INCIDENTI OD DOLASKA MISIJE EU U POKRAJINU

Euleks je u južnoj pokrajini stupio na dužnost 9. decembra 2008.

9. decembar 2008.
Radnici KEK-a albanske nacionalnosti isključili u Vrbovcu, kod Kosovske Vitine, struju na predajniku Mobilne telefonije Srbije, zbog, kako su rekli, neizmirenih računa. Seljani iz Vitine su apelovali da im je ovo bio jedini način komunikacije sa svetom.
29. decembar 2008.
Povređena trojica policajaca Kosovske policijske službe, koji su zatražili medicinsku pomoć.
30. decembar 2008.
Šesnaestogodišnjeg dečaka srpske nacionalnosti izbola su nožem dvojica Albanaca, nakon čega je usledio niz incidenata, kada je zapaljeno i nekoliko lokala u vlasništvu Šiptara. Iz naselja Tri solitera u Kosovskoj Mitrovici čuli su se rafali, odakle se Kfor povukao, dok je Euleks ostao u blizini mosta koji deli srpski od južnog dela grada.
30. decembar 2008.
Šiptari napali zemenika predsednika Mitrovice LJubišu Petrovića kada je pokušao da razgovara sa njima na jednom od mostova i smiri nerede.
3. januar 2009.
Šestorica vatrogasaca povređeni su oko ponoći u severnom delu Mitrovice, kada je na njih bačena bomba dok su u naselju Bošnjačka mahala gasili požar. U gužvi nakon eksplozije povređeni su i snimatelj i novinarka TV „Most“ iz Zvečana. Kfor i Euleks isticali da će raditi na obezbeđivanju mira.
4. januar 2009.
Povređena dvojica srpskih mladića u Bošnjačkoj mahali, naselju na severu Kosovske Mitrovice, kada im je stao automobil, a onda ih napala grupa Albanaca, razbila im kola i nanela lakše telesne povrede.
5. januar 2009.
Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je protest međunarodnoj zajednici, poslao pismo Savetu bezbednosti UN i Ban Ki Munu, kao i predsedavajućoj EU češkoj, u kojem ih obaveštava da Kfor, Euleks i Unmik nisu pravovremeno reagovali i sprečili napade na Srbe.
5. januar 2009.
Srbi posvedočili da je primećeno prisustvo više od sto vehabija koje su iz različitih delova Kosova došli na sever Mitrovice da daju podršku Albancima, koji se ne osećaju sigurni, a utočište su im dali sami Šiptari u svojim kućama.
21. januar 2009.
Na dužnost stupile Kosovske bezbednosne snage, na čelu sa Sulejmanom Selimijem, poznatijim kao Sultan, koji se „proslavio“ svojim delovanjem u okviru OVK.
25. januar 2009.
U pet sela u okolini Gnjilana Srbima je isključena struja. Posle protesta, nestanka vode, kvarenja hrane, žutice koju su pojedina deca dobila, struja je konačno uključena, ali tek nakon osam dana mraka.
31. januar 2009.
Euleks preuzeo administrativne prelaze Jarinje i Brnjak, tvrdeći da se ne radi o carini već o evidenciji robe koja ulazi i izlazi sa Kosova. Srbi ocenjuju da je sledeći korak uvođenje carine.
1. februar 2009.
Tridesetčetvorogodišnji Srbin prebačen je u bolnicu nakon što je zadobio teže telesne povrede kad ga je Albanac izbo nožem u okolini sela Štrpce.