Mirjanin most do Pariza

Mirjana Prljevic, rodom Beogradanka, od 1993. godine živi na relaciji Pariz-Beograd, objašnjavajuci to dvema recima: „Gradim most“.
Ova, u svoj posao zaljubljena, devojka objašnjava da su njen motiv i cilj „razmena ekonomske saradnje izmedu francuskog i jugoslovenskom tržišta“ i da „mlade sa ekonomskog fakulteta usmerava u tom pravcu“.
Mirjanin posao je da na konkretnu potražnju zainteresovanih krece u istraživanje tržišta, a nakon toga, shodno rezultatima, kreira strategiju nastupa odredenog proizvoda ili grupe proizvoda.
– Moj zadatak je da plasiram inovacije, naravno, sa akcentom na naše ljude, ili, još konkretnije, da svetu otvorim vrata srpskih firmi. Recimo, jedan od takvih poslova je plasiranje jugoslovenskog lekovitog bilja na francusko tržište – objašnjava Mirjana.

Šare tradicije

– Otvorila su se vrata mnogim projektima koji su do sada bili teško ostvarljivi. Najperspektivnije deluje projekat predstavljanja našeg proizvoda sa stogodišnjom tradicijom kvaliteta, odnosno zajednicki projekat sa firmama „Žak“ iz Novog Sada i „AACP“ iz Pariza, gde želimo predstaviti na malo moderniji nacin tradicionalno kvalitetne, na razbojima rucno radene tepihe i staze fabrike „Banacanka“ iz Vojvodine. Naši dizajneri i tkaci su spremili zaista impresivnu kolekciju „DorAna“, namenjenu evropskom tržištu. Nadam se da ce mi se ispuniti želja i da ce mnoge evropske domove, kako naših ljudi, tako i stranaca, ukrašavati spoj lepote prirodnog i iskonskog dara naših ljudi – istice Mirjana.

Ovaj dak generacije Prve ekonomske škole u Beogradu, sa diplomom carinskog tehnicara, na katedri prof. dr Stipe Lovreta stekla je magistraturu na spoljnoj i unutrašnjoj trgovini, a sada se bavi pisanjem strucnih radova iz oblasti strateškog upravljanja firmom:
– Ja ništa ne prodajem, vec iskljucivo pružam usluge savetnika – kaže Mirjana.
Prvi strucni rad koji je uradila na postdiplomskim studijama, poznata svetska marketinška agencija „Ogilvy and Mother““ uvrstila je, u oblasti strucnih radova, u tri najbolja rada za 1997. godinu u Jugoslaviji.
– To mi je bila prekretnica i pogonsko gorivo da se preorijentišem u pravcu poslovanja sa stranim firmama, a istovremeno iskoristim priliku otvaranja evropskog tržišta i potpomognem našim firmama da što konkretnije i profesionalnije nastupe prema inostranim tržištima – kazuje naš sagovornik.

Van politike

– Politicki sam potpuno neopredeljena, kako bih ostala ekonomski objektivna. Ali, zato, posedujem sportski karakter. Naime, godinama sam bila košarkašica beogradskog Partizana. Sport me je naucio borbenosti, istrajnosti, dao jacinu duha i saznanje da uvek budem svoja. Ukratko, zahvaljujuci sportu, nosim pecat zdravog života. Moj moto je fer-plej, što znaci da u ekonomiji, kao i u sportu, treba poštovati pravila igre. Tako sam u profesiji našla sebe, uistinu volim ovo što radim, uživam i to najbolje osecaju oni sa kojima radim – analizira Mirjana.

Potom su pocela da stižu priznanja. Mirjana, koja postaje vlasnik i direktor firme „Menora Co““, u 26. godini ukljucena je u „bazu podataka“, odnosno, ušla je „u kompjuter“ ekonomsko-trgovackog odeljenja francuske ambasade u Beogradu.
Ova naša povremena Beogradanka i Parižanka priznaje da je veoma ambiciozna i da joj u prilog ide trenutna ekonomska situacija pospešivanja izvoza iz Jugoslavije, kao i ostvarivanje trgovinskih povoljnosti pri uvozu u Evropsku uniju.