Na Kosmetu niklo 300 novih džamija

Radomir Putniković, srpski lobista iz Londona: Pod međunarodnim vojnim i policijskim nadzorom menja se viševekovna slika s namerom da se vremenom zatru tragovi pravoslavlja. Kakva je uloga Saudijske Arabije?

Na Kosmetu je od dolaska NATO trupa, za osam godina, podignuto skoro 300 džamija i to – novcem Saudijske Arabije.Kao tempirana bomba odjeknuo je ovaj podatak kad ga je u razgovorima sa britanskim parlamentarcima srpska strana saopštila prilikom posete delegacije Vlade Srbije krajem juna prošle godine u Londonu. Po načinu na koji su reagovali sagovornici sa Ostrva, bilo je očigledno da im je ta činjenica do tada bila potpuno nepoznata. Kao što uostalom ni ovdašnjoj najširoj javnosti nikada nije saopštena na način koji politički i bezbednosno zaslužuje.

Na ovaj podatak danas nam ponovo ukazuje Radomir Putniković, dugogodišnji srpski lobista iz Londona, čovek koji već skoro dve decenije drži na vezi oko 70 britanskih parlamentaraca i kao usamljeni osvetnik bori se protiv nepravde koja se nanosi Srbiji i samoinicijativno pomaže zvaničnoj i nezvaničnoj otadžbini da agresivnije saopšti one činjenice koje bi Zapad lakše i bolje razumeo. Organizovanje lanjske posete britanskim parlamentarcima bio je samo jedan od tih pokušaja.

– Jedna od naših najvećih grešaka jeste to što od Kosmeta nismo napravili – slučaj, nešto što je stalno prisutno u javnosti Zapada. Nismo uspeli da stalno držimo pažnju na onome što se događa u južnoj srpskoj pokrajini. Na Kosmetu je reč o fizičkom i duhovnom genocidu i pokušaju iskorenjivanja svega što je srpsko. Tu smo svi zatajili, i Vlada i Crkva i dijaspora, a naročito diplomatska služba – veli, uz opasku: „Intervencijom Rusije sada je napravljen slučaj, ali smo pomalo već zakasnili“.

Kada se broj novoizgrađenih džamija na Kosmetu, što aktuelizuje naš sagovornik, uporedi sa brojkom od 151 uništene srpske svetinje, uz stotine oštećenih ili porušenih spomenika i grobalja na tlu južne srpske pokrajine, od čega je malo šta obnovljeno, onda se filigranskom preciznošću sklapa mozaik sistematski organizovane i strateški osmišljene islamizacije ovog dela Srbije, Balkana i Evrope, o čemu se u aktuelnim političkim pregovorima o budućem statusu Kosmeta, barem ne javno, uopšte ne govori.

IDEJA O MIRNIM DEMONSTRACIJAMA

Strpljivim i upornim radom Radomir Putniković stekao je ugled i poverenje u dobrom delu britanskog javnog mnjenja, posebno među konzervativcima. čelnici iz Forin ofisa u više navrata zvali su ga na razgovore, ali je on to odbijao jer želi pismene odgovore na ključna pitanja koje je postavio, a ne da pada u zamku usmene komunikacije bez tragova. Putniković stalno insistira na potrebi da Srbi u Srbiji pokažu agresivnije koliko im je stalo do dela svoje teritorije.
– Svojevremno sam dao ideju SPC da se naprave mirne, dostojanstvene i masovne demonstracije, bez parola, od Patrijaršije do Hrama na Vračaru i da na taj način skrenemo pažnju svetske javnosti da smo gnevni, da smo nezadovoljni, da nas Kosmet boli – veli na kraju.

– Pod međunarodnim vojnim i policijskim nadzorom i uz pojačanu pažnju OUN na Kosmetu se menja viševekovna slika kulturno-istorijske baštine, sa namerom da se tokom vremena zatru tragovi pravoslavlja i starih srpskih država. Kako može toliki broj Evropljana da ne zna da takvim tempom ide islamizacija Kosmeta kao dela Evrope?! I to je posledica što od Kosmeta nismo napravili slučaj – napominje Putniković.

Kako se to objašnjava? Bušovi su u izuzetno dobrim odnosima sa kraljevskom saudijskom porodicom, pa je otuda očekivano da američki predsednik u Albaniji obeća Šiptarima nezavisnost kao svojevrsni poklon svojim prijateljima iz Rijada. Pored toga, prema SAD idu narudžbine od stotina milijardi dolara za oružje. Narudžbine Saudijske Arabije prema Velikoj Britaniji za helikoptere i oružje su oko 54 milijarde funti, podseća naš sagovornik. Jedan saudijski princ bio je optužen da je primio mito od nekih britanskih partija, ali se taj sudski proces još nije raščistio jer je Arabija zapretila da će u slučaju eventualne osude povući sve narudžbine oružja.

– Aspiracija islama je da se proširi u Evropi, što se u ovom trenutku čini preko Kosmeta. Zato ovo nije samo naš problem, nego čitave Evrope. Slično je u Italiji, Švedskoj, Irskoj… O takvim stvarima moramo da urlamo do neba. Istovremeno, za mene je porazno koliko je srpski narod loše obavešten šta mu se događa, i to ne samo u vezi sa Kosmetom – ističe Putniković.

Propuštena je prilika da se od Kosmeta napravi slučaj i povodom više od hiljadu nestalih ljudi. Istovremeno, „slučaj porodice Stolić“ naš sagovornik navodi kao paradigmu čitave kosmetske situacije i načina na koji je treba prikazivati.

– Porodicu Stolić zaklali su albanski ekstremisti pre nešto više od četiri godine. Taj slučaj je Britanska vlada marginalizovala. Pokušano da se na svaki način zaboravi. Tadašnji ministar za Evropu Mekšejn 2004. godine u britanskom parlamentu, na poslaničko pitanje o Stolićima, izjavio je da je reč o „porodičnoj svađi“, iako su svi dokazi navodili da je reč o monstruoznom zločinu – navodi naš sagovornik, napominjući da je od tada u svakoj prilici javno govorio o „slučaju Stolić“, budući da je tako ilustrovana situacija na Kosmetu postajala mnogo bliža britanskim sagovornicima.

Mnoga pitanja koja je postavio Putniković u svojoj prepisci sa britanskim poslanicima ostala su bez odgovora. On smatra da bi i njegov učinak bio daleko veći da je srpska diplomatija u Londonu bila kooperativnija.

– Glasnije i agresivnije moramo da pitamo kako se može dati nezavisnost jednom narodu koji je za osam godina uništio 80 odsto grobalja, srpskih, hrišćanskih, gde su tu civilizacijski standardi, da li je taj narod zreo da ima nezavisnu državu. Gde god da je neki konflikt, ljudi poštuju grobove drugih, a na Kosmetu je 80 odsto grobalja preorano, prekopano, iskorišćeno za druge namene… – naglasio je Putniković, a ovo je zapisano i u pismu Komitetu za spoljne poslove britanskog parlamenta.