Povlačim se iz biznisa u Srbiji

Vlasnik i direktor američke kompanije „Univorld holdings“ Srba Ilić iz Los Anđelesa, jedan od velikih stranih investitora u Srbiju, čija je kompanija pre dve godine kupila turističko preduzeće „Putnik“, u razgovoru za „Vesti“ najavljuje povlačenje iz biznisa u otadžbini. On je pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Parizu pokrenuo postupak kako bi rešio spor nastao zbog „Putnika“ sa Agencijom za privatizaciju Republike Srbije.
– „Univord holdings“ je 21. marta obavestio Agenciju o neopozivom otkazu Ugovora o kupovini društvenog dela kapitala A. D. „Putnik“, jer su se naknadno pojavila nekakva dugovanja. Nismo mogli da se sporazumemo sa Agencijom, pa sam primoran da ugovor „isteram“ pred najuglednijom arbitražnom institucijom u Evropi, Međunarodnom trgovinskom komorom, čije je sedište u Parizu – kaže Ilić.

Irci zainteresovani za „Putnik“

Za preuzimanje „Putnika“ je, prema Ilićevim rečima, zainteresovano nekoliko inostranih firmi, a najozbiljniji kupac je jedna irska kompanija čiji su predstavnici već posetili Agenciju za privatizaciju.
– Moj predlog je da se ugovor o kupovini „Putnika“ ili ustupi ili raskine, ali da „Univorld“ bude obeštećen za prodajnu cenu i za sve što je do sada investirano u to preduzeće. I odmah obustavljam spor pred međunarodnom arbitražom, ukoliko se postigne dogovor sa Agencijom za privatizaciju.

• Agencija tvrdi da niste ispunili ugovorene obaveze u prvoj investicionoj godini, pa je zato u avgustu 2004. naplaćena bankarska garancija od 2,2 miliona dolara?
– Kupoprodajni ugovor je potpisan 19. maja 2003. Blagovremeno je plaćena cena od 5,2 miliona dolara i preuzeta obaveza da se sukcesivno investira još 44,3 miliona do 2008. godine. Dosad je investirano 4, 441 milion dolara u emisiju novih akcija, čija je registracija u toku. U okviru te investicije je i brod „Sirona“. Rok za investiciju od dve godine ističe 31. jula 2005. Do tog datuma je važeća i ona neopravdano već naplaćena bankarska garancija od 2,2 miliona dolara, tako da druga garancija na 7,3 miliona dolara nije izdata. Znači, nema kašnjenja s moje strane u ispunjavanju obaveza. Međutim, od mene se traži da ispunim i obaveze koje nisam preuzeo. Naime, u Kupoprodajnom ugovoru stoji tvrdnja da su pre raspisivanja tendera svi „Putnikovi“ porezi iz prethodnog perioda bili plaćeni ili su za njih izvršena rezervisanja, i „Univorld holdings“ nije u obavezi da ih izmiri.

Prodaja nekretnina

• Mali akcionari „Putnika“, koji su tokom privatizacije dobili besplatne akcije po osnovu radnog staža, tvrde da ste prodali više od pet odsto „Putnikovih“ nekretnina i tako prekršili kupoprodajni ugovor?
– Ni ta insinuacija apsolutno nije tačna. Prodato je do pet odsto, za to postoje konkretni dokazi, što su utvrdile i brojne kontrole poslovnih knjiga „Putnika“, koje je vršila Agencija za privatizaciju. Do sada je, kako je bilo i ugovoreno, prodato do pet odsto vrednosti „Putnika“, a Agencija nije dala saglasnost da se proda jedan deo nepokretne imovine koja ne donosi profit, kako bi se taj novac uložio u nešto što je profitabilno – naglasio je Ilić.

Suprotno tome, ispostavilo se da „Putnik“ ima oko 100 miliona dinara neplaćenih poreza (1.600.000 dolara). Taj poreski dug je u međuvremenu sa kamatama narastao na 160 miliona dinara (2.550.000 dolara), pa ta obaveza nastoji da se nametne „Univorld holdingsu“ i mimo zaključenog ugovora. Agencija je naplatom garancija prekršila ugovor jer su i nezavisni revizori KPMG i „Dilojt i tuša“ u svojim izveštajima potvrdili da su ispunjene investicione obaveze.
• Budući da tražite neopoziv raskid ugovora, kolika su Vaša potraživanja i kako možete da ih naplatite?
– Do sada je „Univorld holdings“ investirao više od 12 miliona dolara u „Putnik“. Uloženi kapital osiguran je kod osiguravajuće kuće OPIC u Vašingtonu i sada od njih „Univorld“ potražuje obeštećenje za garanciju od 2,2 miliona dolara. Smatram da Srbiji nije potrebna još jedna skupa i duga međunarodna arbitraža koju će verovatno izgubiti sa svim negativnim posledicama i mnogo je razumnije da se pronađe obostrano prihvatljivo rešenje.

Moguće i povlačenje tužbe

Srba Ilić ostavlja i mogućnost da tužbu pred Međunarodnim arbitražnim sudom i povuče, ako mu pomenuta ulaganja budu nadoknađena.
– Nije mi strana ni mogućnost da posle razrešenja spornih pitanja, u novim kontaktima sa Agencijom i, sa nekim božjim čudom, možda više političke volje onih institucija koje su svojevremeno kumovale ovom poslu, nastavim sa oporavkom „Putnika“, jer moja investicija u Srbiju je bila pre svega iz patriotskih pobuda.

Jer, moram da napomenem da je investicija „Univorlda“ u „Putnik“ i „Srbija turist“ poslednja investicija koju je OPIC osigurao, pre nego što je Srbiju skinuo sa svoje liste, a poznato je koliko Srbija čini napora da se vrati na tu listu.
• Posle iskustva koje ste doživeli, šta biste poručili potencijalnim investitorima?
– Posle atmosfere linča, koja se oko mene stvara od septembra 2003. godine, a time i nepoverenje u poslovanje „Putnika“, nikome više ne bih mogao da preporučim da uloži u Srbiju, a bio sam veliki pobornik dolaska stranog kapitala. To posebno ne bih mogao da preporučim našoj dijaspori koja se, kada je reč o otadžbini, najpre rukovodi, kao i ja uostalom što sam uradio, patriotskim principima, a ne samo ekonomskim interesima.

Neosnovane optužbe

Nisam bankrotirao, a u prošloj godini od poslovanja mojih firmi u Americi imao sam 10 miliona dolara prihoda – kaže Ilić, odgovarajući na neke insinuacije u Srbiji da je finansijski propao.
– Nije mi jasno odakle takve spekulacije, kao što mi je nepoznato i zašto me srpski mediji od samog starta proglašavaju za krivca, argumentujući to neosnovanim optužbama iz, kako navode, „dobro obaveštenih izvora u Agenciji za privatizaciju“.