SIMPOZIJUM FONDACIJE LORD BAJRON O POSLEDICAMA STANJA NA KOSOVU

U organizaciji Fondacije „Lord Bajron“ za balkanske studije i Centra za međunarodne odnose Rokford instituta, u Torontu je održan simpozijum na kome se razgovaralo o nezavisnosti Kosova i implikacijama koje takvo stanje ima za Srbiju, njeno okruženje, ali i čitav svet. Panelisti: DŽejms Bizet, bivši kanadski ambasador u Jugoslaviji, Tomas Fleming, predsednik Rokford instituta, Sunil Ram, analitičar, komentator i specijalista za bezbednost, angažovan u kanadskoj vojsci i dr Srđa Trifković, izvršni direktor Fondacije „Lord Bajron“ govorili su o situaciji na Kosovu, u Srbiji, Americi i svetu nastaloj posle jednostranog proglašenja nezavisnosti.
Tomas Fleming je istakao da međunarodno pravo ne znači ništa u situaciji kada velika sila (u ovom slučaju SAD) ima nešto na umu.

– Stalno nas podsećaju na ljudska prava, na ugroženost pojedinih naroda, a zapravo su ljudska prava postala oruđe imperijalizma i agresije. Kosovo je samo američka kolonija koja je u žiži interesovanja još od bombardovanja Srbije. Amerikanci su oštro i nadmeno kritikovali Srbiju, zahtevajući da njena vlada zaštiti američku ambasadu u Beogradu. Skoro će devet godina kako su Amerikanci bombardovali kinesku ambasadu u Beogradu. U američkim očima Srbi su ratni zločinci zbog bombardovanja Sarajeva, a oni su bombardovali Beograd i Novi Sad 1999. Zapad je na dobrom putu da opravda bilo koju terorističku grupu koja želi da formira državu ili da se odvoji od zvanične vlade, a čemu to vodi – samo u rat svih protiv sviju – naglasio je Fleming.
Sunil Ram je govorio o Kosovu kao novom uporištu džihadista u Evropi.

– „Oslobodilačka vojska Kosova“ je kriminalna organizacija, a kriminalizacija regiona je itekako vidljiva. Nemačka je naoružala i opremila OVK, a drogom sa balkanske rute se finansira njena aktivnost. Na terenu je vidljivo kako su NATO i Unmik postali logistika OVK, koji je deo islamskog džihadskog pokreta. Kosovo je deo te slike, to je nesporno – naglasio je Ram.

Bez velikih očekivanja

Kanada bi trebala mnogo toga da učini, ali ona nema objektivnu snagu, čulo se u zanimljivoj diskusiji. Kanadska vojska je vrlo mala i nedovoljno opremljena, a problem je i taj što Kanađani Balkan vide isključivo kao pitanje mirovne misije, ali ne i rata. U Kanadi deluje mnoštvo needukovanih i politički naivnih političara, a kanadska ekonomija, iako se to krije, u ozbiljnim je teškoćama, pa se zato Srbi u ovoj zemlji ne mogu nadati nekakvom rezultatu koji će odudarati od „mainstrima“.
Inače, jedina nada na duge staze ogleda se u činjenici da je u SAD i zapadnim zemljama došlo do značajnog ekonomskog slabljenja. Ipak, „ranjena zver će pokušati sve da se spase smrti“, pa ćemo se još nagledati neverovatnih društvenih turbulencija i nasilja neviđenih razmera. Ono što je izvesno u skorije vreme je da će SAD napasti Iran, već u periodu od kraja juna do septembra može se očekivati vraćanje Rusije u Srbiju, a Kosovo je samo kockica u mnogo većoj slagalici svetskih zbivanja, istaknuto je u diskusiji.

Po njegovim rečima, džihadizacija regiona počela je sa ratom u Bosni. Pentagon i CIA su iz Avganistana u Bosnu prebacili mudžahedine koji su odatle nastavili sa grananjem svojih akcija. Albanija je takođe postala stecište džihadista, a Bin Laden je iz te zemlje „uvezao“ drogu u druge delove Balkana.
Dr Srđa Trifković je postavio pitanje – kako izaći iz problema koje je stvorila Amerika.

– Amerika se sada prema Rusiji i drugim zemljama ponaša kao što se Sovjetski Savez pedesetih godina prošlog veka ponašao prema njoj. Kosovo je lakmus papir o tome da li se Rusija, zaista, vratila na međunarodnu scenu. Rusija, pak, čeka da vidi šta će se desiti u Beogradu. A Srbija, koja je do sada imala pomalo šizofrenu vladu, treba da odluči kojim putem želi da ide. Ako pobede DSS, radikali (koji se moraju prestruktuirati) i Nova Srbija ima nade, jer sa sadašnjim vlastima ništa dobro se ne može desiti – naglasio je Trifković.
DŽejms Bizet je istakao da ga u celoj situaciji jako brine promena NATO-a i njegove uloge u svetskim razmerama, pogotovu posle bombardovanja Srbije 1999. godine i kao da je uveren da SAD vrše strahovit pritisak na Kanadu da što pre prizna Kosovo.

– Vama, pripadnicima srpske zajednice u Kanadi, ostaje da pišete i zovete svoje predstavnike u parlamentu, da pišete i samom premijeru, to je jedini pritisak koji vi možete da izvršite. Naše je, takođe, da se dalje borimo, jer je borba tek sad počela – naglasio je ambasador Bizet.
Na skupu je pročitano i pismo generala Luisa Mekenzija, koji je bio pozvan na simpozijum, ali se zbog obaveza nije mogao odazvati pozivu organizatora.