Srbin Siniša Ilić postao Grof Kraljevine Romkerhal

SRBIN SINIŠA ILIć POSTAO GROF KRALJEVINE ROMKERHAL

TITULA U SLUŽBI BIZNISA

• Kraljevski savet najmanje kraljevine na svetu proglasio zaslužnim građaninom našeg zemljaka iz Frankfurta, uglednog inženjera, rodom iz Požarevca

Da nije istina i da se sve ne zasniva na zakonskoj podlozi, tvrdnja da na teritoriji Nemačke postoji kraljevina, bila bi neozbiljna, a proklamovanje inženjera Siniše Ilića za grofa više bi ličilo na lakrdiju, nego na lep događaj i vanserijsku svečanost koja je nedavno priređena u njegovu častu u Kraljevskoj dvorani dvorca-hotela
„Kraljevina Romkerhal“, u planinskom mestašcu Okertal na Gornjem Harcu. Najmanja smo kraljevina na svetu, ali smo sa 6.000 kvadrata ipak veći od kneževine Monako, tvrdi baron Valter Lešner, predsednik šestočlanog kraljevskog Saveta, koji upravlja ovom kraljevinom.
Najmanja kraljevina na svetu, na geografskim kartama označena kao „zaštićeno područje“, u 19. veku, u vreme osnivača velike Nemačke, Bizmarka, bila je lovište kralja od Hanovera Gustava Petog, a današnji hotel-dvorac bio je njegova letnja rezidencija.
Male nemačke državice, koje su se rado nazivale kraljevinama, raspale su se u 19. veku, monarhija u Nemačkoj i definitivno je ukinuta završetkom Prvog svetskog rata 1918, a slobodna teritorija Romkerhal, koju je kao takvu proglasio kralj Gustav Peti, pala je u zaborav.

Gosti

Pored barona i uglednih umetnika koji su došli iz više nemačkih mesta, najmnogobrojniji gosti ipak su bili iz Frankfurta. Stigli su Ilićevi rođaci, kumovi, poslovni prijatelji… Između ostalih bili su: Bora Mihajlov, Savo Ratić, Pero Marjanović, Muhedin Buljić, Alija Hasanović, Ralf Vignet, Željko Filipaš, Jure Bebić, Mile Kornić, pašenozi Zoran Majkić i Novica Denić, kum Jasmin Elezović… Lepoti gostiju, pored mnogobrojnih šarmantnih dama, doprinele su i Nada Pintarić i grofica LJubica Nikolić koja crvenu lentu nosi već više godina.

Sadašnji vlasnik kraljevskog imanja baron Valter Lešner, inače arhitekta i poslovan čovek čija imovina teži više stotina miliona dolara, posed je kupio 1980, i odmah počeo da istražuju istoriju i nasledni red kralja Gustava Petog. Višegodišnji trud se isplatio, jer je uspeo da dokaže da je naslednica krune princeza Erina, dalja rođaka princeze Mari od Zaksena, kojom je kralj bio oženjen. Zahvaljujući činjenici da je Gustav Peti dvorac i imanje poklonio supruzi Mari, princezi od Zaksena, teritorija Romkerhala praktično je pripala slobodnoj državi Zaksen, pa suverenitet Nemačke, prema tvrdnjama barona Lešnera, ni do danas nije proširen na Romkerhal. A, to više nije ni moguće, jer je Romkerhal 1988.proglašen kraljevinom, a princeza Erina, danas 83-godišnja starica, ustoličena kao kraljica.

Noć u kraljevom krevetu

Po običaju i tradiciji, grof Ilić je svoju prvu grofovsku noć prespavao je u originalnom krevetu kralja Gustava Petog. Soba je, istina, kraljevska, ali u njoj, za razliku od ostalih 30 soba, nema ni telefona ni televizora, a pošto nije namenjena izdavanju, nema ni kupatilo. Pored kreveta, u izrezbarenoj stolici ugrađena je noša.

O tradiciji danas se uglavnom brine „Klub barona“, a Kraljevina Romkerhal, prema važećim pravilima, ima pravo da zaslužnim građanima dodeljuje plemićke titule do ranga kneza. Odluke donosi kraljevski savet, koji je za grofa proglasio i inženjera Sinišu Ilića iz Frankfurta.
– Gospodin Ilić je naš višegodišnji poslovni prijatelj. Iduće godine u Novoj Skoči u Kanadi gradimo novi dvorac kraljevine i 16 vila, zato bi bilo neozbiljno da neko realizuje projekat vredan više od 300 miliona kanadskih dolara, a da nema plemićku titulu – objašnjava baron Lešnar.

Veliko poverenje

– Titula grofa pre svega je priznanje svim našim građevinarima. Treba u nekoga imati veliko poverenje da mu se poveri realizacija projekta čija je predračunska vrednost 300 miliona kanadskih dolara. Baron Lešner je i ranije angažovao naše građevinare, a po njegovoj preporuci već sam stupio u kontakt sa nekoliko naših firmi u Kanadi – ističe Ilić.

Raskošna kraljevska dvorana za ovu veliku svečanost bila je spremna već u podne. U čast grofa Ilića, kraljevina je osim lokalnog kraljevskog orkestra, angažovala i poznatog violinistu Majera, sa čuvenog muzičkog konzervatorijuma iz Magdeburga. Gosti sa inženjerom Ilićem iz Frankfurta stigli su specijalnim autobusom. Na ulazu su ih dočekali baroni Lešnar i Fiči i kardinal Fabijan Apel koji je obavio ceremoniju i novoproklamovanom grofu predao povelju, mač i lentu. Slavlje je uz neizbežni valcer i kraljevsku gozbu trajalo do sitnih noćnih sati.

Uspešan menadžer

Siniša Ilić rođen je u Požarevcu 1962. godine. Višu građevinsku školu završio je u Beogradu, a pre odlaska u Nemačku bio je zaposlen u preduzeću ŽTP Požarevac, na održavanju pruga. U Frankfurtu se već 17 godina uspešno bavi građevinskim menadžmentom. Sa suprugom Zavicom ima dve kćerke, 13-godišnju Marijanu i dvogodišnju Dijanu.

Uzajamno uvažavanje

– Odnosi između Kraljevine Romkerhal i Nemačke počivaju na bazi solidarnosti i uzajamnog akceptiranja. Mi praktično Nemačkoj ne bismo morali da plaćamo porez ili doprinos za zdravstveno osiguranje, ali to činimo dobrovoljno jer od nje kao i svi drugi uživamo protuusluge koje država pruža. Imamo svoju samostalnu crkvu, a da imamo dovoljno novaca mogli bismo da držimo i vojsku – ističe baron Lešner, koji u tradicionalnom odelu više liči na komunikativnog Bavarca nego na dvorskog velikana.