Pravoslavni krst na vojničkom groblju

U mestu Braunau u Gornjoj Austriji lokalne vlasti i austrijski Crni krst (organizacija koja brine o ratnim grobljima) prigodnom svečanošću obeležili su završetak radova na renoviranju vojničkog groblja iz Prvog svetskog rata, na kom sahranjeni vojni zarobljenici iz Srbije, Rusije i Italije.
Nema tačnih podataka, ali se procenjuje da je kroz logor prošlo između 12.000 i 40.000 zarobljenika. Na logorškom groblju sahranjeno je 739 Rusa, 637 Italijana, 30 Austrijanaca, 15 Srba, četiri Mađara i 12 nepoznatih vojnika.
Na renoviranom groblju otkrivena su obeležja za sahranjene pravoslavne, jevrejske i muslimanske vojnike. Dominira pravoslavni krst postavljen na delu groblja na kome su sahranjeni ruski i srpski vojnici. Svečanosti su prisustvovali poslanici Saveznog parlamenta iz ovog okruga, gradonačelnik Braunaua kao i poslanici savezne i pokrajinske organizacije Crvenog krsta, te stotinak predstavnika boračkih organizacija koji su odali poštu zastavama svojih organizacija.
U govoru kojim je pozdravio prisutne generalni konzul SCG Zoran Jeremić izrazio je zahvalnost austrijskom Crnom krstu i gradskim vlastima i ukazao na značaj očuvanja ovakvih spomenika kao mesta sećanja i opomene. Ukazao je i na pažnju koja se kod nas poklanja ratnim grobljima. Posebno je naveo primer crkve u Lazarevcu kod Beograda gde u jednoj kripti počivaju kosti srpskih ratnika i austrougarskih vojnika iz Kolubarske bitke.
Svečanost je nastavljena u obližnjoj sportskoj hali razgovorima sa poslanicima, gradskim čelnicima i veteranima i ručkom iz poljske kuhinje udruženja veterana.
Slika: Spomen-obeležje srpskim žrtvama

Molitva na nemačkom

Sveštenici svih religija održali su pojedinačno kratki pomen, a naš sveštenik Drago Govedarica, koji je za tu priliku došao iz Beča, održao je pomen pravoslavnim i svim drugim ratnicima.
Bilo je posebno impresivno kad se našem svešteniku u delu službe koju je održao na nemačkom jeziku pridružilo stotinak starih stegonoša Austrijanaca, koji su, uz zastave oborene na pozdrav, izgovorili molitvu zajedno.

Saradnja

Generalni konzul Zoran Jeremić je inicirao saradnju Braunaua i Lazarevca, što je naišlo na veliki interes gradonačelnika, koji je goste upoznao sa već postojećom saradnjom sa italijanskom opštinom Lavarone, iz koje u logorima oko Braunaua za vreme Drugog svetskog rata bilo smešteno oko 12.000 izbeglica iz Trentina.