O značaju porodice i identitetu u Beču, Inzbruku i Lincu

Ova kultna tribina se već osam godina, na mesečnom nivou, bavi bitnim temama i problemima koje se tiču očuvanja nacionalnog identiteta, razvoja i promocije naše kulture, negovanja istorije, jezika i duhovnog života ljudi u rasejanju, ali i značajnim društvenim i socijalnim procesima koji povezuju maticu i dijasporu.

Tema je ovaj put, po oceni brojnih prisutnih, bila vrlo važna i ticala se ključnih pitanja očuvanja identiteta u rasejanju. Gost predavač je bio dr Miša Đurković, naučni savetnik Instituta za evropske studije u Beogradu, a povod, njegova nedavno objavljena knjiga „Rat za porodicu u Srbiji".

Prisutne je pozdravio otac Jovan Govedarica i predsednik Prosvjete Srđan Mijalković, a ideja oko koje su se svi složili- porodica je najvažniji činilac koji utiče na sprečavanje asimilacije i na pozitivnu inkluziju. Očuvanje kulture, jezika, vere i tradicije počinje i završava se upravo u porodičnom miljeu.

Dr Đurković je nadahnuto govorio o pitanjima porodičnog zakonodavstva i porodične politike u Srbiji, ali i problemima imigracije, raseljavanja Srbije i Republike Srpske, kao i o borbi da se održi i pospeši proces razvoja identiteta našeg naroda, kako u domovini, tako i u rasejanju. On je prisutne upoznao sa brojnim, zakonskim, demografskim i vrednosnim procesima i problemima koji postoje u Srbiji, kao i sa sporovima koji postoje oko toga u kom pravcu usmeriti porodično zakonodavstvo.

„Koliko su ovi procesi važni za maticu, toliko su važni i nama u rasejanju, bez obzira odakle smo došli i čiji pasoš posedujemo. Srbi u rasejanju se ne dele po građanskoj ili političkoj kategoriji, već je cilj da se objedinjujemo po pripadnosti zajedničkoj kulturi, tradiciji i jeziku u zajedničkom nacionalnom identitetu, kao i svi drugi narodi, istakao je Srđan Mijalković.

U živom razgovoru sa zainteresovanom publikom, Miša Đurković je više saznao o situaciji i problemima sa kojima se susreću Srbi u Austriji, od nezavidnog statusa zajednice, preko restriktivnog zakonodavstva Austrije po pitanjima integracije i inkluzije, do lošeg položaja srpskog jezika, koji se ovde nameće u formi takozvanog „BKS" čime se pospešuje ubrzana asimilacija i gubitak identiteta dece i mladih druge i treće generacije.

U saradnji Prosvjete sa SPOJI iz Inzbruka i poverenikom Prosvjete u Lincu Željkom Maleševićem, istovetne tribine su organizovane i u Inzbruku i Lincu(19. i 20. oktobra ) i bile su, prema izvorima Prosvjete, izuzetno posećene i uspešne.

Inače, 14.10 u Beogradu u prostoru Dositejeve zaužbine, potpisan je protokol o saradnji između SPKD Prosvjeta Austrija i Dositejeve zadužbine. Potpisnici su upravnica zadužbine Mira Dragaš i Srđan Mijalković predsednik Prosvjete u Beču.

Original Article