Šansa za budućnost

Ambasadorka Rut Stjuart istakla je da je Australija među najpoželjnijim akademskih destinacija, a Elena Simić objasnila korake apliciranja za studentske vize.

Tokom proteklog vikenda u beogradskom hotelu Metropol Palace održan je Sajam australijskog obrazovanja u organizaciji agencije „Future option“. Okupio se veliki broj srednjoškolaca, ali i onih malo starijih koji su zainteresovani da putem obrazovanja sreću potraže u Australiji.

Sajam je otvorila ambasadorka Australije u Srbiji Rut Stjuart, koja je istakla da je Australija sjajno mesto za život i studije.

– Veoma sam radosna što sam ovde i imam priliku da govorim o školovanju u Australiji. Mi smo lideri u obrazovanju, i nalazimo se među tri najpoželjnije destinacije među budućim studentima širom sveta. Australija je multikulturalna zemlja, koja ceni slobode i različitosti i to je čini sjanim mestom za mlade ljude. Naš narod je prijateljski nastrojen, poštujemo svakog pojedinca i imamo visok kvalitet života. Zato mislim da niko neće pogrešiti ako izabere Australiju kao svoju studentsku destinaciju – rekla je ambasadorka Stjuart.

Budućim studentima je poručila da u Australiji mogu pronaći veliki broj univerziteta.

– Izbor je širok, sve oblasti su zastupljene, tako da sam sigurna da će svako pronaći fakultet koji će u potpunosti zadovoljiti njegove potrebe – zaključila je Stjuartova.

O uslovima koje nude australijski univerziteti govorila je Elena Simić, direktorka agencije „Future Option“ koja se bavi upisivanjem studenata iz Srbije i regiona na studije u Australiji, ali i rešavanjem svih poteškoća prilikom apliciranja za vize.

– Australija nudi veliki broj mogućnosti. Studeti mogu da izaberu različite nivoe studija, mogu da rade tokom studiranja, da stiču iskustvo, upoznaju ljude iz raznih delova sveta. A pored svih lepih uslova, ko bi odoleo prelepim plažama kojih ima toliko da bi vam bilo potrebno čak 27 godina da ih sve obiđete – našalila se Simićeva.

Kako je rekla, studenti najčešće biraju Sidnej, Melburn, Pert i Brizbejn kao svoje destinacije za školovanje.

– Svaki od ovih gradova nudi sjajne prilike za studije, bogat kulturni i društveni život, tako da će svaki od ovih gradova pružiti sve što je potrebno jednom mladom čoveku. Najznačajnije karakteristike australijskog obrazovanja su veliki izbor studijskih programa u skladu sa novim trendovima u svetu, a posebna pažnja se posvećuje sticanju praktičnih veština. Za razliku od Srbije, početak školske godine nije vezan samo za jedan termin, već studije možete početi na primer u julu, ali i novembru ili aprilu, zavisno od toga koji univerzitet izaberete – rekla je Simićeva.

Kako je objasnila, svi zainteresovani mogu da se odluče za kurseve engleskog, studijske programe u trajanju od dve do četiri godine, master ili doktorske studije.

– Kad su u pitanju istraživačke studije, koje su u rangu naših doktorskih, Australija u njih ulaže značajna sredstva i nudi odlične uslove međunarodnim studentima i brojne stipendije – rekla je Simićeva.

Kako je objasnila, iako su cene visoke za srpski standard, studentska viza omogućava studentima da rade oko 20 sati nedeljno, čime sebi mogu obezbediti sredstva kojima će pokriti svoje troškove u toj zemlji. Tako da mladima novac ne treba da bude prepreka, jer u Australiji se posvećuje pažnja da se studentima omoguće svi uslovi koji su im potrebni – zaključila je Elena Simić.

Skup u Beogradu o australijskom obrazovanju okupio veliki broj srednjoškolaca iz Srbije

Starosne granice ne postoje

Elena Simić je objasnila da australijske obrazovne institucije ne postavljaju starosne granice, pa student može postati svako.

– Važno je pomenuti da ljudi i u kasnijim godinama mogu da studiraju u ovoj zemlji, a na studentsku vizu sa sobom mogu povesti svoju deci i partnera. Ukoliko pođete da studirate, vaš partner ima pravo da za vreme trajanja vaše vize radi u Australiji legalno, puno radno vreme. To može biti značajan faktor za porodične ljude, pa je važno da znaju da ta opcija postoji – istakla je Elena Simić.

Чланак Šansa za budućnost се појављује прво на Vesti online.

Original Article