Nastavljaju se polemike oko dodele ordenja Srbima u rasejanju

NASTAVLJAJU SE POLEMIKE OKO DODELE ORDENJA SRBIMA U RASEJANJU

MINISTARSTVO „ZAGUBILO“ PREDLAGAčE

• U Beogradu i dalje tvrde da je Stojanka Aleksić predložila Dušana Vasiljevića za orden čovekoljublje, ali da faksimil njenog pisma ne mogu da pronađu

Tvrdnje doktora Mihaila Runde, počasnog predsednika Srpskog humanitarnog fonda iz Frankfurta, objavljene u „Vestima“ prošlog petka, da je Ministarstvo dijaspore Republike Srbije „kapom, i šakom“ delilo ordenje humanistima koji to ničim nisu zaslužili – „prozvavši“ pri tom implantologa dr Dušana Vasiljevića iz Bremena kao čoveka kome je bez pokrića na grudi prikačen orden čovokuljublje – izazvalo je burne reakcije u dijaspori, ali i matici.
Ulje na vatru dolila je i činjenica da je dr Stojanka Aleksić iz Hamburga, u izjavi „Vestima“, negirala da je baš ona, kako se tvrdi na oficijelnom sajtu Ministarstva dijaspore Srbije, predložila dr Vasiljevića za ovo priznanje, čime je na neki način dala za pravo tvrdnjama dr Runde da se Vasiljević za orden prepuručio – sam. Ministarstvo dijaspore Srbije, u saopštenju prosleđenom „Vestima“ ostaje pri svojim tvrdnjama i pored demantija dr Aleksić koja kaže da je nadležnima u Beogradu prosledila samo kontakt telefon dr Vasiljevića, jer je imala njegovit vizitkartu.

„Ministarstvo za dijasporu nije bilo dovoljno dobro upoznato sa radom i zaslugama dr Dušana Vasiljevića, implantologa iz Nemačke, da bi smo ga predložili za odlikovanje bez prethodne preporuke nekog lica ili udruženja sa kojim sarađujemo“, navodi se na početku ovog dopisa koje je potpisala Nataša Drašković, šef kabineta dr Vojislava Vukčevića, srpskog ministra za dijasporu.
„U skladu sa tim obratili smo se dr Stojanki Aleksić iz Nemačke za preporuku. Tom prilikom, dr Aleksić je pored dr Dušana Vasiljevića, predložila i dr Mirjanu Andrijević-Kri, dr Dušana Alimpića i gospodina Dušana Nonkovića.
Predložene ličnosti i njihove kontakt adrese i telefoni, kao i predlozi samih odlikovanja nalazili su se na dopisu koji je potpisala i faksom poslala dr Stojanka Aleksić. Iskreno žalim što pomenuti faks iz marta 2005. godine ne mogu da pronađem, ali odgovorno tvrdim da se gore navedeno nalazilo u tom dopisu. U suprotnom ne bismo mogli predložiti imenovane. Dokaz o istom se nalazi i na veb-prezentaciji našeg ministarstva, gde smo se na navedene predloge i pozvali prilikom upućivanja dopisa Kancelariji za odlikovanja državne zajednice Srbija i Crna Gora.“
Podsećanja radi, dr Alesić je i u izjavi „Vestima“ potvrdila da je predložila dr Mirjanu Andrijević-Kri, dr Dušana Alimpića i Dušana Nonkovića za orden čovekoljublje, ali ne i dr Vasiljevića, jer ga prema sopstvenoj izjavi „nije poznavala dovoljno dobro za tako nešto“.

N. P

KO JE UZEO PARE?

I Milivoj Vranešević iz Langena kod Frankfurta, na ovu je temu napisao otvoreno pismo Ministarstvu dijaspore Srbije, koje je prosledio „Vestima“.
„Vrlo poštovani gospodine ministre, zaprepašteni smo pisanjem lista „Vesti“, a pogotovu onim tekstovima koji se na vaše Ministarstvo odnose! Novine su se razgrabile, a kako i ne bi?
Odavno se među nama „šuška“, a sada je postalo sasvim jasno, da „ima nešto trulo u državi Srbiji“. I to baš u Vašem ministarstvu! Sada je izbilo na videlo dosta prljavih stvari, a i novine odavno pišu da je daljni opstanak vašeg ministarstva „na tankim nogama“, a posle ove afere ne bi me čudilo da ga i zatvore. Vi sami pišete pohvale dr Vasiljeviću kakve svet još nikada nije video i čuo, pa umesto da sami potpišete te pohvalne „panigirike“, Vi ih podmećete jednoj uglednoj ženi, profesoru fakulteta. Tako nešto sramno nisam čuo. Ona je morala da Vas demantuje.
Pošto našeg slavljenika niko nije predložio, već on sam sebe, odgovorite mi: Ko je od vas pare dobio?
Ako mi pošteno na to odgovorite, pola će Vam biti oprošteno, zato ćemo podržati opstanak Ministarstva za dijasporu, ali kompromitovani treba da idu u Padinsku Skelu dok se ne opamete. U protivnom, doći ću u Beograd da prisustvujem zakucavanju dasaka za prozore Vašeg Ministarstva! Kao da kuga u njemu vlada! A i nije daleko od toga.

DEMANTI MINISTARSTVA DIJASPORE

ZLURADE TEZE O PODMIćIVANJU

„Ministarstvo za dijasporu odlučno demantuje insinuacije da je odlikovanje dr Dušanu Vasiljeviću plaćeno, te da je neko od službenika Ministarstva primio novac u to ime“, naglašava se u dopisu Ministarstva za dijasporu, koje je „Vestima“ prosledila Neda Maletić, savetnik za odnose sa javnošću ministra Vojislava Vukčevića, povodom navoda iz otvorenog pisma Milivoja Vraneševića iz Langena.
„Na našu veliku žalost – žalost jer radi se o našem sunarodniku iz rasejanja – pismo sadrži samo proizvoljne, netačne, a iznad svega zlurade navode. Kandidati za odlikovanja se predlažu, a odlikovanja dodeljuju na način koji je Ministarstvo objasnilo na svom sajtu (www.mzd.sr.gov.yu), a o konkretnom slučaju dr Dušana Vasiljevića dali smo i dodatni komentar ‘Vestima'“, navodi se u saopštenju Ministarstva za dijasporu i dodaje:
„U trenutku kada Vlada, na predlog Ministarstva za dijasporu, donosi Deklaraciju o proglašenju odnosa između otadžbine i rasejanja odnosom od najvećeg državnog i nacionalnog interesa, i kada se po prvi put u istoriji Srbije, u predlog Ustava unosi član o unapređenju odnosa matične države sa Srbima koji žive u inostranstvu – takođe zaslugom Ministarstva za dijasporu, to što gospodin Vranešević piše o ‘zakucavanju dasaka na prozore Ministarstva’ ukazuje ne samo na nepoznavanje činjenica koje se tiču rada Ministarstva, već i na dozu zlonamernosti koju Ministarstvo za dijasporu ničim nije zaslužilo“, zaključuje se u saopštenju.

R. L.

BROJNE REAKCIJE NAŠIH LJUDI IZ DIJASPORE

KIćENJE TUđIM PERJEM

„Dr Dušana Vasiljevića sam prvi put upoznao 1990. godine u Kukshafenu gde je izabran prvi crkveni odbor, a za njenog predsednika izabran upravo dr Vasiljević“, napisao je „Vestima“ Milorad Matić iz Bremena.
„Kolika je njegova zasluga to zna on i njegova savest, a verovatno se može i pročitati i iz dokumenata koje je vodio tadašnji Crkveni odbor (CO) u Bremenu. Što se humanitarnog rada u Bremenu tiče, prvu pomoć za vojsku RS, tačnije za Banjaluku, organizovao je tadašnji „Klub Jugoslavija“. Prikupljenim parama, a reč je oko 12.500 DM i kupljeni su lekovi i još neke stvari, a obezbeđeno je i dodatnih 1.700 DM koje su utrošene za transport te pošiljke. Posle toga su sve humanitarne akcije organizovane putem SPC-a i u njima je takođe učestvovao dr Vasiljević, kao predsednik CO i donator. To mogu da potvrde i tadašnji sveštenik kao i Crkveni odbor. U to je vreme u Bremenu humanitarno bio jako angažovan i Voja Beatović koji je sam skupio veću količinu novca. Po mom mišljenju, dakle, za ono što je urađeno na ovom terenu nije i ne može biti zaslužan samo jedan čovek. Narod nije skupljao novac da bi se pojedinci kitili tuđim perjem, već da bi pomagali svojim napaćenom sunarodnicima u otadžbini. Svi ti koji se danas pokušavaju istaći kao najveći humanisti neka prvo preispitaju svoju savest. Svoje zasluge, ako ih imaju, neka dokažu dokumentima, a ako to nisu u stanju neka vrate odlikovanja“, piše na kraju ovog dopisa Milorad Matić.

Nepravedna „prozivanja“

„Javljam se povodom objavljenog teksta u „Vestima“ od petka 06. oktobra ove godine, o dr Dušanu Vasiljeviću iz Bremena“, napisao je dr Dragan Gavrić, Milhajm (Rur) iz Nemačke.
„Mogu da potvrdim da sam upoznat sa više njegovih humanitarnih akcija. U jednoj od tih humanitarnih akcija 1993. godine sam i lično učestvovao. Pod izuzetno teškim uslovima (zbog sankcija), mi smo uspeli da odvezemo jedan kamion sa humanitarnom pomoći u Srbiju. Nije mi jasno iz kojih pobuda je dr Vasiljević na ovaj način u Vašim novinama (koje rado čitam) predstavljen kao prevarant iako je unazad godinama aktivno humanitarno i politički radio na širenju istine o dešavanjima na našim prostorima ’90-ih godina prošlog veka“.