BRANA RECI AZILANATA

Švajcarski birači su na nedeljnom referendumu velikom većinom glasova prihvatili predložene izmene propisa u oblasti azila i boravišnog statusa stranaca kojima je ova zemlja, po oceni mnogih, dobila najstrože zakone u Evropi. Izmenjene odredbe Zakona o strancima će najviše pogoditi one koji potiču iz zemalja izvan Evropske unije (reč je o oko 700.000 došljaka sa Balkana, Turske, ali i Afrike, Azije i Latinske Amerike). I novi zakon o azilu donosi čitav niz oštrijih mera kojima bi ova bogata zemlja trebalo da se „zaštiti od brojnih zloupotreba“, kako je tokom kampanje govorio glavni podstrekač ovih izmena, ministar pravosuđa Kristof Bloher.

Prema konačnim rezultatima referenduma (koji je imao neočekivano veliki odziv od 48 odsto birača), Zakon o azilu je prošao ubedljivom većinom jer je za njegovo usvajanje glasalo 1.598.500 Švajcaraca (67,8 odsto), dok je protiv bilo 760.800 (32,2 odsto). Novi Zakon o strancima podržalo je 1.601.900 birača (68 odsto), dok je „NE“ zaokružilo njih 755.200 (32 odsto).

Na snazi od 2007.

Ove zakone prethodno je usvojila vlada, ali i oba doma parlamenta, a referendum je samo otvorio put za konačno stupanje na snagu. Prvi deo zakona o azilu važiće od 1. januara iduće godine (mere prinude prema odbijenim azilantima i onima bez dokumenata), a godinu dana kasnije stupiće na snagu i finansijske kaznene odredbe (ukidanje socijalne pomoći).

Ni u jednom od kantona nisu preovladali protivnici ovih zakona, pa se u prvim osvrtima u medijima ističe da je većina prihvatila Bloherova upozorenja o potrebi suzbijanja masovnog dolaska „lažnih azilanata“ i obmanama na račun 75 godina starog zakona o strancima.
Kristof Bloher bio je zadovoljan ishodom kampanje koju je lično predvodio, pa je posle saopštavanja rezultata referenduma izjavio da je „dvostruko DA ovim zakonima nedvosmislen nalog vlastima u državi, kantonima i opštinama, ali i sudovima, da sprovode sve odredbe kojima se staje na put zloupotrebama“.
Ističe se da je ovo pobeda konzervativaca nad levičarima i Zelenima koji su „plašili narod“ jer su tvrdili da izmene zakona ukidaju tradiciju ove zemlje i njenog humanog odnosa prema došljacima.
Najviše pristalica novi zakoni imali su na nemačkom govornom području, dok su u frankofonskoj Švajcarskoj ti predlozi jedva prošli (Ženeva 51,3 odsto, Jura 52,8 odsto, Nojšatel 52,9 odsto i Vo 57,2 odsto). Levičarska štampa je pobedu pristalica novih zakona ocenjivala kao „šamar“, „zabludu“ i „nasedanje na parole konzervativaca“.
Za 1,5 miliona stranaca u Švajcarskoj trebalo bi sada da brže krene proces integracije. Međutim, biće otežan položaj oko 700.000 onih koji potiču iz zemalja izvan EU jer će odande biti dozvoljen dolazak samo malom broju vrhunskih stručnjaka.

Nužni smeštaj

Za azilante će posebno biti otežan pristup jer će svi oni koji stignu iz „trećih, sigurnih zemalja“ biti odmah tamo i vraćeni. Na aerodoromima će se postupati prema njima „po kratkom postupku“. Odbijeni azilanti će umesto socijalne pomoći dobijati samo nužni smeštaj i hranu u kantini, a pritvor pred proterivanje može potrajati i do dve godine.

Novi zakon o strancima reguliše sve ono što je vezano za njihovo doseljavanje i povratak u otadžbinu, boravak i pridruživanja porodice. U oblasti zapošljavanja stranci iz zemalja izvan EU dobijaće dozvolu rada tek ako za te poslove nema kandidata iz redova domaćina ili došljaka s prostora EU. Broj godišnjih dozvola za sezonce biće dodatno smanjen i strogo ograničen.
Međutim, stranci koji godinama žive i rade s regulisanim boravišnim statusom dobijaju sada više prava jer će moći bez problema da rade po celoj Švajcarskoj, da menjaju zanimanje i radno mesto, da se sele iz kantona u kanton i sve to bez traženja odobrenja.
U oblasti integracije moraće da se više angažuju jer će nadležne vlasti imati pravo da im uslove dozvolu boravka uspešno završenim jezičkim kursevima. članovi porodice moraju da se dosele u roku od pet godina, a deca starija od 12 godina moraju da dođu najkasnije godinu dana za ocem kako bi lakše nastavila školovanje.
Švajcarske vlasti će znatno strože kažnjavati trgovce ljudima i one koji im pomažu u ilegalnom dolasku u zemlju.