Kamenčić po kamenčić – ikona

Svaki kamenčić, u njegovim ikonama, kao da u sebi sadrži celinu svetog lika, kao što svaka misao u sebi ima suštinu cele vasione.

U ikonu Svete Mati Angeline, Dragan je utkao oko 4.300 staklenih parčića i tristotine radnih sati. Ovu ikonu poklonio je tek izgrađenoj crkvi, posvećenoj Svetoj Mati Angelini u naselu Tilava u Istočnom Novom Sarajevu.

Zemljište za izgradnju ove crkve poklonila je porodica Škrba.

Dragan Knežević, ljubitelj pobožnosti svakodnevno niže kamenčić po kamenčić u nepropadljivo blago božanske volje. Ovom umetničkom blagodati, sve što je do sada stvorio, ohrabruje obećanjem da će se još mnogi svetitelji naći u čudesnom lavirintu raznobojnih kamenčića.

Dragan Knežević izradio je i mozaičnu ikonu Svetog Vasilija Ostroškog, u prirodnoj veličini, i za to delo dobio je pohvale od mnogih sveštenika. Posebno mu znači podrška, koju mu pruža protojerej stavrofor Ranko Bilinac.

Za izradu mozaika, Knežević koristi isključivo namensko mozaičko staklo, koje nabavlja iz Londona, gde je nekada radio u Ambasadi Bosne i Hercegovine.

Od same kupovine materijala, veći problem mu predstavlja dostava iz Engleske na adresu u Republici Srpskoj.

Dragan Knežević kaže da do sada nije radio po narudžbi i da bi bilo veoma teško napraviti materijalnu procenu njegovih radova. Umetnička ostvarenja deo su njegovog domaćinstva, poklon članovima porodice i prijateljima.

Na prvoj samostalnoj izložbi u Istočnom Sarajevu, ljubiteljima umetnosti predstavio se i ostalim likovnim radovima, koji su najčešće rađeni tehnikom ulja na platnu. Publici se dopadaju i radovi rađeni od drveta, kamena i metala.

Najveći deo Kneževićevih eksponata krasi porodičnu kuću za odmor i njeno dvorište.

U svom životnom i radnom prostoru Dragan Knežević povezao je dve stvarnosti, dva sveta, vidljivog i nevidljivog, kako to kaže Goran Janićijević, profesor Akademije Srpske pravoslavne crkve za slikarstvo i restauraciju.

Mozaik, kao jedna od najstarijih umetnosti, privukao je Kneževićevu pažnju prilikom obilazaka hramova i manastira širom Bosne, Srbije i Evrope.

Original Article