanja svoje poezije, istakao da ne treba praviti veliku razliku između Srba u matici i Srba u rasejanju, jer predstavljaju jedinstveni korpus srpskog nacionalnog bića. Uloga medija je velika, jer po njegovorm mišljenju, treba i dijaspori približiti sve što se dešava u matici i obrnuto.

Ugledni srpski pesnik Nedeljko Popadić, književnik i glavni i odgovorni urednik časopisa Vitez oduševio je prisutne nadahnutim recitovanjem poezije iz knjige Pošalji više tu poruku. Srpski humorista, satiričar i aforističar Rade Đergović je oraspoložio publiku, čitanjem svojih najnovijih aforizama. Poeziju su čitale pesnikinje Milica Doknić iz Niša, i Svetlana Gajić iz Loznice.

Nakon svečane liturgije u Hramu Vaskrsenja Hristova, drugog dana boravka u Beču, gosti iz Beograda su prisutnima govorili svoje pesme, priče i aforizme. Tom prilikom je aforističar Aleksandar Čotrić predstavio Antologiju savremenog ruskog aforizma Veliko u malom za koju je ove godine dobio priznanje za najbolju knjigu Akademije Ivo Andrić.

Pravi šlag na torti bio je susret književnika sa polaznicima Prosvjetine škole srpskog jezika, koji su uživali u poeziji prisutnih književnika, a nakon toga u čitanju sadržaja časopisaVitez koji su dobili na poklon redakcije, na veliko zadovoljstvo učiteljica i prisutnih roditelja.