Montgomeri odlazi iz Beograda

Američki ambasador Vilijem Montgomeri najverovatnije neće u glavnom gradu SCG dočekati kraj svog mandata 2005. godine i, po svemu sudeći, uskoro će otići na novu dužnost, saznaju „Vesti“ u zapadnim diplomatskim krugovima u Beogradu.

Spekulacije o prevremenom odlasku Montgomerija već se nekoliko sedmica provlače kroz tekstove beogradske štampe, a izvori „Vesti“ navode da je njegova smena izvesna, ali da postoje i različite verzije o tome kada bi on mogao da napusti Beograd.
Prema jednoj od njih, Montgomeri, koji se odlično „kotira“ u Bušovoj administraciji, ali ima i dobre ocene u redovima demokrata, ostaće u Srbiji do narednog proleća, dok ima i onih koji tvrde da će on otići već za mesec-dva.

Status nepromenjen

„Montgomeri je smenjen posle uplitanja u spor srpske vlasti i nedeljnika NIN, o čemu je direktno obavešten Kolin Pauel, koji je brzo reagovao“, pisao je jedan beogradski dnevnik pre desetak dana. Tada je ambasada SAD demantovala ovakve navode:
„Status ambasadora Montgomerija je nepromenjen. Ambasador sve svoje dužnosti obavlja regularno. Sve pretpostavke navedene u dopisu su potpuno neosnovane i nemaju utemeljenje“.

Kada je reč o Montgomerijevom nasledniku, takođe postoji nekoliko verzija. Tako se za šefa misije SAD u Beogradu pominje aktuelni ambasador u Rimu Mel Sembler, dok drugi tvrde da za ovo mesto najveće šanse ima osoba koja trenutno radi u Stejt departmentu i koja je dobar poznavalac balkanskih prilika.
Bilo kako bilo, Montgomeri će u Beogradu ostati upamćen po tome što se u javnosti pojavljivao kao retko koji diplomata, a mnogi će se sećati i humanitarnih akcija koje je organizovala njegova supruga Lin.

Inače, Mongtomeri je završio filozofiju na Baknel univerzitetu. Potom je magistrirao ekonomiju i međunarodno poslovanje na DŽordž Vašington univerzitetu. Vojsku je služio od 1967. do 1970. godine, a u Vijetnamu se borio godinu dana. Nekoliko puta je odlikovan najvišim priznanjima.
Diplomatsku karijeru započeo je 1974. godine. Pre dolaska u Beograd bio je ambasador u Hrvatskoj, a do tada specijalni izaslanik američkog predsednika za sprovođenje mirovnog procesa u Bosni i Hercegovini.

Krive žene?

Zli jezici već duže vreme tvrde, a o tome je u nekoliko navrata pisala beogradska štampa, da su ambasadori SAD i Velike Britanije u Beogradu opozvani zato što se „na čelu ambasada u oba slučaja nalaze žene, dok Vilijem Montgomeri i čarls Kroford obavljaju samo protokolarne poslove“.

Još pre, od juna 1988. do maja 1991, obavljao je dužnost šefa izaslaničke misije u Sofiji. Bugari su bili zadovoljni njime, a da ni Bil Klinton i Medlin Olbrajt nisu imali ništa protiv, pokazalo je njegovo imenovanje i za ambasadora SAD u Bugarskoj (od oktobra 1993. do januara 1996.).
U karijeri ovog diplomate zabeleženo je da je bio ekonomski, pa politički savetnik u američkom poslanstvu u Moskvi i šef izaslaničke misije u Dar el Salemu.

Radio je i kao izvršni asistent državnog sekretara Lorensa Iglbergera i desna ruka Kliftona Vartona, zamenika državnog sekretara. Kada je u Budimpešti otvorena Kancelarija za jugoslovenska pitanja pri američkoj ambasadi, Klinton i Olbrajtova su izrazili želju da je vodi baš on.