SLOŽNI PAROHIJANI SRBI IZ GETEBORGA KONAčNO DOBILI SVOJU CRKVU

Nakon tri decenije uslišene su molitve Srba u Geteborgu. Krajem prošle godine kupili su hram koji je nedavno osveštao vladika skandinavsko-britanski Dositej Motika u prisustvu velikog broja sveštenika i gostiju iz Švedske i otadžbine. Pored naših zemljaka došli su i predstavnici švedske crkve i državnih institucija. Ovo je, inače, najveći hram Srpske pravoslavne crkve u Skandinaviji i posvećen je svetom kralju Stefanu Dečanskom.
Episkop Dositej je u svojoj besedi naglasio potrebu Srba u Geteborgu da imaju svoju bogomolju, kroz koju će čuvati svoj verski i nacionalni identitet, ali i čuvati pravoslavnu veru.

Protu odgajila Ruskinja

Starešina parohije u Geteborgu Dragan Mijailović je još u ranom detinjstvu zavoleo književnost i do sada je izdao tri knjige.
– Odgajila me Ruskinja, profesorka književnosti. Nije imala porodicu a došla je u Srbiju sa grupom intelektualaca kad su boljševici u Rusiji uzeli vlast. Moja nova knjiga „Ispovest Aljine Vorobejeve“ izlazi u Rusiji i Mađarskoj, a pozvan sam i na promocije u Moskvu, Petrograd i Talin.

– Ispunilo se ono što smo tri decenije sanjali i priželjkivali – kaže starešina crkve Dragan Mijailović, čiji je sin Nemanja takođe sveštenik u ovom hramu. – Imamo svoju crkvu koja je zajednički dom za sve naše vernike. Hram može da primi 700 ljudi, a u Bogorodičinu kapelu može da stane oko 50 duša. U okviru kompleksa je i banket sala za 100 gostiju. Pored su društvene prostorije koje smo predvideli za obdanište. Oko 3.000 kvadrata smo otkupili za 8.000.000 kruna (740.000 evra).
Crkva je lepa i neobična, predstavlja kopiju bazilike iz ranog hrišćanstva sa zanimljivim svetlosnim efektima.

Na velikom osvećenju hrama koje je bilo krajem prošlog meseca bili su vladika Dositej, 17 sveštenika i mnogo gostiju, napominje prota Dragan i objašnjava:
– Povezani smo sa svim našim udruženjima ali „Sinđelić“ treba posebno istaći. Sada smo svuda dobrodošli, ali u ranija komunistička vremena nije bilo tako. Jugoslovenski konzuli su imali običaj da kažu da popu nije mesto u našim klubovima. Međutim, „Sinđelić“ je bio principijelan i za njih je crkva uvek bila dobrodošla.

Ove godine parohija u Geteborgu obeležava tri decenije postojanja.
– Mi smo velika parohija koja ima 7.600 Srba. Ovde nam je središte, a pored Geteborga pokrivamo Karlstad, Boros, Valberg i Trolheten.
Ovde ima toliko dobrih ljudi i imam sreću da živim među njima, poručuje prota Dragan:
– Mi moramo da se vratimo svojoj duhovnosti i da budemo složni. U vreme Nemanjića Srbi nisu odlazili da budu pečalbari. Oni su bili svoji na svome. Tada su dolazili rudari iz nemačkih zemalja i oni su bili gastarbajteri kod nas. Kopali su u našim rudnicima da bi uštedeli Nemanjića dukat. Naša budućnost leži u miru, slozi i veri.