SRBI IZ SIDNEJA U RAZGOVORU SA MINISTROM ZA DIJASPORU

„HRVATSKA NIJE NAŠA DRŽAVA“

Tokom posete ministra za dijasporu, Srđana Srećkovića, Srpskom centru u Bonirigu u dvorani je odjeknuo buran aplauz, u čast njegovom kolegi ministru spoljnih poslova Vuku Jeremiću.
Srećković je boravio, kako je rekao, u najvećem srpskom centru na svetu, a jedan od učesnika razgovora – Miko Kolašinac, poreklom s Kosova, pozvao je prisutne da aplauzom pozdrave napore ministra Jeremića, „jednog od najvećih boraca za prava srpskog naroda“.
Pozivu se nisu odazvali samo domaći Srbi, već i članovi delegacije, a ministar Srećković kazao je da deli ocenu o Jeremiću koja je ovde izrečena.
Tokom razgovora, vođenih u sredu, posebno je bilo reči o statusu Kosova. Tako je, uz ostalo, postavljeno i pitanje zašto je Srbija dozvolila da sa KiM odu njena vojska i policija i da je, tom činjenicom, država izgubila vlast nad svojim delom teritorije.

Poseta Orlovima

Pre početka razgovora, predsednik Srpskog centra Aleksandar čupić poveo je goste na stadion Belih orlova koji se upravo pripremaju za početak sezone u višem rangu – Premijer ligi.
Na travnatom terenu, za koji domaćini tvrde da je bolji i od onog na Marakani, predsednik kluba Jovo Prlić uručio je gostima dresove i trenerke Orlova.

Srećković je rekao da je Srbija morala da povuče i oružane snage i policiju zahvaljujući „sporazumu koji je potpisao režim od pre 2000. godine, a koji je vodila osoba čije ime ne bi pominjao“. On je takođe naveo da je nezavisnost Kosova priznalo manje od polovine članica Ujedinjenih nacija.
– Budite uvereni da ne postoji nijedan državni funkcioner i nijedna relevantna politička stranka u Srbiji koja je spremna da prizna nezavisnost Kosova i budite uvereni da se to nikada neće dogoditi – rekao je Srećković. – Na nama je da sačekamo promenu međunarodnih okolnosti i da se izborimo da Kosovo ostane u sastavu Srbije. Kosovo je deo Srbije dokle god većina članica OUN ne prizna nezavisnost, a ja sam siguran da se to neće dogoditi.
Izražen je i stav da je „poniženje za sve ljude poreklom iz Srpske krajine, da se od njih, pri prijemu zahteva za srpsko državljanstvo traži uverenje da su državljani – Hrvatske“.
– Nama Hrvatska nije država, i u toj državi se nismo rodili – rečeno je.
Srećković je na to odgovorio da je neophodno uverenje o prethodnom državljanstvu, ali pretpostavlja da su ti ljudi i australijski državljani, pa neka onda prilože australijski dokument.

Susret sa đurom Kesićem

Na ulasku u Srpski centar, domaćini su upoznali Srećkovića i sa 82-godišnjim đurom Kesićem, jednim od nekolicine danas živih veterana četničkog pokreta koji je pre 59 godina došao u Australiju. Kada je čuo ko je Kesić, ministar mu je kazao: „Ja sam u 18. godini života već bio na Ravnoj gori“.
– A šta ćeš tamo? – s osmehom je upitao Kesić.
Zatim mu je, ovog puta u ozbiljnom tonu, kazao: „Meni sa Srbijom i dalje nešto nije u redu, ako ona i sad propušta da prizna Milana Nedića, čoveka koji je spasao milion ljudi“.

Dubravko Stjepanović je podsetio da je ministar odbrane Srbije rekao da se Vojska Srbije neće profesionalizovati, a da je ministar za dijasporu izjavio da će se to dogoditi 2010. godine.
Prisutne je zanimalo šta je od svega toga tačno.
– Vojska Srbije će biti profesionalizovana i plan je da to bude krajem 2010. godine. Jedino ako posledice ekonomske krize ne budu tako velike, pa da se dovede u pitanje finansiranje plana.
Na pitanje Ostoje Kovačine, koji je rekao da su Srbi Australije detaljnije informišu jedino kroz „Vesti“, „ali da to nije dovoljno, jer nema televizije, osim pola sata jednom u nedelju dana“, Srećković je odgovorio ne može da da tačno obećanje u kom roku će biti rešen problem satelitske televizije, ali da će program RTS-a biti ponovo emitovan putem satelita.