Izbrisano 527 srpskih naselja

Ta naselja su, kako tvrde, skoro sva izbrisana i s novih geografskih karata koje Bošnjaci nakon rata štampaju u FBiH, piše banjalučki Fokus.
Najviše takvih naselja nalazi se na Ozrenu – 32, u dolini reke Bosne 57, na području Bugojna i Donjeg Vakufa 42, u opštini Ravno 71, kao i u skoro svim ostalim opštinama Federacije BiH.

U ovom udruženju navode kako se na području tog entiteta nalaze i 62 sela, u koja su se delimično vratili Srbi, koji žive u veoma teškim uslovima, jer i 13 godina nakon rata nemaju električnu energiju, posao, penzije i zdravstvenu zaštitu.
– I u mnogim gradovima gde su Bošnjaci na vlasti danas skoro da i nema Srba. Tako se u čapljini nijedan Srbin nije vratio, u Kupresu živi samo osam Srba, u Ključu 18 i Tomislavgradu devet. Najveće etničko čišćenje Srba dogodilo se u glavnom gradu BiH, Sarajevu, gde od predratnih 160.000 Srba živi samo sedam hiljada, kojima su nedostupna radna mesta, kao i sve rukovodeće funkcije u javnim preduzećima i ustanovama – navode u ovom udruženju.

I srpsko povratničko naselje čeljuša, smešteno uz magistralni put M-17, petnaestak kilometara severno od Mostara, nakon postavljanja nove saobraćajne signalizacije, jednostavno je izbrisano.
Nezadovoljni meštani kažu da je tabla mesta Potoci pomerena više stotina metara severno, a da naselje čeljuša, prema novoj signalizaciji, više ne postoji.

Meštani ovog većinski srpskog sela pitaju zašto samo njihovo naselje nije obeleženo i sumnjaju da su, možda, u pitanju nečije loše namere da se zauvek zatre ime čeljuše. Oni strahuju i od mogućnosti da je u pitanju i neka loša politička namera.
Jovan Vulić, meštanin čeljuše, zabrinuto pita zašto je to urađeno i poziva nadležne da isprave grešku.

– Brine nas zašto neko pomera table i briše naše selo. Mi ovde nismo od juče. Ovaj potez strašno je zabrinuo sve meštane sela. Ne želimo da nagađamo zašto je to učinjeno, ali tražimo da se greška ispravi – naglašava Vulić.
Slavko Jovičić, poslanik SNSD u parlamentu BiH, rekao je da je to još jedan pokazatelj zašto bošnjački predstavnici beže od popisa stanovništva u BiH.

– Kompletna politika iz FBiH zasnovana je na falsifikovanju činjenica. Sve što govore jednostavno ne odgovara istini, što bi popis potpuno izvukao na svetlo dana. To je razlog zbog kojeg se grčevito bore protiv toga – rekao je Jovičić.
On kaže da je opštepoznato da u gotovom svim mestima gde su nekada Srbi bili većina trenutno u školama nema nijednog deteta srpske nacionalnosti.

– Kada je tako u Sarajevu, suvišno je uopšte i pominjati kakvo je stanje u manjim sredinama ili selima – zaključio je Jovičić.