SAVETOVANJE O INTEGRACIJI MIGRANATA U KANCELARIJI ANGELE MERKEL

Nemačka vlada je u sredu usvojila izveštaj o rezultatima u sprovođenju Nacionalnog plana za integraciju stranaca (usvojenog 12. jula 2007) da bi juče u Uredu saveznog kancelara bio održan treći samit na kojem se razgovaralo o dometima državne politike prema migrantima.
U radu skupa učestvovala je i kancelarka Angela Merkel, ali i ministar za rad Olaf Šolc. Naravno, glavnu reč je vodila Marija Bemer, opunomoćenik savezne vlade za integraciju. Pored brojnih predstavnika nemačke strane koji se svakodnevno bave poslom oko uklapanja stranaca, na ovaj veliki sastanak su pozvani i ljudi iz migrantskih organizacija.
U opsežnom izveštaju o dosadašnjoj kampanji ubrzavanja i olakšavanja procesa uklapanja stranaca u nemačku sredinu, Marija Bemer je između ostalog zapisala i to da je Nacionalni plan za integraciju izazvao vidnu promenu raspoloženja u celoj zemlji kada je reč o odnosu prema toj važnoj temi nemačke svakidašnjice. Pritom se misli na podršku Nemaca, ali i na spremnost stranaca da zajednički ostvare ovako zamišljenu politiku.

Srbi dobar partner

Na samitu kod Merkelove učestvovala je i dr Stojanka Aleksić, predsednica Centralnog saveta Srba u Nemačkoj. Ona je prethodnog dana u Berlinu obavila nekoliko razgovora (u Ambasadi Srbije i sa predstavnicima dijaspore) i tom prilikom govorila pohvalno o činjenici da je savet za samo dve godine postojanja već postao partner nemačkih domaćina u poslu oko integracije.

Podsetimo, na listi obaveza koju je svako morao da prihvati nalazilo se oko 400 tačaka. Mnogi projekti i predlozi su već odavno zaživeli u praksi, pohvalila se vlada u ovom izveštaju.
„Ovoliko integracije nije nikada bilo u našoj zemlji“, ističe se u dokumentu koji je juče i zvanično predstavljen učesnicima skupa u Berlinu. Ima u njemu i pohvala na sopstveni račun poput one da je Nacionalnim planom stvorena osnova na kojoj počiva dosadašnji uspeh države, pokrajina i opština, ali i nevladinih organizacija. Posebne pohvale upućene su organizacijama i udruženjima migranata zbog aktivnog učešća u poslu koji bi trebalo da pomogne njihovim članovima da se u Nemačkoj – osećaju kao kod kuće.

Dug spisak

U izveštaju je precizno pobrojano sve u čemu je nešto urađeno – od kurseva integracije i završnih ispita za one koji su ih pohađali, zatim akcije na saveznom nivou oko poboljšanja kvalifikacione strukture stranaca, pa do podsticanja ranog učenja nemačkog jezika još od vrtića, uvođenja dnevnog boravka u školama i dopunskih časova lošim đacima iz migrantskih familija.
Ova lista je inače prilično duga, a opšti utisak nemačke strane je povoljan.