I Arapi vole naše jagode

Jagoda ubrana na plantaži u Majuru kod Šapca, do Moskve kamionom putuje tri i po dana, a u Abu Dabi avionom stigne za oko šest sati. Na Bliski istok, do sada je sa surčinskog aerodroma odletelo oko 50 tona jagode iz Mačve.

"Nije kao srpsko tržište da se to uzima iz gajbice, oni zahtevaju, to ide u amplike, plastične posudice, gde se pakuje osamo do deset komada, rozinkaste, ne pune zrelosti, zbog samog transporta i putovanja i to se pakuje po 250 grama", kaže Milan Marković, radnik.

Pakovanja su mala, a kontrole proizvoda velike. Kupci iz Azije zadovoljni su veličinom ploda i slašću.

"Saradnja je počela tako što su oni tražili ozbiljnog partnera koji ima određenu količinu , zadovoljavajući kvalitet i proizvodnju koja je kontrolisana, Srbija im je bila nepoznanica, pre svega u jagodi, jer je uglavnom to išlo iz Šapnije, Grčke, koje imaju drugačiji sortiment.
drugačiji ukus, slast", kaže Aleksandar Jakšić, direktor "Ulo Fruit".

Slast šabačke jagode sa jedne od najveće i najsavremenije plantaže u Srbiji, pre nekoliko godina dopala se kupcima iz Rusije.

"Kupujemo dugo, zadovoljni smo kvalitetom, sve dobro, sve fino. Slatka jagoda, baš prepuno slatka", kaže Rusian Karaev, kupac iz Rusije.

Za inostranono tržište, na parceli od 15 hektara, već tri sedmice jagodu bere nekoliko stotina radnika. Najvredniji za osam sati uberu više od 10 gajbica, a za kilogram ploda dobiju 25 dinara.

"Naberem 60 – 70 kilograma, u suštini nije teško, malo vrućine ove otežavaju nam posao. Teško jeste, posla ima, mora da se radi da bi prećiveli, sediš kući, nemaš ništa od toga, zauvar je koliko god uzmem, nije loše u suštini", kažu berači.

Jagoda se u šabačkom kraju gaji na više od hiljadu hektara. Izvoz roda i od malih proizvođača, plan je za budućnost lokalne samouprave, a put preko izgradnje nove kvantaške pijace i distributivnog centra za voće.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Read more