Posle konstituisanja novog saziva američkog Kongresa

POSLE KONSTITUISANJA NOVOG SAZIVA AMERIčKOG KONGRESA

SRPSKI KOKUS NASTAVLJA SA RADOM

• Bez obzira na neformalni status, Kokus, kako sa smatra, može biti i te kako uticajan • U dogledno vreme očekuje se više od 20 članova

Mada je formiran samo nekoliko meseci uoči prošlogodišnjih novembarskih izbora za Predstavnički dom, već je sasvim izvesno da će Srpski kokus biti aktivan i u novom, 109. sazivu američkog Kongresa, koji je konstituisan 4. januara.
Kako pravila Kongresa nalažu, svi kokusi koji imaju ambiciju da na Kapitol Hilu deluju i u novom sazivu, odnosno u naredne dve godine, moraju da se, formalno, ponovo konstituišu, a to je za Srpski kokus pitanje dana. Kako „Vesti“ saznaju u srpskim krugovima u SAD, dosadašnji predsedavajući Srpskog kokusa Den Barton je spremio sve što je potrebno za formalnu prijavu nadležnom Administrativnom komitetu Predstavničkog doma. Paralelno s tim, potrebno je i da svi dosadašnji članovi, a njihov broj se od jesenas popeo na 14, potvrde svoje članstvo, što bi takođe trebalo da bude samo formalnost.

Osnivači

Osnivači Srpskog kokusa su, pored Dena Bartona (republikanac iz Indijane), i Rem Emanuel (demokrata iz Ilinoisa), Tom Tankredo (republikanac iz Kolorada), Kurt Veldon (republikanac iz Pensilvanije) i Robert Veksler (demokrata sa Floride). NJima će ponovo biti ponuđeno da budu članovi Srpskog kokusa, jer su reizabrani u novi saziv Predstavničkog doma. Nije isključeno da im se, između ostalih, pridruži Melisa Luburić Bin, Amerikanka srpskog porekla, koja je izabrana u Predstavnički dom Kongresa SAD kao član Komiteta za finansije.

Kokus je, inače, neformalna grupa članova Predstavničkog doma Kongresa (u Senatu ne postoji interesovanje za udruživanje u kokuse), koja okuplja ljude istog pogleda na određena pitanja, istog interesa i sličnih mišljenja. U zavisnosti ko ga čini, može da bude, smatraju Srbi u SAD, i te kako uticajan, bez obzira na svoj neformalni status. Interesantno je, takođe, da većina članova Srpskog kokusa nema više od desetak Srba u svojim izbornim jedinicama. Zajedničko im je zanimanje za prilike u Srbiji i na Balkanu.
Prema procenama iz Amerike, Srpski kokus bi u dogledno vreme mogao da broji i više od 20 članova, od kojih Srbi očekuju aktivno učešće i javne nastupe kad god se razgovara o Srbiji na sesijama Predstavničkog doma ili u komitetima. Imajući, međutim, u vidu da kongresmeni poslovično gledaju prevashodno svoj politički interes, ne treba isključiti mogućnost da i oni upućuju Srbiji kritike kao, na primer, kada je reč o nesaradnji sa Tribunalom u Hagu.