LOVCI NA RATKA MLADIćA

LOVCI NA RATKA MLADIćA

– Optimista sam i nisam skeptičan da će Ratko Mladić biti izručen Haškom tribunalu. Izručenje Mladića je primarni interes Srbije i Vlada će učiniti sve da reši taj problem.

Tako je rekao srpski premijer Vojislav Koštunica 3. marta 2006. na konferenciji za novinare upriličene povodom dvogodišnjice od formiranja njegovog kabineta. U tom trenutku je postojalo obećanje Vlade Srbije međunarodnoj zajednici da će Ratko Mladić u aprilu 2006. biti predat Tribunalu u Hagu. Bio je to deseti datum koji su isticali čelnici EU, SAD i Tribunala u hagu za izručenje odbeglog generala, i deseto obećanje srpskih vlasti da će dati Ratka Mladića.

Pravo, to je bila nužda koja je proizilazila iz obeveze Srbije prema Zakonu o saradnji sa tribunalom u Hagu, a realno, to je bila potreba Vojislava Koštunice, čija se vlast spasla pada zbog unutrašnje opozicije, ali nije mogla da se spase od poraza, koji je mogla da mu nanese međunarodna zajednica.

Novi aprilski rok, bila je nova šansa za odlaganje pretnji i kazni međunarodne zajednice, ali i nova prilika za lovce na bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske da se dokopaju Ratka Mladića.

– Evropska unija dala nam je još jednu šansu da obaveze prema Hagu izvršimo do kraja i da tu glavnu prepreku na putu naših evropskih integracija konačno uklonimo. Tu šansu moramo da iskoristimo. Tako odluku Saveta ministara EU da, zasada, ne prekida pregovore o pridruživanju ostavljajući priliku SCG da do nove, aprilske runde – pronađe Ratka Mladića – jasno je odslikao situaciju u kojoj se Srbija nalazila, “glavni komandant” lovaca na haške optuženice Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom.

Jedno je, međutim, bilo izvesno, niko nije znao gde je Ratko Mladić, pa se za njim početkom 2006. sprovodila velika potera, u kojoj su učestvovali i srpska policija, srpska tajna služba, vojna agentura SCG, kao i policije Republike Srpske, BiH, Evrope, sveta, NATO i njegove snage, kao i tajne službe SAD, Nemačke, Francuske, Engleske. Ratko Mladić je tako postao najtraženiji Srbin na planeti, čak traženiji i od Radovana Karadžića, bivšeg predsednika RS.

Vlast u Srbiji je pritisnuta zahtevaima iz Evrope, čak fingirala pregovre i hapšenje Mladića, ne bi li u februaru 2006. pokazala da ima političku volju i operativnu spremnost da uhvati odbeglog generala. Srpski i svetski mediji su tu kampanju podržali senzacionalističkim naslovima o pregovorima i hapštenju, što je Rasim Ljajić, opet, morao da demantuje:

– Nemam nikakve informacije da bilo ko u ovom trenutku pregovara sa Mladićem. Te stalne spekulacije o nekakvim pregovorima između države i Mladića, zaista, nanose veliku štetu državi jer, u prevodu, znače da je on lociran i da se samo čeka trenutak i bira način na koji će biti izručen Tribunalu. Tako učinjena šteta mnogo je veća čak i od plasiranih priča da je Ratko Mladić već u Hagu…

Tom kampanjom Srbija je optužila samu sebe, jer se stekao utisak da mi Srbi nešto znamo, a nećemo da otkrijemo. Zbog toga bi mogli biti kažnjeni, možda novim izopštenjem iz međunarodne zajednice i vraćeni na listu, stranci bi rekli remetilačkih, a mi bi rekli, neukrotivih naroda.

Interesantno je da general Ratko Mladić, trenutno najtraženiji čovek u Srbiji, nema nijednog imenjaka od Horgoša do Dragaša. Svi Mladići koji su nastanjeni u Srbiji rođaci i da se svi međusobno poznaju. U Srbiji je svega desetak porodica koje nose prezime Mladić, ali niko se od njihovih članova ne zove Ratko. Svi Mladići koji žive u Srbiji poreklom iz sela Božinovića kraj Kalinovika, gde je rođen i optuženi general. Naseljeni su u nekoliko vojvođanskih sela u okolini Zrenjanina i Novog Sada. Mladića ima u Perlezu i Lazarevu, selima kod Zrenjanina, kao i Stepanovićevu, Ravnom Selu, Futogu i Petrovaradinu kod Novog Sada. Tako je u Perlezu moguće sresti Dobru, Gruju, Slavka i Neđu. U Lazarevu žive Branislav i Dragan, a u okolini Novog Sada Dragan, Dragoljub, Slobodan i Zoran Mladić. U Beogradu postoje četiri telefona koji se vode na prezime Mladić, od kojih dva na Darka, sina Ratka Mladića. Darko Mladić ima ćerku, ali prva prinova koju očekuju Mladići u Srbiji biće baš novi unuk Ratka Mladića. Supruga Mladićevog sina Darka je trudna i uskoro bi trebalo da se porodi. Bude li sin, možda on dobije dedino ime – Ratko Mladić.

Potera za Ratkom Mladićem traje skoro desetak godina. Nju karakteriše prvo činjenica da se Mladić sjajno skriva i da ima mnogo jataka, a drugo i saznanje da su neki od njegovih simpatizera, u međuvremenu postali njegovi progonitelji. Takva sudbina zadesila je, na primer, generala Zorana Stankovića, koji je bio ratni drug Mladićev, a danas kao ministar odbrane ima zadatak da ga locira i uhapsi.

Ova knjiga traži odgovore na pitanja gde se skriva Ratko Mladić, ko su njegovi jataci, ko su njegovi lovci, zašto su potere za komandantom VRS neuspešne? Događaji koji slede posle objavljivanja ovog dela, daće verovatno, mnoge očekivane ili neočekivane odgovore.
Sadržaj

UVOD

UBRZANO SUđENJE

ARMIJA JURI GENERALA

GENERAL IZ KALINOVIKA

KARLINA OPTUŽNICA

GDE SE SKRIVA GENERAL

SVI RATKOVI JATACI

NEPRESTANE POTERE

KO ćE DA HAPSI

BOSANSKI TRAGAčI

MEDIJSKO HAPŠENJE

LOVCI NA RATKA MLADIćA

Dokumenta

HAŠKE OPTUŽNICE

Biografija

Uvod

Autor Marko Lopušina