Po ugledu na Evropu

Na tribini o konzularnoj zaštiti gradana novoformirane državne zajednice Srije i Crne Gore, održanoj u subotu u Nirnbergu, Vlado LJubojevic, generalni konzul iz Minhena odgovarao je na monogobrojna pitanja vezana za sve aspekte života i rada naše dijaspore u Bavarskoj i Nemackoj. Osnovno je da ce se u predstojecem periodu svi vidovi konzularne zaštite uskladiti sa normativima koje ima Evropska unija.
Izlaganje LJube Dabovica, organizacionog sekretara DGB, o odredbama najvažnijih nemackih zakona koji regulišu boravak naših gradana , ali i njihova prava iz oblasti radnog odnosa, zdravstvene i socijalne zaštite, logicno se nadovezalo na prethodno receno, tako da su, istina malobrojni slušaoci dobili celovitu i iscrpnu informaciju.

Najbrojnija pitanja su bila o regulisanju vojne obaveze, konzularnoj zaštiti gradana sa Kosova, zatim ona vezana za odlazak u penziju i nacin priznavanja radnog staža, invalidske penzije, povratak u otadžbinu posle odlaska u penziju i druga.
Konzul LJubojevic je istakao da se Konzulat u Minhenu trudi da sva sporna pitanja rešava u direktnim kontaktima sa nemackim vlastima.
Jedan takav sastanak održan je sa predstavnicima MUP Bavarske 24. aprila, a tema su bili pasoši gradana sa Kosova albanske nacionalnosti. Postignut je dogovor da se prekine sa dosadašnjom praksom, te da se oni upucuju u naš konzulat i da dobijaju pasoše SCG.

Na pitanja koja se odnose na priznavanje radnog staža stecenog u republikama nekadašnje Jugoslavije, a koja su trenutno sporna, odgovoreno je da je još na snazi sporazum iz 1969. godine.
Hrvatska i Slovenija napravile su sa Nemackom nove sporazume, a za našu državu je trenutno u toku izrada predloga novog medudržavnog sporazuma o socijalnom i penzijskom osiguranju naših radnika kojim ce ova pitanja biti regulisana i to tako da se svakome priznaju sve godine staža.
U ovom nacrtu traži se i da radnici koji rade u našim firmama u Nemackoj ovde uplacuju doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, a ne kao što je to do sada bio slucaj, da u slucaju ozbiljnije bolesti moraju na lecenje u svoju zemlju.
U predlogu je novo i to da se traži isti decji dodatak za decu naših radnika koja žive u Nemackoj i decu koja su ostala u otadžbini.