JUBILEJ UDRUŽENJA SRBA IZ BILEFELDA

Prigodnim programom članovima, prijateljima i gostima predstavljeni su fragmenti 15-godišnjeg rada Udruženja Srba iz Bilefelda „Nemanja“, u reči i slici, tokom jednog burnog i teškog perioda srpske istorije, u kome su se, između ostalog, desile i tri promene imena države.
Prisutni su toplo pozdravili princa Vladimira Karađorđevića i princezu Brigitu Karađorđević, pokrovitelje humanitarnog projekta „O Kosovu – Za Kosovo“. Nakon blagoslova nadležnog sveštenika, protojereja Bogdana Smiljića, program su otvorili najmlađi Nemanjići kratkim scenskim prikazom pod naslovom „Velika tajna“, a princ Vladimir se prigodnim rečima obratio skupu naglašavajući da Srbi u dijaspori ne smeju nikada da izgube svest o svom poreklu i značaju svoje istorije i kulture, a da istovremeno treba da pokušaju da ostvare što veći stepen integracije u društvo u kojem žive, a na korist srpskog naroda.

Među gostima su takođe bili i dr đorđe Jovanović iz Brisela, predsednik Svetskog sabora Srba, nezavisne i nadstranačke organizacije u kojoj je „Nemanja“ od početka osnivanja aktivan, kao i predstavnici Srpske narodne odbrane iz Solingena i Vupertala i nemački prijatelji udruženja „Nemanja“ poput gospođe Margrit Stekar, koja već 10 godina nesebično pomaže sve projekte udruženja.

U centru programa bilo je izlaganje na temu „Srpske integracije“ o kojoj su govorili predstavnici nevladine organizacije iz Beograda Srpski sabor „Dveri“, Boško Obradović i Vladan Glišić. NJihov nastup u Bilefeldu i Berlinu označio je kraj dvonedeljne turneje po Austriji, Holandiji, Francuskoj i Nemačkoj.

Nakon predavanja, diskusija je potrajala do kasno u noć, a princ Vladimir je predložio da „Dveri“ internacionalizuju deo svojih aktivnosti, kao što je npr. projekat „Pokret za život“ ( Pro-Life-Movement ) i da seuključe u aktivnosti međunarodnih hrišćanskih organizacija. Predstavnici „Dveri“ su to prihvatili naglašavajući da su na ovogodišnjem saboru srpske omladine, održanom o Vidovdanu uz blagoslov episkopa šabačko-valjevskog Lavrentija u manastiru Sokograd, po prvi put bili prisutni i predstavnici jedne poznate francuske nevladine hrišćanske organizacije, kao i predstavnici iz Holandije i Rusije.