Где се налазе Аустралија и Србија када је у питању основно образовање ученика?

Србија се нашла у рангу са богатим и развијеним земљама и заузела 27. место по резултатима из математике- једно место изнад Аустралије која је на 28. месту. Када су у питању резултати из области природних наука Србија се нашла на 24. место изнад Аустралије чији су ученици заузели 25. позицију.

Резултати ученика у аустралијским школама када су у питању математика и наука стагнирају претходних 20 година показали су резултати најновијег истраживања од стране „TIMSS”-а (Trends in Mathematics and Science Study Report). Истраживање обухвата достигнућа ђака четвртог и осмог разреда основних школа у Аустралији и остатку света, а први пут је вођено 1995. године. Овај међународни пројекат испитивања знања ученика четвртог и осмог разреда из математике и природних наука, спроводи се сваке четири године.

Најновији резултати показују да је у поређењу са 1995. годином врло мало напретка постигнуто имајући у виду да је резултат виши једино када се говори о ученицима четвртог разреда захваљујући 2007. години када је овај прогрес и остварен, а од те године ситуација се није нимало променила. Земље које су у претходним годинама оствариле највећи прогрес су Канада, Енглеска, Ирска и Америка које су у поменутом периоду по резултатима надмашиле Аустралију. Аустралију је, када су у питању ученици четвртог разреда, надмашила и Србија где су у областима природних наука деца постигла 525 поена и нашла се у рангу са Канадом, Немачком и Данском. Првопласирани је Сингапур са 590 поена.

Ученици четвртог разреда основне школе из Србије изнад су просека када је у питању знање из математике и природних наука (биологија, физика и географија). Ово је најбољи успех који је Србија постигла од када учествује у ТИМСС истраживању, а од 57 земаља са свих континената, „азијски тигрови” заузимају врх на обе ове листе (Сингапур, Јужна Кореја, Хонгконг, Јапан, Тајван).

У математици су четвртаци из Србије постигли 518 поена и опет надмашили резултате ученика из Аустралије, Канаде, Италије, Шпаније, Новог Зеланда итд. Истраживање је показало и да се ђаци у Србији плаше математике и да су у врху Европе по анксиозности када је овај предмет у питању. Истраживање је охрабрујуће за Србију која је у рангу богатих, развијених земаља али остаје доста простора за напредовање како би се утврдили узроци разлике између вршњака из Сингапура који су прво место заузели са 100 освојених поена више од Србије. У истраживању 2003. и 2007. године из Србије су учествовали мали матуранти, а 2011. и 2015. ђаци четвртог разреда. У плану је да Србија учествује и у следећем ТИМСС истраживању 2019. године када ће први пут бити обухваћени ђаци и четвртог и осмог разреда, што ће дати најбољу слику о томе зашто ученици падну са резултатима док стигну до матуре. И док су четвртаци два пута заредом изнад просека, осмаци су оба пута били испод. 2007. године матуранти су у области математике имали 486 поена, а из природних наука 470.

Просек ТИМСС скале је 500 поена.

Када су у питању државе Аустралије, са сигурношћу се може рећи да је Аустралијска Капитална Територија лидер међу осталим државама Аустралије када се ради о ученицима четвртог разреда и да се захваљујући њој Аустралија нашла у првој трећини најбољих земаља света, док разлике нису уочљиве када су у питању ученици осмог разреда.

Генерално говорећи, ниво образовања у Аустралији и даље стагнира у поређењу са резултатима пре 20-ак година, док су развијене земље у међувремену побољшале свој образовни систем. Да би се перформансе ученика у Аустралији побољшале на дуги рок, потребне су координисане и међусобно повезане стратегије које ће се бавити актуелним питањима са којима се школе данас суочавају. Између осталог, тренутно је актуелна дискусија о подизању стандарда када су у питању наставници који предају у школама, па ће у држави Викторији само 30% најбољих студената бити квалификовано за рад у школама.

Ове реформе сигурно су по узору на систем образовања у Сингапуру који по поменутим истраживањима стоји на врху свих листи са највећим бројем остварених бодова. Ово је сигурно захваљујући томе што ова држава запошљава наставнике који су на самом врху листе најбољих дипломаца, који пре самог запошљавања пролазе кроз разне стручне праксе, програме и интервјуе. Бити учитељ у Сингапуру је високо цењена професија а у просеку је прихваћен само 1 од 8 кандидата за пријем у „Програм за образовање наставника“ и то након исцрпљујућег процеса апликације.