Na kraju posete Americi, medju nasim ljudima u Cikagu

Predsednički kandidat i predsednik Demokratske stranke, Boris Tadić, na kraju svoje višednevne posete Americi boravio je u subotu u čikagu i sreo se sa crkvenim velikodostojnicima, američkim biznismenima i predstavnicima srpske emigracije. Tadić se sastao sa Rosom Haranom, direktorom čikaške trgovinske komore, a o budućoj saradnji razgovarao je i sa generalnim direktorom svetski poznate „Motorole“, Majkom Zafirovskim. Tadićev boravak u Americi privukao je značajnu medijsku pažnju i američkih i srpskih medija u NJujorku, Vašingtonu i čikagu. U čikagu je dao intervju televiziji CBS (2. kanal)
Boris Tadić je sa svojim domaćinima posetio i manastire Nova Gračanica i Sveti Sava i razgovarao sa vladikom Longinom i mitropolitom Hristoferom. Vladika Longin upoznao je gosta sa istorijom manastira Nova Gračanica, aktivnostima Mitropolije, kao i problemima i pitanjima koja muče ovdašnji srpski živalj. I nažalost, o velikom razočaranju zbog svega što se na političkoj sceni u Srbiji dešavalo. Boris Tadić je otvoreno rekao da je godinama dobijao informacije da je dijaspora tragično podeljena.

Vojnici iz čapljine

Opušteno razgovarajući u manastirskim prostorijama dotakli su se i podatka da su vladika Longin i pokojni premijer Zoran đinđić u isto vreme služili vojni rok u čapljini, gde je svoju vojničku obavezu kasnije ispunio i Boris Tadić.

– Zato me zanima kakav je odnos naše američke dijaspore sa Amerikom, da li mislite da je dobro to što se ja srećem sa kongresmenima i senatorima, koliko možete da pomognete na tom planu. Mene zanima i odnos dijaspore prema monarhiji i republici i mnogi drugi stavovi o važnim pitanjima. Možda ovoga puta dijaspora neće glasati, ovo su prvi izbori posle usvajanja Zakona, ali ja nisam došao samo zbog izbora, ja želim da čujem odgovore na mnoga ova pitanja.
O svom političkom programu i viziji budućnosti Srbije Boris Tadić je govorio okupljenima u Srpskom kulturnom klubu „Sveti Sava“.
– Nažalost, i dalje trpimo posledice sistema koji je ugrozio naš biološki opstanak i naše legitimne nacionalne interese i stavio nas u vrlo tešku poziciju u svetu. Ja pripadam onoj generaciji političara koja želi da menja stvari, jer ako se prepustimo inerciji bićemo u veoma dramatičnoj situaciji. Ne postoji demokratija u slaboj ekonomiji, slaba ekonomija je idealno vreme za demagoge i neznalice.

Šokantne izjave

– Mi ne smemo biti izolovano ostrvo, jer možemo i moramo opstati jedino u okruženju i relacijama sa svetom. Zato me šokiraju izjave Tomislava Nikolića, koji je posle izbora za predsednika Spoljnopolitičkog odbora Skupštine rekao: „Ako stranci hoće da dođu kod nas – hoće, a ako neće – baš me briga“. Ne možemo se tako bahato ponašati, nemamo mi više ni vremena ni uslova za to

Mi moramo znati da nema stabilne Srbije bez stabilnih odnosa sa međunarodnom zajednicom, da nema stabilne Srbije bez stabilnih odnosa političkih činilaca u Srbiji. Ne pripadam političarima koji su spremni na agresiju i destrukciju, ali sam spreman za svaku borbu kako bismo mogli nešto da uradimo. Nikada neću uvrediti svog protivnika, uvek ću se zalagati za proces modernizacije ali, naglašavam, da on ne zahteva ukidanje naših tradicionalnih nacionalnih vrednosti.
čitava naša istorija u prošlom veku je istorija lutanja uz tragične žrtve, istakao je Tadić i nastavio:
– Ne želim da budem političar koji će zemlju voditi u rizike, u prošlost, u nazad, želim da stvorimo stabilnu Srbiju. Nažalost, kod nas i dalje ima političara koji vrlo lako, projektujući svoje političke ideale, govore o novim ratovima. A postoji opasnost da mi više nećemo imati za koga da ratujemo, pa čemu onda bilo kakva politika i prethodnica našeg postojanja kroz istoriju, čemu freske, ako nemamo strategiju biološkogopstanka. Uvek ću govoriti istinu, jer ne želim da pobedim na ovim izborima da bih pobedio, već da bih mogao da menjam stvari. Nikada se neću demagoški lako igrati vašim emocijama, koje su ionako teško povređene.

Podrška DŽordža Vojnovića

Nedavno je senator DŽordž Vojnović otvoreno izrazio svoje uverenje da Vi možete biti pozitivna opcija za Srbiju i njen napredak. Koliko Vam američki sagovornici direktno izražavaju podršku?
– Mi nismo o tome na taj način razgovarali, iako me zaista raduje i ohrabruje. Naročito ako je to rekao upravo senator Vojnović, ne samo zato što je on srpskog porekla, već i zato što se veoma zalaže za istinu o našoj zemlji.

Boris Tadić je odgovarao na mnogobrojna pitanja prisutnih, a kada samo ga upitali kakve utiske nosi u Srbiju, Boris Tadić je rekao:
– Ova poseta je još jedan dokaz da ukoliko radimo sistematski možemo bitno izmeniti pristup prema SAD i njihov prema nama. Imao sam značajne razgovore u Kongresu i Senatu, sada je presudno važno da formiramo što realističniji plan za decentralizaciju Kosova i Metohije, kako bismo dobili podršku međunarodne zajednice. Imao sam brojne razgovore sa predstavnicima dijaspore, to su izuzetna iskustva, jer sam čuo i reči otvorene kritike i reči koje ohrabruju. Veoma je važno da se naši ljudi u dijaspori sa svim svojim kvalitetima uključe u odbranu naših nacionalnih interesa.

Velike reforme

Šta ćete, ako pobedite na izborima, najpre uraditi i šta ćete, ukoliko kao predsednik ovde ponovo dođete, tada reći dijaspori?
– čekaju nas velike reforme, i ja ću se, ukoliko budem izabran, zalagati za reforme u sistemu odbrane, razvijao bih međunarodne odnose i bio ličnost koja sjedinjuje. Predsednik je predsednik i onima sa kojima se politički ne slaže. Mislim da bih trebalo da osnujem fond za ratnu siročad, jer nismo u tom smislu dobro organizovani, a potrebe su velike. Voleo bih, svakako, da kao predsednik Srbije uskoro ponovo dođem u Ameriku i u čikago i na jednom velikom skupu govorim sa našim ljudima o tome šta nam je zajedno za Srbiju činiti.