Trke postale gubilišta konja

Dominantna pobeda galopera Twilight Payment na 160. Melburn kupu ostala je u dubokoj senci smrti najvećeg favorita trke, rasnog pastuva pod imenom Anthony Van Dyck. Četvorogodišnji trkački konj stradao je na 400 metara od cilja, kada je u punom galopu slomio zglob iznad jednog od kopita.

Njegov konjušar i ambulantno vozilo odmah su se stvorili na stazi i Van Dyck je prevezen u veterinarsku kliniku, ali mu spasa nije bilo.

– Konj je primio momentalnu veterinarsku negu, ali nije mogao da bude spasen zbog teške prirode zadobijene povrede. Nažalost, morao je da bude eutanaziran – saopštio je Džejmi Stajer, generalni menadžer komisije za integritet organizacije Racing Victoria.

Anthony Van Dyck je tako postao sedmi rasni konj koji je stradao na Melburn kupu od 2013, što znači da skoro svake godine jedna plemenita životinja plati danak besomučnoj jurnjavi za milionskim nagradama i kladioničarskim profitima.

Džokej Hju Bauman se spasao težih posledica prilikom pada, jer je na vreme uspeo da iskoči iz sedla. Međutim, opšte je mišljenje da je upravo teret Baumanove težine doveo do pucanja zgloba mladog irskog pastuva. Naime, još pre trke je bilo poznato da džokej ima 58,5 kilograma što je za galopske trke kritična težina na leđima konja. Ali, dan uoči Melburn kupa Bauman je odbacio zabrinutost da je njegova telesna masa prevelika za životinju u ovako zahtevnoj trci.

Komisija za integritet je potvrdila da će izveštaj o smrtnom ishodu dati jasniju sliku o uzrocima nesreće, kao i da će pomoći nadležnima u konjičkom sportu Australije da razjasne slučaj i učine da se ovakve situacije u budućnosti ne dešavaju.

Odmah posle trke oglasila se organizacija boraca za etički tretman životinja PETA, koja je i ove godine organizovala protest ispred kapija hipodroma Flemington. PETA je zatražila da se sprovede hitna istraga o još jednoj smrti u nizu na, kako je rečeno – „sramoti zbog koje zastaje nacija“.

Aktivisti ove organizacije su rekli da je Melburn kup kao i druge konjske trke „primer okrutnosti prema životinjama“, te da trkačka industrija i kladionice prave veliki novac na patnji konja.

Oglasio se i poslanik u Parlamentu Viktorije Endi Medik iz Stranke pravde za životinje, koji je izjavio da je Melburn kup postao kao „dan mrmota“ u kojem stradaju konji.

– Mučno mi je zbog smrti mladog pastuva. Skoro svake godine jedan konj strada na Melburn kupu i bude eutanaziran. Ali, ovakve tragične scene ne treba nikoga da iznenađuju, jer svaki treći dan na trkama širom Australije umre po jedan konj. Jedina je razlika što Melburn kup gleda cela nacija, pa ovakve nesreće budu vidljive širokoj javnosti – rekao je Medik.

On je dodao da nijedna životinja ne zaslužuje da umre zbog kladioničarskih profita.

– Konjske trke nisu kraljevski sport, već razonoda u kojoj se zlostavljaju životinje i tu istinu niko ne može da sakrije i demantuje. Nadam se samo da Anthony Van Dyck nije umro uzalud i da će mnogi Australijanci posle ove trke shvatiti svu brutalnost konjskih trka – poručio je Medik.

500 kilograma na malim zglobovima

U saopštenju organizacije PETA iznet je podatak koji je malo poznat u javnosti, da su trkački konji teški po 500 kilograma, a da taj ogromni teret u punom galopu nose na svojim malim zglobovima koji su veličine ljudskih. Kada se na to doda i težina džokeja od najmanje 50 kilograma, kao i često vlažna i mekana zemlja po kojoj trče, jasno je pod kakvim opterećenjem su kosti i zglobovi ovih životinja.

PETA je navela da je samo u protekloj trkačkoj sezoni na australijskim hipodromima život okončalo čak 116 konja, a da ih oko 3.000 isluženih životinja i njihovih mladunaca prodato i ubijeno zbog mesa u Južnoj Koreji!

Crni bilans

Anthony Van Dyck je drugi konj poznatog trenera Ejdena O’Brajena koji je stradao na Melburn kupu, pošto je pre njega 2018. teško povređen i na stazi eutanaziran The Cliffsofmoher. Crni niz je počeo 2013. kada je Verema „uspavan“ nakon što je slomio nogu, a godinu dana kasnije je Admire Rakti umro od srčanog udara samo što je završio trku.

Iste 2014. stradao je i Araldo, koji je slomio nogu nakon što ga je jedan gledalac uplašio zastavom kojom je mahao. U 2015. zbog frakture zgloba eutanaziran je Red Cadeaux, dok je žrtva Melburn kupa 2016. bio Regal Monarch.

Jedini konj koji je bio teže povređen na trci u poslednjih osam godina a preživeo je, bio je takođe konj Ejdena O’Brajena – Rostropovič, koji se oporavio od loma karlice.

Чланак Trke postale gubilišta konja се појављује прво на Vesti online.

Original Article