Seks u Vatikanu i oko njega

Objavljivanje knjige o delikatnim temama homoseksualnosti kod sveštenstva, nasilju nad časnim sestrama, ilegalnim abortusima, u Italiji je, za razliku od ostalih zemalja, naišlo na zid ćutanja

Kada je prošlog leta, u italijanskom nedeljniku Panorama, novinar Karmelo Abate objavio eksplozivnu reportažu koja sebavidvostrukim životomizvesnih homoseksualno orijentisanih sveštenika,ista je odmah izazvala reakciju Vatikana (Rimski vikarijat je zvaničnom notom pozvao popove, umešane u skandal, da izađu na videlo) ali i pažnju svetskih medija.Abate je nedavnoobjavio knjigu Seks i Vatikan, tajno putovanje u kraljevstvo neporočnih(izdavač Piemme),koja predstavljanastavak istrage koju je italijanski novinarzapočeou gej ambijentima italijanske prestonice.

Tokom svoje novinarske karijere, Abate je, da bi realizovaokomplikovana istraživanja,često morao da se prerušava i lažnopredstavlja(npr. kao lekar).I ovog puta, on se, u uloziverenika jednog homoseksualca, sa uspehominfiltrirao u odaje palata dobro čuvanih od očiju javnosti. Priča počinje jednom veoma specijalnom zabavom na kojoj je autor bio prisutan prošlog jula. Abate zatim nastavlja svoju istragu koja je trajala nekoliko meseci i iz Večnog grada seli se u mnoge druge italijanske gradove, da bi, u potrazi zanovim podacima,u jednom trenutku prešao italijansku granicu.

Rezultat je knjiga puna otkrića. Bazirajući se na brojnim tajnim susretima, bolnim svedočenjima i jezgrovitim dijalozima koji ostavljaju malo mesta sumnji u verodostojnost iznetih činjenica, autor je uspeo da demaskira dvostruki život sveštenika, seminarista i časnih sestara. U ovoj knjizi – reportažine pričasesamo o sveštenicima homoseksualcima, već i o drugim podjednako delikatnim temama, kao što su seksualno nasilje nad časnim sestrama, ilegalni abortusi, a u cilju oslobađanja od plodova greha, zahtevima za usvajanje dece rođene iz tajnih veza sveštenika.Takođe se govorii oogromnim svotama novca kojimase kupuje ćutanje ljubavnica ili plaća izdržavanje nepoželjne dece.

Iako na više od 400 stranica ove publikacije (čiji originalni naslov Sex and the Vatican očigledno aludira na naziv popularne serije Seks i grad) Abate razotkriva perverzni kontekst seksualnosti koji je uzeo maha, ipak se činida on ne želi da optuži osobe koje pripadaju katoličkom kleru, nego, pre svega, kulturu tajnosti koja vlada pod okriljem Crkve, kao i prisustvo dva kodeksa vrednosti: jedan za one koji pripadaju Crkvi, a drugi za ostatak sveta.

Opisujući u prvom poglavlju knjige privatnu zabavu u jednom rimskom baru, gde su na podijumu dvojica muškaraca obrijanog tela, kao iznajmljeni pratioci za klijente, sa otkopčanim rajsferšlusima na pantalonama, Abate svedoči o atmosferi koja je usledila:

Izvode na podijum jednog čoveka. Manje-više ima trideset pet godina.Nosifarmerke, beli kaiš, crvenu košulju otkopčanu do pupka. Pocrneo je.Francuz jei živi u Rimu.

On je organizovao ovuvečernju zabavu. On je taj koji je kontaktirao dva plesača.Angažovao ih je, platio i preuzeo sa aerodroma Fjumićino pre nekoliko sati da bi ih doveo ovamo.

Sada mu dva pratioca odaju počast.Guraju ga u sredinu, kao sendvič. Uvlače ga u jednu mnogo senzualnu igru. Pripijaju se. Obavijaju ga. Pritiskaju ga. Skidajumu košulju. Miluju ga. Dodiruju ga.

Prljavi ples utroje u homoseksualnoj varijanti.

Masa ih gleda odozdo nagore. Odobrava. Tapše. Podstiče. Zviždi. Gurka se laktovima.

Francuz je sveštenik.

Pre nekoliko danaodržao je ranu jutarnju misuu bazilici Sv. Petra.

U Vatikanu.

Francuz nije jedini sveštenik prisutan na fešti.

Tu jejedan italijanski sveštenik.Nosi naočari, ima između četrdeset pet i pedeset godina. Tu jenemački sveštenik. Tu je i brazilski sveštenik, mlad, visok i zgodan.

Vrlo je verovatno da ima i drugih.

Za sada ne znam mnogo više.

Po autorovom mišljenju, umesto da se suoči sa problemima, Vatikan žrtvuje pojedince, prikazujući ih kao izolovane slučajeve, s namerom da prikrije ono što se zaista dešava: veliki deo sveštenstva živi pod nametnutim teškim bremenom celibata.

Umesto ustalasane atmosfere i očekivanih polemičnih diskusija, knjiga je, nakon uobičajene kratke najave u italijanskim novinama, od kada je objavljena (krajem aprila), naišla na nelagodan zid ćutanja. U Francuskoj, međutim, gde je istovremeno objavljena,prvo izdanje je rasprodato za manje od nedelju dana.O knjizi su objavljeni prikazi unekoliko dnevnih listova, autor je učestvovao u televizijskoj emisiji u udarnom večernjem terminu.Za sve to vreme, u Italiji muk.

Ovom pojavom se nedavno pozabavio nedeljnik Gardijan u kome piše da odsustvo reakcije na pojavu ove knjige pokazuje da je javni život u Italiji još uvek pod uticajem katoličke crkve na duboko nezdrav način.

Ma kakav bio nivo upletenosti crkve u medijsko sahranjivanje Seksa i Vatikana, hipokrizija koju povlači sa sobom je istovetna sa onom koju je crkva već pokazala u decenijskom ignorisanju biskupa i sveštenika poznatih kao pljačkaši ili osumnjičenih za takva dela, zaključuje novinar Gardijana.

Pored Italije i Francuske, knjiga je do sada objavljena u Belgiji, Švajcarskoj i Kanadi.