Da li ćemo obnoviti Svete Arhangele u Prizrenu

Predavači ovog uglednog skupa bili su dr. Predrag Ristić, inženjer arhitekture i profesor akademije SPC za umetnost i konzervaciju, Eduard Dajč, filolog i lekar, kao i Gordan Dragović, reditelj. Tribinu je blagoslovio Patrijarh srpski gospodin Pavle kao i iguman German, starešina bratstva manastira „Sveti Arhanđeli“.

Ova naša duhovna svetinja, kao i mnoge druge na Kosovu i Metohiji, nalazi se u okruženju šiptarskih terorista a jedanćst kaluđera svojim prisustvom uz Božiju pomoć i nadahnuće godinama, odolevaju agresivnim nasrtajima, ne napuštajući ovo naše sveto srpsko mesto. Jedan kaluđer, novomučenik, zverski je ubijen na pragu manastirskog zdanja, ali ni ovaj gnusni zločinački čin nije pokolebao ostale da napuste Božiji hram.

Gospodin Ristić, govorio je između ostalog o mnogim svetinjama koje se nalaze na srpskom Kosovu i Metohiji koje su porušene, popaljene i uništene, ali i o odlučnosti da se preostale sačuvaju kao deo opšte civilizacijske baštine.
Izneo je nekoliko zadivljujućih podataka koji su pod ideološkim stegama godinama bile nedostupne javnosti a u sebi sadrže grandiozna saznanja o autentičnom neimarstvu i umeću pojedinih ljudi sa prostora Kosova i Metohije.
Potpuno su zanemarene činjenice da su se prvi Univerziteti pojavili ne na Zapadu, već Istoku, u Vizantiji, da je sistem još danas primenjivog rimskog prava takođe nastao za vreme Justinijana i to na teritoriji koja je deo pravoslavnog duhovnog miljea, a da su „Euklidovi aksiomi“ napisani u Aleksandriji, primenjivani odavno u Prizrenu, prilikom gradnje objekata.

Teodor Metohid, i mnogi drugi učeni ljudi, bili su rodonačelnici astronomije na dvoru kralja Milutina, a sama gradnja manastira vuče korene iz osnove paralopipeda koje su koristili egipatski faraoni. U Prizrenu je konstruisan i upotrebljen prvi časovnik 150. godina pre pojave u Evropi, a 1747. godine štampan je i prvi srpsko- grčki rečnik.
Gospodin Eduard Dajč, kao lekar, izneo je neverovatan podatak da srpski manastiri nisu bili samo mesta službe Božije ili gnezda kulture i pismenosti, već i svojevrsne bolnice i zdravstveni centri: „Ksenodohije“, pa čak i ginekološke ustanove.

Reditelj Gordan Dragović bio je jedan od osnivača društva „Sveti Arhanđeli“ i godinama je sva ova bogatstva kulture i tradicije svoga naroda vizuelno beležio. Naši majstori fresko slikarstva po načinu i tehnici gradnje dela nadmašili su čak i čuvenu rusku školu. Rus, Nikolaj Muhin, po izražajnim sredstvima i autentičnom izrazu, daleko je ispod našeg Vladana Bankovića, ikonopisaca i slikara fresaka.
Ovo zanimljivo predavanje koje je počelo molitvom „Oče naš“ a završilo se pitanjima i prijatnim razgovorom sa predavačima, pokazalo je, još jednom, da su duhovni potencijali srpskog naroda ne samo na nivou svetske civilizacijske baštine, već da su čak i njihova preteča, uzor i putokaz. Utoliko je naša bol veća, jer nam se čini kao narodu kosmička nepravda koju ćemo samo mirom, sabornošću, verom ali i mudrošću uspeti da ispravimo.

STRANKA SRPSKOG JEDINSTVA, aktivno se priključuje i podržava sve one čiji su napori usmereni na vraćanju svojim istorijskim i tradicionalnim korenima, poštujući i kulturnu i duhovnu baštinu drugih naroda.
Međutim, odlučno će se suprotstaviti svakom pokušaju rušenja i uzurpaciji naših izvorišta na kojima počivaju naša teritorija, vera i državnost.