EVROPA RASTURILA JUGOSLAVIJU

Srpska pravoslavna crkva Sv. ćirilo i Metodije u Malmeu bila je proteklog vikenda domaćin akademiku Miloradu Ekmečiću i istoričaru Slavenku Terziću koji su u svojim predavanjima pokušali da daju deo odgovora na pitanje zašto se raspala nekadašnja Jugoslavija i podsetili na probleme Kosova. Pitanja je tokom kasnije diskusije bilo mnogo, a odgovori su često bili propraćeni aplauzima.

Profesora Ekmečića najavio je njegov bivši student iz Sarajeva, profesor Topalović koji sada živi u Švedskoj. Napominjući da je Srpska akademija nauka i umetnosti naša najznačajnija naučna institucija, Topalović je rekao:
– Posebno je važno izgraditi što čvršće veze između nas i otadžbine preko ovakvih ustanova. Ponosan sam na to što sam bio učenik profesora Ekmečića kojem mogu da zahvalim za najveći deo svog znanja – rekao je Topalović.
Ekmečić je u svom izlaganju istakao odnos Srba prema bivšoj Jugoslaviji i opisao probleme koje je ta država imala za vreme svog postojanja.

– Kad se postavi pitanje zašto su Srbi učestvovali u stvaranju takve tvorevine kakva je bila Jugoslavija, koja se raspala 1992. godine, uvek se vraćam na ono što sam govorio dok je ta država postojala: „Evropa je stvarala Jugoslaviju, Evropa će je i rasturiti.“

Profesor Ekmečić objašnjava da je Jugoslavija bila država kojoj je srpski narod duboko verovao i smatrao je svojom. Tokom predavanja osvrnuo se na suđenje Slobodanu Miloševiću na kome je trebalo da svedoči kao svedok ekspert u korist bivšeg srpskog predsednika, ali je bio sprečen zbog Miloševićeve smrti. Uzroci rata kojima se bavio Haški tribunal traženi su u istoriji, uz nastojanje da se Srbi prikažu u lošem svetlu.

– Nemoguće je napraviti granicu između Srba i Hrvata jer oni žive izmešano i svaki pokušaj da se ta granica stvori značilo bi da se mora pristupiti migraciji – podsetio je profesor Ekmečić na reci čuvenog radikala Nikole Pašića, koji je još u svoje vreme objašnjavao da bi takvom podelom došlo do tragedije koja nas je kasnije snašla.
Verovalo se da će raspadom ranijih carevina doći do stvaranja novih zemalja čije će granice crtati lingvisti, a ne generali, odnosno da će narod koji govori istim jezikom živeti u zajedničkoj državi.

– Srpski narod je verovao da će lingvisti crtati granice Jugoslavije kao i unutrašnje granice koje bi važile ako bi došlo do njenog raspada. Nažalost, te granice crtali su generali – zaključio je Ekmečić.

U nastavku predavanja profesor Terzić je skrenuo pažnju da se svetom širi mišljenje da su Kosovo i Metohija uvek bili albanski. čak je primećeno i isticanje kosovskog identiteta gde se srpska kulturna baština prikazuje kao kosovska.
– Vrlo moćnim sistemom međunarodne propagande svetu se sugeriše slika da je Kosovo deo albanske teritorije i da su tu oni svoji na svome. čak se u nekim studijama navodi da su Srbi osvajači koji su se nametali ovom području samo vojnom silom. Mi, naravno, znamo da ovo nije tačno, ali je problem da svetu to dokažemo – rekao je profesor Terzić objašnjavajući da je kosovska tragedija krajem devedesetih godina samo finale jedne dugogodišnje drame na ovim prostorima u kojoj je stradao srpski narod.