LEčE I U ALBANIJI

Albanija je dvadeset osma zemlja čije je tržište osvojila najveća srpska farmaceutska kompanija vršački „Hemofarm“. A „Hemofarm“ je prvo srpsko preduzeće koje je sa svojim proizvodima ušlo na tržište Albanije. Da stvar bude još interesantnija, kontakti, a potom i poslovne veze tekli su uporedo sa mučnim pregovorima oko statusa Kosova i Metohije. Prvi signali albanskog Ministarstva zdravlja stizali su diplomatskim kanalima tokom 2003. godine, a razgovori su intenzivirani 2004. i 2005. godine u vezi s otvaranjem „Hemofarmovog“ predstavništva u Tirani. Prošle godine, kako tvrde u Vršcu, ostvareni su impozantni poslovni rezultati.

– Politička neslaganja, a i nacionalna osetljivost oko Kosova sugerisali su na opreznost. Stidljivo smo počeli, pobedili na jednom njihovom tenderu, koji za nas nije bio baš profitabilan. No i pored toga odlučili smo da krenemo u prve realizacije koje su nam donele neverovatnu reputaciju. Ubrzo nije bilo bolnice u Albaniji koja nije znala za naše proizvode. Početkom 2006. lako smo pobedili na drugom njihovom tenderu i u drugoj polovini godine pokrili smo ovo tržište sa dvadeset svojih proizvoda – priča za „Vesti“ Vojislav Petrović, direktor sektora za nova tržišta u „Hemofarmu“.

Ipak, u ovu poslovnu priču utkani su i presudni lični stavovi pojedinih lekara iz Albanije među kojima je i dr Artam Selimi, čije su ranije privatne veze sa našim lekarima bukvalno presudile prilikom odlučivanja na pomenutim tenderima u korist Vrščana. Ni u „Hemofarmu“ ne poriču zasluge doktora Selimija. Naprotiv, ističu i činjenicu da su zahvaljujući njemu ambiciozni planoviu udvostručeni i u ovoj godini očekuju plasman svih svojih proizvoda na albansko tržište.

U BiH mnogo teže

I dok se albansko tržište potpuno otvorilo za sve „Hemofarmove“ proizvode, u Federaciji BiH postoje brojni problemi.
– Tačno je, postoje brojne prepreke na koje nailazimo. Jednostavno, guše nas njihove administrativne zavrzlame i nepostojeći zakon o lekovima. Inače, više smo nego zadovoljni tržištem u Republici Srpskoj u kojoj imamo status domaćeg proizvođača – objašnjava Aleksandar Veselinović, novi direktor „Hemofarmove“ fabrike u Banjaluci.

– Odmah po otvaranju našeg predstavništva u Tirani doktor Selimi obreo se u Vršcu sa svojim timom. Doveo je grupu mladih lekara na usavršavanje, a kojima je bilo omogućeno da mnogo toga nauče. Proveli su u našim pogonima izvesno vreme, mnogo toga videli, mnogo toga zapamtili. Pri rastanku nisu krili oduševljenje, kako kompanijom tako i ljudima koji su im bili edukatori i kako su rekli – omogućili im da se osećaju kao kod svoje kuće. Takođe, priznali su da im je boravak u Vršcu bio samo prvi poslovni trening da su videli nove proizvodne detalje o kojima nisu ni sanjali. Dobili su puno informacija i saveta – prenosi utiske Danijela Stanimirović iz „Hemofarmove“ pres službe.