Promocija knjige „1244 – ključ mira u Evropi“

Profesor Lompar je ukazao na kontinuitet stavova autora u zastupanju državotvornog i nacionalnog interesa Srbije i srpskog naroda, koji se prepoznaje u njegovom vešedecenijskom diplomatskom radu i javnim istupanjima. Lompar je kao posebnu vrednost knjige istakao njen dokumentarni karakter. Po njemu, isticanje značaja Rezolucije SB UN 1244, počev od naslova, do zaključnog teksta knjige treba shvatiti kao izraz dugoročnog, državotvornog ali i aktuelnog pogleda na pitanje Kosova i Metohije.

Ambasador Dragomir Vučićević je kao osnovne teze autora izdvojio: potrebu da se Srbija više okrene sebi a manje očekivanjima od drugih, da gradi uravnotežene odnese sa svim međunarodnim činiocima, a posebno sa prijateljima koji nisu učestvovali u agresiji NATO niti su priznali jednostranu nezavisnost Kosova i Metohije. On je izdvojio teze da je Evropska unija potrebna Srbiji samo onoliko koliko je Srbija potreba Uniji, kao i da je pravedno i održivo rešenje za Kosovo i Metohiju moguće jedino na osnovu principa međunarodnog prava i Rezolucije SB UN 1244.

Autor je obrazložio polazni stav da su stabilnost, razvoj i mir u Evropi u velikoj meri zavisni od toga da li će se u rešavanju pitanja Kosova i Metohije ispoštovati osnovni principi Povelje UN, Završnog dokumenta OEBS-a i Rezolucija SB UN 1244. Podsetio je da se do Rezolucije 1244 došlo teškim dvomesečnim pregovorima tokom agresije NATO, uz posredovanje Rusije.

Po njemu ni danas nema izgleda za pravedno i održivo rešenje, bez direktnog uključivanja u pregovore Rusije. Rezolucija SB UN 1244 je izraz kompromisa svih ključnih činilaca evropskih i svetskih odnosa. Ako je to važilo 1999. godine, onda je danas to imperativ. Pokušaj rešavanja u užem okviru EU izraz je težnji da se isključe Rusija i Kina i da se nametne kao geopolitički interes Zapada, odnosno EU i NATO. Takva nastojanja vode gomilanju konfliktnog potencijala i daljoj destabilizaciji odnosa u Evropi, a ne održivom rešenju. Jovanović je podsetio da se ovih dana navršava 80 godina od Minhenskog sporazuma o Sudetima, kojim je „spašavan" mir u Evropi, a do čega je taj pravno obavezujući sporazuma doveo dobro je poznato i nikakvi novi eksperimenti po sličnim obrascima danas nisu potrebni.

Knjiga je zbirka članaka intervjua i govora objavljenih u domaćim i stranim medijima u periodu od 1997. do septembra 2018. godine. Knjiga je podeljena u 5 poglavlja: Vreme terorizma, Vreme agresije, Vreme iluzija, Vreme otrežnjenja i Prilozi.

Recezenti su akademik Vlado Strugar, prof Milo Lompar i ambasador Čedomir Štrbac. Urednici: ambasador Dragomir Vučićević i književnik Dragan Lakićević. Izdavač: Beogradski forum za svet ravnopravnih i Srpska književna zadruga.

Original Article