Nova pravila za civilno služenje vojske

STRUčNA RASPRAVA U DOMU VOJSKE SCG

NOVA PRAVILA ZA CIVILNO SLUŽENJE

Stručna rasprava „Kriterijumi za služenje vojnog roka u civilnoj službi“ gde je zaključeno da su neophodne promene u dosadašnjoj praksi civilne službe, održana je juče u Centralnom klubu Vojske SCG.
Učesnici u raspravi naglasili su da je neophodna nova zakonska regulativa u ovoj oblasti i zaključili da na osnovu dosadašnjih iskustava treba utvrditi nove kriterijume za služenje vojnog roka u civilnoj službi.

MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE I CRNE GORE UPOZORAVA

VOJNICI U CIVILU OSLABILI ODBRANU

Civilno služenje vojnog roka u Srbiji i Crnoj Gori ozbiljno je narušilo stanje u Vojsci, zbog čega će se najskorije vreme Ministarstvo odbrane doneti nove mere kako bi se novonastali problemi sanirali. Ovo je zaključeno na prekjučerašnjem stručnom seminaru „Kriterijumi za služenje vojnog roka u civilnoj službi“, koje je u Beogradu organizovalo Ministarstvo odbrane, a kome su prisustvovali ministar Prvoslav Davinić i novi načelnik Generalštaba general-potpukovnik Dragan Paskaš.
Ministar odbrane Srbije i Crne Gore Prvoslav Davinić najavio je da bi izmene i dopune Uredbe o služenju vojne obaveze mogle biti donete veoma brzo i da bi se ona mogla primeniti na regrute koji će u martu otići u vojsku.
On je objasnio da će se novim izmenama utvrditi ko i gde može otići na civilno služenje. Ministar Davinić je opovrgao, kako je rekao, glasine da će civilno služenje biti ukinuto, a saopštio je i da je imao sastanke s predstavnicima Beogradskog i Novosadskog univerziteta, od kojih je dobio korisne sugestije o primeni civilne službe u akademskim ustanovama.
– Civilno služenje vojske u postojećim okolnostima vodi ka razaranju dobre ideje, ali i ugrožava odbrambeni potencijal zemlje – ocenio je pukovnik Petar Radojčić, načelnik Uprave za obaveze odbrane.

Stiže sve manje regruta

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore Dragan Paskaš saopštava da je prošle godine u jedinice stiglo oko 10.000 vojnika manje od planiranog broja, iako je odziv regruta bio na solidnom nivou od 76 procenata.
Zbog velikog broja vojnika koji služe civilno, pripadnici jedinica VSCG imaju više obaveza u obezbeđivanju granice, vojnih objekata i sredstava. Civilnim služenjem vojnog roka narušen je i kontinuitet starosnog zanavljanja jedinica, a pojavio se i problem izbora vojnika za pouzdane i odgovorne zadatke, jer u jedinicama je sada srazmerno više lica koja su osuđivana ili registrovana u MUP-u zbog prekršaja, pošto oni nemaju pravo na civilno služenje.

On je naglasio da je usled ovakvog stanja neizvesno kako bi naša zemlja reagovala kada bi u iznenadnim krizama bili ugroženi država ili ljudski životi.
Do donošenja izmena i dopuna Uredbe o vršenju vojne obaveze, u septembru 2003, interesovanje za civilno služenje bilo je veoma malo i kretalo se od jednog promila regruta 1995. do šest promila 2002. S promenom propisa došlo je do naglog rasta broja zainteresovanih. U decembru je 19,8 odsto vojnika bilo na civilnom služenju, odnosno njih 8.500, a zahteve je uputilo oko 15.000 regruta.
– Tendencija povećanja broja zahteva regruta i vojnika nastupila je pre svega zbog uslova propisanih Uredbom, ali i zbog nepostojanja kriterijuma za izbor organizacija i ustanova za služenje vojnog roka u civilnoj službi. Postoji realna opasnost da, ukoliko se ova problematika ubrzo ne reši na pravedniji i primereniji način, bude ugrožena popuna Vojske Srbije i Crne Gore, te da civilno služenje bude paravan za izbegavanje vojne obaveze – upozorio je Radojčić
U Ministarstvu odbrane ocenjuju da društvena korisnost rada vojnika u civilu nije dobro definisana i da oni često obavljaju poslove koji nisu od koristi za odbranu zemlje. Javlja se i problem diskriminacije regruta koji služe u jedinicama, jer oni nemaju mogućnost da izaberu mesto gde će i kako provesti vojni rok, celodnevno borave u kasarnama, angažovani su noću i na poslovima sa povećanim rizikom za život i zdravlje.