Srpska narodna odbrana i Kongres srpskog ujedinjenja podržavaju zahtev za otvaranjem tajnih dosija

Srpska narodna odbrana i Kongres srpskog ujedinjenja, najznačajnije i najuticajnije srpske organizacije na Svernoameričkom kontinentu, bezrezervno podržavaju inicijativu da se po hitnom postupku u Narodnoj skupštini Srbije usvoji Zakon o otvaranju tajnih dosijea.

Predsednik Srpske narodne odbrane iz čikaga, Slavko Panović i osnivač i predsednik Upravnog odbora Kongresa srpskog ujedinjenja iz Vašingtona, Miroslav Majk đorđević, u ime svojih organizacija, uputili su pisma ministru za dijasporu Srđanu Srećkoviću u kojima naglašavaju potrebu hitnog rešavanja ovog pitanja.

Na početku pisma ministru za dijasporu Srđanu Srećkoviću, koje je potpisao Slavko Panović, predsednik Srpske narodne odbrane, kaže se: Srpska narodna odbrana u Americi daje punu podršku predlogu da se po hitnom postupku u Narodnoj skupštini Srbije usvoji Zakon o otvaranju tajnih dosijea.

Time bi se sprečila dalja manipulacija istorijskim činjenicama, a samim tim pružio doprinos rehabilitaciji žrtava komunističkog režima. Dalje u pismu predsednik SNO naglašava: Držimo da je ovo važno nacionalno i državotvorno pitanje i da je neophodno njegovo što skorije rešavanje. Po ovom pitanju ne sme biti vlasti i opozicije, jer je reč o nacionalnom interesu iznad partija i ideologija. Pismo završava pozivom svim poslanicima da usvoje ovaj predlog zakona: Nadajući se skorom saznavanju istine o grobu Dragoljuba Draže Mihailovića, uzdamo se u srpske poslanike i nosioce vlasti u Srbiji da će se po hitnom postupku Zakon o otvaranju tajnih dosijea naći na skupštinskom dnevnom redu i da će biti usvojen. Samo tako će Srbija da se iskreno suoči sa svojom prošlošću i krene napred u bolju budućnost, neopterećena komunističkom ideologijom i boljševičkim nasleđem. – zaključuje Slavko Panović, predsednik Srpske narodne odbrane, najstarije srpske organizacije, koju su osnovali u SAD, Mihajlo Pupin i Jovan Dučić.

Osnivač i predsednik Upravnog odbora Kongresa srpskog ujedinjenja Miroslav Majk đorđević, u svom pismu ministru Srećkoviću, takođe naznačava potrebu hitnog donošenja Zakona o otvaranju tajnih dosijea da se ova nepravda i sramota otklone uz pojašnjenje: Želim da dodam da je dijaspora bila velika meta totalitarnog režima Jugoslavije i Srbije. Naš deo dosijea je ogroman. Stoga želim da urgiram da vi tražite u naše ime da u toj komisije bude bar nekoliko čanova iz dijaspore.

U posebnom pismu i rukovodstvo Kongresa srpskog ujedinjenja podržalo je predlog otvaranja tajnih dosijea, gde se između ostalog kaže: Smatramo da je otvaranje tajnih dosijea trebalo da se uradi odmah po promeni vlasti i dolasku demokratske vlasti 2000. godine. U svim zemljama pod čizmom komunizma i crvenom petokrakom ovo otvaranje dosije je urađeno odmah – u nekima istog dana ili nedelje, dok se mi još uvek borimo za to. Smatramo to i dugom časti ljudima koji su bili predmet ove užasne totalitarane prakse.

Kongres srpskog ujedinjenja osnovan je 1990. godine u SAD i dao je značajan doprinos u demokratizaciji srpskog društva i imao veliki uticaj na promene koje su se 2000. godine desile u našoj zemlji. Bitno su, između ostalog, uticali da se u američkom Kongresu osnuje srpski kokus.