Javni tužilac u Arizoni najavio šta čeka uhapšene Srbe

JAVNI TUŽILAC U ARIZONI NAJAVIO ŠTA čEKA UHAPŠENE SRBE

PROGON ILI DOŽIVOTNA

• Desko Nikitović, konzul SCG, u čikagu doputovao u Finiks i sastao se sa pravosudnim organima • Mitra i Milenko Grujić oslobođeni krivične odgovornosti

Ambasada BiH nije obaveštena

U obaveštenju koje je povodom ovog događaja izdala ambasada BiH u Vašingtonu navodi se da američke vlasti nisu zvanično obavestile ambasadu o hapšenju građana BiH srpske nacionalnosti, uz najavu da će stupiti u kontakt sa američkim zvaničnicima.

Novčana kazna do 500.000 dolara

„U dokumentu stoje imena i detalji zbog kojih su uhapšeni – neki zbog zloupotrebe viza ili drugih dokumenata, drugi i zbog davanja lažnog iskaza pod zakletvom, uz napomenu da je sedmoro trenutno u nadležnosti imigracionog odeljenja. Za pomenuta krivična dela zaprećene kazne od 10 do 15 godina zatvora i od 250.000-500.000 dolara. Bio sam u kontaktu sa njihovim porodicama, prijateljima i pratiću događaj i dalje, ali očigledno je da je svaki slučaj zaseban i da su optužbe veoma ozbiljne – kaže Denis Vagner, novinar lista „Arizona republika“ koji je pisao o ovom slučaju.

Pet dana nakon hapšenja 20 Srba iz Bosne i Hercegovine u Finiksu u Arizoni, pod optužbom da su učinili krivično delo davanja lažne izjave, nema odgovora zašto se sve ovo baš sada desilo. Na poziv Srba iz Arizone, u Finiks je u četvrtak doputovao i Desko Nikitović, generalni konzul SCG iz čikaga, u nastojanju da pomogne porodicama uhapšenih.
– Imao sam važne sastanke sa državnim tužiocem, sa pomoćnikom tužioca i šefom imigracionog odeljenja u Arizoni. Naravno, oni tvrde da je prilikom hapšenja ovih osoba sve urađeno po zakonu i da za to postoje dokazi. Sudski organi naglasili su da će odlučivati o svakom pojedinačnom slučaju.

Saradnja sa imigracionim vlastima

U saopštenju za štampu iz kancelarije državnog tužioca između ostalog stoji i izjava Žane Monro, specijalnog agenta FBI iz Finiksa koja kaže:
„Amerika nudi slobodu i zaštitu svima koji pređu našu granicu. Ali, obaveza FBI je da obezbedi visoki stepen bezbednosti i sigurnosti u našoj zemlji. Ova hapšenja su rezultat veoma ozbiljne i intenzivne istrage koju smo imali u kooperaciji sa imigracionim vlastima.“

Preneo sam im izuzetnu uznemirenost srpske zajednice u Finiksu, rekao sam da nemamo nikakvu mogućnost, niti pravo da se pojavimo pred legalnim organima, ali možemo da ukažemo na nepravilnosti. Jer, recimo, muslimanska etnička zajednica iz BiH uopšte nije prošla isti metod istrage, čije bi posledice bile drastične kao u ovim slučajevima. Naravno, svi moji sagovornici tvrdili su da to nije udar na srpsku zajednicu i da oni samo rade onako kako im zakon i propisi nalažu. Nažalost, svima je jasno kako će negativno ovaj događaj uticati na ugled srpske zajednice u Americi jer kada neko pročita naslov o uhapšenim Srbima, neće dalje čitati u potrazi za detaljima, već će i to samo pridodati negativnim predrasudama o našem anrodu. A tako mnogo energije naš konzulat, Ministarstvo za dijasporu i drugi ulažemo da se ta slika o Srbima i Srbiji promeni. Ma konferenciji za štampu za lokalne medije, kao i na susretu sa Srbima u crkvi Sveti Nikola u Finiksu pokušaću da im objasnim detalje koje sam saznao i zamolim za strpljenje u rešavanju svakog pojedinačnog slučaja“- kaže za „Vesti“ Nikitović.

Podsećamo, 12. septembra službenici FBI u saradnji s odeljenjem državne bezbednosti i imigracionim vlastima uhapsile su 20 Srba, od kojih je 7 sada u nadležnosti imigracionih vlasti, a 13 je u zatvoru „Florenc“, pod optužbom da su zloupotrebitili dokumenta i davali lažnu izjavu pod zakletvom.
– Bilo je strašno tog jutra kada su hapsili ovdašnje Srbe. čak je i granica prema Meksiku bila dva sata zatvorena, službenici su bahato i arogantno hapsili, ne libeći se neprijatnih scena ni pred decom uhapšenih.

Za njih 17 određen je službeni advokat, a za Mladena Blagojevića, Cvijana Vidakovića i Rajka Hercegovca uspeli smo da obezbedimo advokate pošto je familija skupila potreban novac. Mitra i Milenko Grujić oslobođeni su krivične optužbe i sada su u nadležnosti imigracionih vlasti. Na naše pitanje šta ih kao posledica može očekivati, od javnog tužioca dobili mo odgovor – iseljenje u zemlju svog porekla, iseljenje u neku treću zemlju ili doživotna robija u SAD. Situacija je veoma ozbiljna i tako joj se mora i pristupiti- kaže za „Vesti“ Nikša Nikodinović, jedan od Srba iz Arizone koji pokušava da pomogne porodicama zatvorenih.