Sotona globalizacije.
Vizionar globalizacije.
U tom rasponu kreću se mišljenja o Klausu Švabu, osnivaču Svetskog ekonomskog foruma (WEF), koji je nedavno podneo ostavku na mesto predsednika na kome je sedeo 54 godine.
„Uhapsite to čudovište, ostavka nije dovoljna“, „on i WEF čisto su zlo pobeđeno božijom voljom“, „crni glasnik globalista“, „autor tajnog plana svetske elite o distopijskoj budućnosti bez privatnog vlasništva“, „producent žurke milijardera koji kuju zaveru da unište svet“, „simbol odvajanja elita od običnih ljudi“… Nema mnogo ličnosti i njihovih dela koji su tako lako, kao Klaus Švab i WEF, ujedinili levicu i desnicu.
S druge strane, poštovaoci njegovog lika i dela smatraju da je Švab revolucionarni lider globalnih promena, vizionar novog boljeg sveta, simbol globalizacije i kreator međunarodne poslovne saradnje koji promoviše dijalog o važnim i hitnim ekonomskim i političkim pitanjima u kome učestvuju politički lideri, menadžeri najvećih svetskih kompanija, intelektualci i poznate ličnosti iz sveta kulture i umetnosti. Njegovo životno delo je izgradnja svetskog globalističkog poretka, a godišnja konferencija WEF-a u Davosu bila je verovatno najprestižnije okupljanje globalnih elita u proteklih pet decenija.
WEF je domaćin godišnje konferencije u švajcarskom skijalištu koja početkom godine privlači premijere, vrhunske menadžere, poznate ličnosti i vodeće finansijere. Godišnji sastanci Foruma promenili su sumornu sliku švajcarskog seoceta Davos iz čuvenog romana Tomasa Mana „Čarobni breg“ o mračnom sanatorijumu, svetu koji je izgubio ljudske vrednosti i velikim pitanjima epohe.
Ostatak teksta pročitajte u novom štampanom izdanju Nedeljnika.
NASLOVNA STRANA NOVOG BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 22. MAJA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
Post Views: 23