U tekstu „Mladi grašak za paraglajdere“ iznet je niz neistina i zlonamernih komentara o radu Ministarstva za dijasporu i korišćenju novca iz budžeta Republike Srbije.
Fotokopija koja je priložena uz tekst sa naznakom da su u pitanju dva različita podatka iz Službenog glasnika u najmanju ruku je zlonamerna. Gornji dokument je fotokopirana stranica predloga Zakona o budžetu iz 2007. godine, koji se nalazio u skupštinskoj proceduri, dok je na donjoj slici prava kopija stranice Službenog glasnika u kome je objavljen Zakon o budžetu za prošlu godinu u kome, kako se vidi, nema Matice iseljenika (MIS) jer bi u suprotnom bio narušen Zakon zbog toga što MIS nema status indirektnog budžetskog korisnika.
Ministarstvo za dijasporu (MZD) je jedan od retkih primera institucije u kojoj je postupak dodele sredstava za sufinansiranje NVO od početka do kraja potpuno transparentan. Konkursi za sufinansiranje projekata su javni i otvoreni za sve neprofitne organizacije i iz matice i iz dijaspore, a koje se bave uspostavljanjem i produbljivanjem čvršćih kulturnih, naučno-akademskih, ekonomskih veza između države Srbije i njene dijaspore. Od ukupno pristiglih projekata na konkurs, čak 62 odsto podnosilaca su NVO iz matice, pa stoga ne čudi da su procentualno te organizacije dobile najviše sredstava od Ministarstva za dijasporu. Naša strategija se i zasniva na jačanju odnosa sa dijasporom, povezivanju, te su i prioritet imali projekti koji se tiču organizacije sportskih kampova, škole jezika u Srbiji za decu iz dijaspore.
Praksa Ministarstva je takva da se kako pre, tako i posle raspisivanja konkursa za sufinansiranje projekata održi konferencija za medije na kojoj se javnost upoznaje sa uslovima konkursa, odnosno sa kriterijumima dodeljivanja sredstava i rezultatima. U prilog transparentnosti ide i činjenica da je u svakom trenutku spisak svih odobrenih projekata dostupan javnosti na internet portalu MZD-a, kao i jasno utvrđeni kriterijumi i principi na osnovu kojih je Komisija za ocenu projekata donosila odluke o sufinansiranju.
Pored toga ustanovili smo i praksu da se svakoj organizaciji koja je podnela projekat, odgovara pismenim putem, bez obzira na to da li je dobila sredstva ili ne. Sufinansirani projekti se potpuno uklapaju u strategiju MZD-a o novim i nedovoljno iskorišćenim načinima komunikacije i povezivanju svih pripadnika naše dijaspore. Stoga se i finansiraju projekti kao što su paraglajding klub „Albatros“, „Dokumentarni film NJON-GAR Beli Aboridžin“, „Letnji seminar usavršavanja nastavnika srpskog jezika i kulture iz dijaspore Skamija 2008“, pokrivaju različite oblasti – sporta, filma, učenja srpskog jezika i po kvalitetu i originalnosti su se izdvojili od ostalih projekata. Naša dijaspora je šarolika i zbog toga smo se trudili da sufinansiramo projekte koje bi obuhvatili sve segmente dijaspore, pa i one koje interesuje paraglajding.
Raspodela sredstava je određena Zakonom o budžetu Republike Srbije, a u okviru budžeta na liniji 481, koja je namenjena za dotacije, je iznos od 56 miliona dinara. Ministarstvo za dijasporu je za prolećni deo Konkursa izdvojilo 35 miliona dinara, dok će se ostatak podeliti na jesenjem delu Konkursa.
Kada je Matica iseljenika Srbije u pitanju, podvukli bismo još jednom da ta organizacija nije državna ustanova, već je registrovana kao Udruženje građana koje se bavi dijasporom. Po Zakonima o budžetu i budžetskom sistemu, Matica ima status nevladine organizacije, i samim tim je Ministarstvo za dijasporu ograničeno obavezujućim preporukama budžetske inspekcije koje je dobilo u avgustu prošle godine, kada je u pitanju njeno finansiranje. Prema ovim zakonima, Matici iseljenika mogu da se dodeljuju sredstva isključivo na osnovu podnetih projekata. U trenutnim okolnostima i u postojećim zakonskim okvirima, činimo sve što je u našoj moći po pitanju finansijske konsolidacije Matice. Matici iseljenika su odobrena dva projekta na prolećnom delu Konkursa za sufinansiranje: Gostovanje srpskog muškog hora Kosovo (400.000 dinara), kao i Matici iseljenika sa sedištem u Kraljevu – Koncert duhovne muzike hora srpskog pevačkog društva iz Amerike i Kanade, navodi se u reagovanju Ministarstva za dijasporu.