Ribari u senci crvenih fenjera

Jedino brdo u Hamburgu je i najpoznatiji deo grada – San Pauli. U tom kvartu, koji se kao mreža uskih uličica nadneo nad lukom je i Reeperbahn – najpoznatija hamburška ulica, u kojoj život pulsira 24 sata dnevno. Sve je otvoreno i svima dostupno, sve se prodaje i kupuje. Tu su restorani, barovi, bordeli, lepotice noći svih boja: od Tajlanđanki i Estonki do Ruskinja i Albanki. Uz seksi-šopove, diskoteke i irske pabove su kabarei, pozorište, minijaturni muzej voštanih figura „Panoptikum“…
Posle obilaska većeg broja noćnih lokala i šetnje Reperbanom, što nijedan turista u Hamburgu ne propušta, noćni život se u osvit dana seli na Riblju pijacu. Tu se nedeljom ujutru mogu videti mušterije iz Reperbana, ali i oni koji su došli da kupe svežu ribu za nedeljnu trpezu. Na licu mesta se može probati riblja čorba, pojesti hamburška carry-wurst i popiti pivo.

Rodom iz Valjeva, Bora Pavlović je već 40 godina na San Pauliju. Na Hans Albers placu, koji je dobio ime po poznatom pevaču setnih mornarskih balada, on je sa suprugom Zoricom otvorio restoran, piceriju i mali hotel „Alt Hamburg“. Bora poznaje sve na San Pauliju.

Dragović među najuspešnijima

Jedan od najuspešnijih naših gastronoma na St. Pauliju je Miša Dragović. Promenio je nekoliko lokacija na Reperbanu, a sada se njegov restoran >“Fish und Steak Haus“ i „Terashen Kaffe“ nalaze u središnjem delu ove prometne ulice.
Miša je iz Markovca kod Mladenovca i celu svoju širu familiju doveo je u Hamburg. Za svakog se našlo ponešto i svi rade kod njega, a on je trenutno u Markovcu. Zatekli smo Milana i Sašu Dragovića, za barom.

– Danas više nema mornara. Oni su nešto značili kad se putovalo parobrodima i jedrenjacima. Sve do sedamdesetih godina bilo ih je puno na St. Pauliju. Tada se jedan brod istovarao dva-tri meseca, oni su bili dobro plaćeni. Danas u luci ima samo kontejnera i sve se radi kranovima – priča nam Pavlović, dok šetamo uskim ulicama St. Paulija, u kome se trenutno mnogo zida.

Prolazimo pored najčuvenijeg italijanskog restorana u Hamburgu, u Davidstr. Porodica Kuneo je još 1912. otvorila ovde restoran, i on je postao poznat ne samo po italijanskim specijalitetima, već i po tome što su se tu skupljali umetnici, glumci i slikari. Vlasnici su imali nežno srce i mnogima su pomagali, otkupljujući slike i skulpture. Nešto od toga se može videti na zidovima ovog kultnog mesta. Bora Pavlović nam je ispričao da je pre 30 godina u tom restoranu upoznao Sofiju Loren. Odmah do Pavlovića je i čuvena „Hans Albers Klause“ koju vode Mira i Jova iz Beograda. U srcu St. Paulija, odmah do čuvenog „Caffe Keeze“je i mali hotel „Hanzeat“, koji vode Dušan ćosić i njegova supruga Bapsi. Ovaj ne baš jeftin, ali udoban hotel je već nekoliko meseci rezervisan zbog Svetskog prvenstva u fudbalu, kako nam rekoše.

Bugarke su hit

Mnogo toga se promenilo u luci, ali ostale su devojke, koje i po lošem vremenu ne napuštaju svoje mesto u redu u Davidovoj ulici.
Zvanično je registrovano oko 2.000 lepotica noći, ali organizacije za zaštitu prava žena upozoravaju da se njihov broj u poslednje vreme duplirao. Trenutno su hit devojke iz Bugarske, a ovih dana su otvorena tri nova noćna kluba…