Nakon više od dve godine rata u Ukrajini, telefonski razgovor između Donalda Trampa i Vladimira Putina izazvao je lavinu reakcija u međunarodnoj javnosti. Razgovor je trajao više od dva sata, a odmah potom oglasili su se i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, kao i evropski lideri. Dok Tramp tvrdi da su pregovori na pomolu i da je razgovor protekao „odlično“, kritičari upozoravaju da je ruski predsednik iskoristio priliku da ga ponizi i ojača sopstvenu poziciju.
Zelenski je poručio da Ukrajina neće pristati na ruske uslove koji uključuju povlačenje s anektiranih teritorija, dok američki i evropski analitičari ističu da bi Trampova diplomatska inicijativa mogla ostaviti Ukrajinu bez podrške i teritorijalnog integriteta.
Zelenski: Ne donositi odluke o Ukrajini bez nas
Ukrajinski predsednik otkrio je da je s Trampom razgovarao dva puta – pre i posle razgovora s Putinom – i tom prilikom mu jasno poručio da nikakve odluke o Ukrajini ne mogu biti donete bez konsultacija s Kijevom.
„To je pitanje principa. Ako se od nas traži da se povučemo sa naše zemlje, onda je jasno da druga strana ne želi ni primirje ni kraj rata“, rekao je Zelenski, naglašavajući da Ukrajina ostaje čvrsta u stavu da ne napušta teritorije koje je Rusija anektirala. Reč je o delovima Donjecke, Luganske, Zaporiške i Hersonske oblasti, koje Rusija još uvek ne kontroliše u potpunosti, ali ih smatra delom svoje teritorije.
Pored toga, Zelenski je pozvao SAD i EU da odbace ruske uslove i uvedu nove sankcije Moskvi, posebno u sektoru bankarstva i energetike, kako bi se ograničili resursi koje Rusija koristi za nastavak rata.
Tramp optimističan, ali kritike stižu sa svih strana
U objavi na mreži Truth Social, Tramp je razgovor s Putinom ocenio kao „izvrstan“ i naglasio da su ton i duh razgovora ukazivali na mogućnost skorog primirja i početka pregovora između Ukrajine i Rusije. Istakao je da je Rusija spremna na veliku trgovinsku saradnju sa SAD nakon završetka rata, dodajući da i Ukrajina može imati velike koristi kroz obnovu zemlje.
Međutim, pojedini zapadni mediji oštro su kritikovali Trampov pristup. Prema oceni Sky Newsa, ovaj razgovor predstavlja neuspeh Bele kuće. Američki dopisnik ovog medija Džejms Metjus smatra da je Putin uspeo da predstavi sebe kao dominantnu stranu i iskoristi Trampa za legitimizaciju svojih zahteva.
„Tramp se ovde nije pokazao kao lider, već kao neko ko je dozvolio da ga ruski predsednik nadigra“, piše Metjus. On dodaje da ruski izveštaji o razgovoru dodatno potvrđuju dominaciju Moskve u ovom procesu, dok su evropski i ukrajinski lideri sve više zabrinuti da ih SAD napuštaju.
Putin: Spremni smo za mirovni memorandum, ali pod našim uslovima
Vladimir Putin je u izjavi nakon razgovora naveo da Rusija podržava mirno rešenje i da se zalaže za nastavak direktnih pregovora s Ukrajinom. Rekao je da je Trampu zahvalio na podršci i dodao da su razgovori „informativni i korisni“.
Ipak, ruski predsednik istakao je da je za trajni mir potrebno ukloniti „temeljne uzroke sukoba“, izraz koji se često koristi kao eufemizam za smenu ukrajinske vlasti i prekid ukrajinskih veza sa Zapadom. Putin je poručio da je Moskva spremna da radi na memorandumu koji bi definisao principe i rokove za mirovni sporazum, ali uz jasno navođenje da su ruski uslovi i dalje na snazi.
Pregovori u Turskoj, Vatikanu ili Švajcarskoj?
Pored postojećih diplomatskih napora, pojavila se i mogućnost da Vatikan bude domaćin mirovnih pregovora. Italijanska premijerka Đorđa Meloni izjavila je da je papa Lav XIV, prvi američki papa, zainteresovan da ugosti razgovore Rusije i Ukrajine. Tramp je tu informaciju podelio sa evropskim liderima, iako iz Vatikana zvanična potvrda još nije stigla.
Zelenski je naveo da su Turska, Vatikan i Švajcarska u opticaju kao potencijalni domaćini, a da se već razgovara o visokom sastanku koji bi uključivao i SAD, EU i Veliku Britaniju.
Putin spreman na dugotrajan rat, Evropa zabrinuta
Prema izveštaju agencije Bloomberg, Putin ne pokazuje nameru da ustupi bilo šta u pregovorima. Ruski lider veruje da će do kraja godine preuzeti punu kontrolu nad teritorijama koje smatra svojim i spreman je na dugotrajni rat kako bi ostvario te ciljeve.
Nasuprot tome, evropski lideri strahuju da bi Tramp i Putin mogli postići dogovor koji bi ostavio Ukrajinu bez petine teritorije i bez sigurnosnih garancija za budućnost. Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je Rusiju da prihvati predlog o 30-dnevnom prekidu vatre, ali iz Moskve nije stigao pozitivan odgovor.
Post Views: 8