Duraković: Politika koju RS sprovodi opasnija od referenduma

Duraković kaže da ne priznaje komisiju za sprovođenje referenduma, tvrdi da Srebrenica u tom sprovođenju neće biti na raspolaganju Republici Srpskoj. „Oni nešto moraju da rade van sistema, a kako će to uraditi ja zaista ne znam“, kaže Duraković.

RS je, kako tumači, iskoristila neko svoje vaninstitucionalno pravo te je preko srpskih političkih stranaka u Srebrenici imenovala tu komisiju i to mimo Bošnjaka.

Vlast u RS je zbog toga ponovo optužio da je sve to uradila nasilnički, te da je od referenduma opasnija politika koju vodi vlast u RS.

U izjavi za agenciju Anadolija, mađutima, Duraković kaže da očekuje da će prevladati razum.

Predsednika RS Milorada Dodika smatra jedinim odgovornim za sve probleme u regionu, dodajući da se ta njegova politika odrazila na Srbiju, na Hrvatsku, unutar Bosne i Hercegovine.

Duraković je ponovio i da Srebrenica ne bi trebalo da pripada RS, te da Bošnjaci, kako tvrdi, nikada neće prihvatiti činjenicu da ova opština teritorijalno i ustavno pripada tom entitetu.

Svestan je, međutim, da lokalnim referendumom nije moguće izdvojiti tu opštinu iz RS, što je nedavno najavljivao.

„U budućnosti to će se rešavati nekim drugim mehanizmima. Ovaj referendum je došao kao reakcija na referendum (o Danu RS-a) i to je pokrenuo Sadik Ahmetović, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH“, pojasnio je Duraković.

Duraković: Možda režiran napad…? 

Načelnik srebreničke opštine kaže da mu je stalo da se reši slučaj napada na srpskog premijera Aleksandra Vučića u Srebrenici, ali je, u intervjuu Anadoliji, izneo u javnost tezu o mogućnosti da je taj napad bio i režiran.

„Ima indicija da je to izrežiran napad, tako da se o tome spekuliše, a neki spominju da su pripadnici Obaveštajne službe Srbije pokrenuli krivičnu prijavu jer su oni bili na zadatku u BiH“, rekao je Duraković.

Podseća da je pre neki dan Tužilaštvo BiH obustavilo istragu protiv jedne osobe, ali da predmet postoji, dakle, drugi predmet koji se vodi u tom procesu.

„To je konfuzna situacija i ne želim prejudicirati, niti želim reći ‘ovaj je ili onaj to uradio’. Ono što svi treba da poštujemo je stav legalnih organa, u ovom slučaju Tužilaštva BiH“, rekao je Duraković.

Iz Beograda, kaže, dolaze optužbe da su to uradili bošnjački političari, iz Sarajeva dolaze optužbe da je to uradila Obaveštajna služba Srbije.

„Mislim da iz toga treba izaći i dopustiti da se time bave organi kojima je to posao, a ne političari. Neka se to istraži i neka se sankcionišu počinitelji“, izjavio je Duraković.

Jer, kako kaže, optužbe da je neko pokušao da ubije premijera, vrlo su ozbiljne i mogle bi se loše odraziti na odnose između Srbije i Bosne i Hercegovine.