DELEGACIJA MINISTARSTVA U POSETI MAKEDONIJI

Delegacija Ministarstva za dijasporu u sastavu pomoćnik ministra za kulturnu naučno-prosvetnu i sportsku saradnju, Tatjana Garčević i Zorana Vlatković, pomoćnik ministra za statusna pitanja dijaspore u periodu od 3. do 5. decembra 2007.godine boravila je u radnoj poseti R.Makedoniji. Povod posete bilo je radno otvaranje konzulata R.Srbije u Bitolju na čelu sa počasnim konzulom g.Micevskim, kao i upoznavanje sa statusom i položajem srpske manjine u Makedoniji.

Radno otvaranje Konzulata Republike Srbije održano je 4. decembra u Bitolju u prisustvu zamenika ministra spoljnih poslova R.Makedonije, g.Zorana Popovića, ambasadora Srbije u R.Makedoniji, gradonačelnika Bitolja, počasnih konzula drugih zemalja u Bitolju i brojnih građana.

U nastavku posete delegacija Ministarstva za dijasporu imala je više sastanaka sa članovima srpske zajednice u Makedoniji: sa predstavnicima organizacija i udruženja, kao i sa političkim predstavnicima. Održan je sastanak sa predstavnicima nedavno formiranog Nacionalnog saveta Srba u Makedoniji, koji predstavlja krovnu organizaciju Srba u Republici Makedoniji i okuplja veći broj srpskih organizacija i udruženja (Ujedinjena srpska zajednica u Makedoniji, Udruženje Srba za jedinstvo, Zajednica Srba u Makedoniji, Udruženje žena „Kolo srpskih sestara“-Kumanovo, Srpsko-makedonsko društvo Bitolj, Spona i dr.), a deluje preko tri regionalna i 16 opštinskih odbora. Sastanku su prisustvovali predstavnici većeg broja udruženja i predsednik NSSM-a prof. Dušan Veljković.

Predstavnici Nacionalnog saveta Srba izneli su da se srpska zajednica u Makedoniji suočava sa brojnim problemima vezanim za ostvarivanje prava kao pripadnika manjinske zajednice. Poseban problem predstavlja odsustvo bilo kakve finansijske podrške iz budžeta R.Makedonije usled čega se organizacije i udruženja Srba svakog meseca suočavaju sa egzistencijalnim problemom finansiranja troškova za obezbeđivanje prostorija za rad i tekuće troškove. Ova sredstva do sada su uglavnom obezbeđivana donacijama članova, ali s obzirom na težak materijalni položaj većine članova udruženja nije realno očekivati da ovakav vid finansiranja može da opstane, čime je ugrožen i opstanak samih organizacija. Problemi postoje i u ostvarivanju drugih prava, kao što su školovanje na maternjem jeziku, kao i slobodno izražavanje verskih osećanja, s obzirom da u R.Makedoniji Srpska pravoslavna crkva nije registrovana. Predstavnici NSSM-a su istakli da nasuprot ovakvom ponašanju države Makedonije, makedonska nacionalna manjina u Srbiji uživa sva posebna prava i značajnu budžetsku podršku za svoje aktivnosti. Takođe, istaknuta je neophodnost podrške Republike Srbije za otvaranja kulturno informativnog centra koji bi predstavljao centar okupljanja i bolje koordinacije za celokupnu srpsku zajednicu u Republici Makedoniji.

Održan je sastanak i sa rukovodstvom Demokratske partije Srba. Od ukupno 78 opština u Makedoniji DPS ima odbore u 40 opština koja ima veliki stepen podrške u srpskim sredinama zbog čega i uživa status značajnog političkog činioca. Partija je značajno angažovana i u obezbeđivanju minimalnih uslova za funkcionisanje nastave na srpskom jeziku, kao i u drugim oblastima vezanim za očuvanje nacionalnog identiteta Srba.

Predstavnici DPS-a istakli su veliki značaj imenovanja članova Mešovite komisije za primenu bilateralnog Sporazuma o zaštiti manjina kako bi se državne institucije Srbije uključile u nadgledanje poštovanje prava srpske manjine, pokrenulo pitanje budžetskog finansiranja aktivnosti srpske zajednice, školovanja na srpskom jeziku i drugih prava iz korpusa prava manjina.