Naplatna rampa oterala čitaoce

Za­klju­ča­va­nje di­gi­tal­nog sa­dr­ža­ja, ko­je je po­se­te saj­tu lon­don­skog Taj­msa sve­lo na tre­ći­nu, po­ka­za­lo se kao uspe­šno kod po­slov­nih dnev­ni­ka Faj­nen­šel tajms i Vol­strit džor­nal

Lon­don­ski dnev­ni list Tajms, deo me­dij­skog car­stva Ru­per­ta Mar­do­ka, do­ži­veo je pad po­se­ta saj­tu za dve tre­ći­ne ot­ka­ko je kra­jem ju­na po­čeo da na­pla­ću­je či­ta­nje čla­na­ka pre­ko In­ter­ne­ta. Iako po­da­ci de­lu­ju raz­o­ča­ra­va­ju­će, bo­lji su od pred­vi­đa­nja jed­nog od ured­ni­ka da će broj po­se­ta opa­sti za 90 od­sto.

Tajms i San­di tajms su pr­vi ne­spe­ci­ja­li­zo­va­ni li­sto­vi na en­gle­skom je­zi­ku ko­ji su po­če­li da na­pla­ću­ju on­lajn sa­dr­žaj, upu­šta­ju­ći se u eks­pe­ri­ment o ko­jem ve­ći­na štam­pa­nih me­di­ja da­nas raz­mi­šlja.

Ame­rič­ki ma­ga­zin Tajm je po­čet­kom ju­la po­kre­nuo ma­lo dru­ga­či­ji mo­del sa na­me­rom da či­ta­o­ce upu­ti na ki­o­ske, od­no­sno na svo­je štam­pa­no iz­da­nje. Skra­će­ne ver­zi­je čla­na­ka i da­lje se mo­gu či­ta­ti bes­plat­no pre­ko In­ter­ne­ta, a onaj ko že­li ce­lu pri­ču upu­ćen je na štam­pa­no iz­da­nje ili mu se nu­di di­gi­tal­na ver­zi­ja za aj­ped po ce­ni od pet do­la­ra. Ma­na je, me­đu­tim, što on­lajn či­ta­o­ci ne­ma­ju mo­guć­nost da ku­pe čla­nak ko­ji ih za­ni­ma.

Pri­la­go­đa­va­će­mo se i me­nja­ti. Tra­ga­mo za re­še­njem kao i svi osta­li, re­kao je ured­nik Taj­ma Ri­čard Sten­gel i ob­ja­snio da je ovo po­ku­šaj da se po­vu­če li­ni­ja iz­me­đu ono­ga što se nu­di bes­plat­no i ono­ga što mo­ra da se pla­ti.

Ja­sno je za­što no­vin­ski iz­da­va­či okle­va­ju sa po­di­za­njem na­plat­ne ram­pe. Naj­no­vi­je is­tra­ži­va­nje je po­tvr­di­lo re­zul­ta­te ne­kih ra­ni­jih: in­ter­net sur­fe­ri ne­ra­do bi pla­ća­li in­for­ma­ci­je ko­je tre­nut­no do­bi­ja­ju bes­plat­no. či­ta­o­ci di­gi­tal­nih iz­da­nja vi­še vo­le da ih za­plju­sku­ju re­kla­ma­ma i da nji­ho­ve ak­tiv­no­sti pre­ko In­ter­ne­ta bu­du pra­će­ne ne­go da pla­te za sa­dr­žaj. Ho­lan­đa­ni su naj­ma­nje sprem­ni da odvo­je no­vac za član­ke na In­ter­ne­tu (šest od­sto), a škr­ti su u ovom po­gle­du i Ka­na­đa­ni (15 od­sto) i Bri­tan­ci (19 od­sto).

U Ve­li­koj Bri­ta­ni­ji 75 od­sto ko­ri­sni­ka In­ter­ne­ta ne­ma ni­šta pro­tiv re­kla­ma uko­li­ko će sa­dr­žaj ko­ji uz njih sto­ji do­bi­ti za dža­be, a sko­ro po­lo­vi­na is­pi­ta­ni­ka re­kla je da ne­ma ni­šta pro­tiv da nji­ho­ve lič­ne po­dat­ke pri­ku­plja­ju i ču­va­ju.

Za­klju­ča­va­nje di­gi­tal­nog sa­dr­ža­ja po­ka­za­lo se kao uspe­šan eks­pe­ri­ment kod ve­li­kih igra­ča kao što su spe­ci­ja­li­zo­va­ni po­slov­ni dnev­ni­ci Faj­nen­šel tajms i Vol­strit džor­nal.

Uku­pan pri­hod Faj­ne­ne­šel taj­msa po­ve­ćan je u pr­voj po­lo­vi­ni go­di­ne za 14 od­sto, a pri­hod od di­gi­tal­ne pret­pla­te za 48 od­sto. Broj di­gi­tal­nih pret­plat­ni­ka FT do­sti­gao je kra­jem ju­na sko­ro 150.000, 27 od­sto vi­še ne­go pret­hod­ne go­di­ne.

Na­pla­ći­va­nje on­lajn sa­dr­ža­ja ne sa­mo da funk­ci­o­ni­še, ne­go funk­ci­o­ni­še ve­o­ma do­bro, re­kao je za Gar­di­jan Džon Ri­ding, iz­vr­šni di­rek­tor Faj­nen­šel taj­msa.

Ovaj na­čin fi­nan­si­ra­nja no­vi­nar­stva ne­ma sa­mo ko­mer­ci­jal­nu i prag­ma­tič­nu, već i mo­ral­nu di­men­zi­ju, is­ti­če Ri­ding i ka­že da de­li mi­šlje­nje jed­nog od osni­va­ča Taj­ma Hen­ri­ja Lu­sa ko­ji je re­kao da ne mo­že da sva­ri ide­ju da no­vi­ne i ča­so­pi­si za­vi­se is­klju­či­vo od ogla­ši­va­ča. Lus je tu for­mu­lu opisao kao mo­ral­no od­vrat­nu i sa­mo­po­ra­ža­va­ju­ću. Štam­pa je pr­ven­stve­no u slu­žbi či­ta­la­ca, pa tek on­da ogla­ši­va­ča. Mo­del ko­ji se ba­zi­ra is­klju­či­vo na pri­ho­di­ma od ogla­sa je sa­mo­po­ra­ža­va­ju­ći, jer na kra­ju sla­bi ve­zu iz­me­đu li­sta i či­ta­la­ca.

Po­red Faj­nen­šel taj­msa i Vol­strit džor­na­la (ta­ko­đe pri­pa­da Mar­do­ko­voj im­pe­ri­ji), na ovaj ko­rak su se od­lu­či­li uglav­nom ma­nji lo­kal­ni li­sto­vi u SAD, i to ne da bi za­ra­di­li no­vac, jer je broj on­lajn pret­plat­ni­ka uglav­nom skro­man, već da bi za­šti­ti­li štam­pa­no iz­da­nje.

Na­pla­ti­ti ili ne na­pla­ti­ti, osta­je ve­li­ka di­le­ma iz­da­va­ča. Ko za­klju­ča di­gi­tal­no iz­da­nje ri­zi­ku­je pad po­se­te i sa­mim tim pad pri­ho­da od ogla­sa. Ugled­ni Nju­jork tajms je upra­vo zbog to­ga uki­nuo na­pla­tu ko­ju je eks­pe­ri­men­tal­no uveo 2005, ma­da sli­čan ko­rak na­ja­vlju­je za sle­de­ću go­di­nu.